IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

IFK-supporter portas efter att ha försökt få in bengal

Det är Norrköpings Tidningar som i dag skriver att en supporter till IFK Norrköping försökte ta med sig en bengal in i bortamatchen mot Kalmar FF. En anmälan gjordes och nu har ett beslut kommit om att 22-åringen inte får gå på matcher i Allsvenskan, Superettan och Svenska Cupen.

Men han var inte ensam om att försöka få in pyroteknik in på Guldfågeln Arena. Precis innan matchen sattes igång tändes ett antal bengaler på bortasektionen.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Isak Pettersson årets målvakt i Allsvenskan 2018

Isak Pettersson är utsedd till årets målvakt 2018. Det blev klart under Allsvenskans stora pris som sänds i C More under måndagen.

Att 21-åringen tog hem priset kom inte helt överraskande. Under säsongen stod han nämligen för flera avgörande räddningar och höll nollan hela elva gånger.

- Jättekul att få komma hit och fantastiskt kul att få detta pris, säger Isak Pettersson i C More efter att ha tagit emot priset.

C More: Berätta lite om din säsong, hur har det känns?

- Det var förmodligen min roligaste säsong i min karriär hittills. Så mycket glädje, mycket vinster och poäng, säger Pettersson.

Sen kommer frågan upp om målvaktens längd.

– Dom som tvivlar bryr jag mig inte så mycket om. Det är ett kvitto på att man kombinera och göra det bra även fast man inte har förutsättning med längd. Jag hoppas jag kan bli en förebild för dom mindre målvakterna att det fungerar alldeles utmärkt ändå, avlastar han.

Isak Pettersson Arets Malvakt 2018

Foto: Simon Hastegård / Bildbyrån

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Återvänder till IFK Norrköping: "Har varit väldigt bra under två år"

Under två raka säsonger har Erik Lindell varit utlånad till Superettan där han spelat för Degerfors IF, men nu återvänder han till IFK Norrköping.

Degerfors sportchef Patrik Werner hyllar nu 22-åringen.

– Vi har ett låneavtal med IFK Norrköping och det avtalet som vi haft med Erik Lindell var på två år, så nu ska han tillbaka dit. Erik är nu Norrköpingsspelare igen och kommer att ansluta inom kort, säger han till Degerfors hemsida och fortsätter:

– Det är ju både tråkigt och positivt, det är kul för Erik att han får komma tillbaka och ta upp kampen där, han har ju varit väldigt bra under de två åren han har varit här, så för oss är det självklart tråkigt.

Lindell spelade 24 matcher i Superettan under den gångna säsongen och bidrog med två mål.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Spelbolaget: IFK Norrköping blir ett topplag 2019

Det har gått drygt en vecka sedan Allsvenskan tog slut och siktet är nu inställt på 2019. Men innan nästa säsong kan starta inväntar vi svar på flera frågor.

Vilka spelare stannar och lämnar?
Vilka nyförvärv kommer?
Hur kommer spelschemat se ut?

Odds Allsvenskan 2019:

Frågorna är många. Men än har vi inget svar på dessa. Men däremot så har flera spelbolag släppt odds för vilket lag som vinner allsvenskan 2019.

Spelbolaget Betsson har Malmö FF som favorit till 2.75, medan AIK är tvåa i den tabellen med ett odds på 3.75. Sedan hittar vi IFK Norrköping som betalar 5.00 gångar insatsen. Även BK Häcken och Hammarby tippas komma högt upp av spelbolaget.

Här nedan kan ni se samtliga odds från alla 17 lag. Då är både Brommapojkarna och AFC Eskilstuna med, två lag som snart möter varandra i ett kval - där vinnaren spelar i Allsvenskan nästa säsong.

Odds Allsvenskan 2019

Odds från Betsson

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Anfallaren får chansen i IFK Norrköping

IFK Norrköping meddelar på sin officiella hemsida att anfallaren Carl Björk flyttas upp och kommer tillhöra A-laget 2019.

I vår skrev 18-åringen på ett fyraårskontrakt med klubben.

Denna säsong har han spelat i division 2 med Sylvia där det blev åtta mål.

-Det känns jätteroligt och väldigt inspirerande. Att träna med en Allsvensk toppklubb kommer att göra mig till en bättre fotbollsspelare och målet är att utvecklas så mycket som möjligt, sedan får vi se hur långt det räcker, säger han till klubbens hemsida.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Guldhjältarna kan återvända till IFK Norrköping

År 2015 blev det SM-guld för IFK Norrköping och den gången fanns både Christoffer Nyman och Emir Kujovic i truppen. Nu kan duon komma att återvända till Allsvenskan, den ena mer aktuell än den andra.

Christoffer Nyman lämnade IFK Norrköping sommaren 2016 när han skrev på för tyska klubben Braunschweig. Men det har gått lite upp och ner för 26-åringen som nu sitter på ett utgående kontrakt. Skador har förstört en hel del, men nu är han tillbaka i spel igen.

Tidigare har han öppnat upp för att återvända till IFK Norrköping och även fast det var på gång i somras blev det till sist ingen affär. Nu är han högaktuell för en återkomst under januari, det är ingen hemlighet.

Senast begärde Braunschweig 15 miljoner kronor, men med ett halvår kvar på kontraktet väntas prislappen inte vara lika hög längre.

En annan som spelat i Norrköping är Emir Kujovic. Anfallaren lämnade även han sommaren 2016, men något tidigare. 2015 vann han skytteligan med 21 fullträffar, men nu går det tyngre för 30-åringen som tillhör tyska klubben Dusseldorf där han denna säsong inte fått någon speltid.

Beroende på vem eller vilka som lämnar IFK Norrköping i vinter, kan Emir Kujovic komma att bli aktuell. Anfallaren ska enligt uppgifter till IFK Nytt finnas med på en lista över tänkbara nyförvärv.

Nyligen la Kujovic ut en bild på Instagram där hans son bar på en IFK-tröja. Så nog tänker han på Norrköping iallafall.