IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Försäljningssuccé för IFK Norrköping

Endast två hemmamatcher är vad som är kvar för IFK Norrköping denna säsong. Först Östersunds FK nu på söndag. Sedan väntar Örebro SK i den näst sista hemmamatchen.

Till den kommande matchen mot Östersund har man nu sålt över 10.000 biljetter. Detta meddelande klubben igår, med hela fyra dagar kvar till match.

En bra försäljningssiffra som väntas öka ytterligare under helgen.

Det kommer dock bli en stor utmaning att passera den magiska gränsen 10.000 i publiksnitt denna säsong. Just nu är snittet på 9258 personer/match och ska man upp på femsiffrigt krävs totalt en publik på närmare 30.000 personer under dom två avslutande matcherna. Det känns som en omöjlig uppgift i detta läge.

IFK Norrköping hade 10 449 i publiksnitt under 2017. Det kommer man inte kunna slå denna säsong.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Genomgång: Så tar sig IFK Norrköping till Europa

Det är tajt i toppen av Allsvenskan och flera lag slåss om en plats i Europa nästa säsong. Men villl man dit är det topp tre som gäller.

Vi tänkte gå igenom hur det ser ut - med fyra omgångar kvar.

Tabellen:

  1. AIK - 59 poäng (+32)
  2. Norrköping - 53 poäng (+19)
  3. Hammarby - 50 poäng (+19)
  4. Malmö - 48 poäng (+19)
  5. Häcken - 47 poäng (+27)
  6. Östersund - 45 poäng (+14)

Topplagens spelschema:

AIK:
AIK - Malmö
Östersund - AIK
AIK - Sundsvall
Kalmar - AIK

IFK Norrköping:
Norrköping - Östersund
BP - Norrköping
Norrköping - Örebro
Häcken - Norrköping

Hammarby:
Hammarby - Kalmar
Sundsvall - Hammarby
Hammarby - Häcken
Östersund - Hammarby

Malmö FF:
AIK - Malmö
Malmö - Örebro
Göteborg - Malmö
Malmö - Elfsborg

BK Häcken:
Dalkurd - Häcken
Häcken - Sirius
Hammarby - Häcken
Häcken - Norrköping

Östersunds FK:
Norrköping - Östersund
Östersund - AIK
Trelleborg - Östersund
Östersund - Hammarby

Som ni kan se så är det många toppmatcher kvar som kan röra om i toppen. Men jämför man lite så har Norrköping ett ganska bra schema kvar, med undantag för den tuffa bortamatchen mot BK Häcken.

- Östersund hemma ska man vara favoriter.
- En bortamatch mot BP ska man bara vinna.
- Likaså hemma mot ÖSK?
- Sen får man nog se sig besegrade i sista omgången mot Häcken. Paulinho glödhet bland annat.

Hur många poäng väntas lagen ta?

AIK: 7-9 poäng

Norrköping: 7-9 poäng

Hammarby: 5-7 poäng

Malmö: 8-10 poäng

Häcken: 8-10 poäng

Östersund: 5-7 poäng


Hur slutar Allsvenskan 2018?

Gissningsvis:

- AIK vinner SM-guld

- Norrköping kommer tvåa, sämst trea

- Malmö passerar Hammarby

- Hammarby tappar och slutar femma

- Häcken kommer fyra efter stark avslutning

- Östersund sexa bakom Hammarby

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Kalle Holmbergs fullträff gav tre poäng

Som vi har längtat efter Allsvenskan igen och efter dagens bortamatch mot Kalmar FF vill vi ha mer.

IFK Norrköping vinner första matchen efter uppehållet med 2-1 efter mål från Alexander Fransson och Kalle Holmberg. En seger som ger stor tro på att det kan bli spel ute i Europa nästa säsong.

---

13 maj i Göteborg. Där har ni senaste gången IFK Norrköping vann en match på naturgräs i Allsvenskan. Men under söndagen var det dags igen - denna gång på Guldfågeln Arena i Kalmar.

Hemmalaget tog ledningen efter en fast situation, och där och då var det inte långt ifrån att Isak Pettersson gjorde en ny kanonräddning.

Men Norrköping skulle vände på matchen och poängfördelningen.

1-1 innan paus från Alexander Fransson. Hans första mål sedan återkomsten. 2-1 kom sedan i den andra halvleken när Kalle Holmberg levererar ett galet snyggt nickmål som betydde 2-1.

---

Med facit i hand kan vi konstatera att denna omgång var en bra omgång för IFK Norrköping. Det är i och för sig alltid så, så länge Norrköping vinner.

Men utöver IFK-seger tappade AIK två poäng och Hammarby fick med sig noll poäng i bortamatchen mot Malmö.

Det innebär att Norrköping är tvåa i Allsvenskan och med fyra omgångar kvar ser läget bra ut för en topp tre placering.

Inget snack om den saken!

En liten liten chans för guld finns dessutom. Även om man inte ska sitta och hoppas på något sådant nu. 6 poäng bakom AIK med fyra matcher kvar känns långt bort. Tyvärr.

---

Kalmar FF - IFK Norrköping 1-2

1-0: Viktor Elm

1-1: Alexander Fransson

1-2: Kalle Holmberg

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Inför Kalmar FF - IFK Norrköping

Söndag och en viktig match för toppstriden är att vänta när IFK Norrköping spelar borta mot Kalmar FF på Guldfågeln Arena.

---

Efter att Malmö FF besegrade Hammarby under lördagen har Norrköping ett gyllene läge att gå upp som serietvåa i Allsvenskan. Minst ett oavgjort resultat mot Kalmar är vad som krävs för att gå föbi "Bajen", men för att fortsätta hålla behagligt avstånd till MFF är det en trea som gäller i afton.

Senaste mötet:

Hemmamatchen mot Kalmar FF vann Norrköping med 3-1. Den gången var det tre olika målskyttar som nu haft det tungt med produktionen framåt. Alexander Jakobsen, David Moberg Karlsson och Jordan Larsson.

Spelare som saknas:

Kalmar FF:

  • Erton Fejzullahu
  • Gbenga Arokoyo
  • Måns Söderqvist

IFK Norrköping:

  • David Mitov Nilsson
  • Lars Krogh Gerson
  • Andreas Blomqvist

Kommentar inför matchen från båda lagen:

Henrik Rydström, tränare i KFF till Kalmarff.se:

- Tabellplaceringen visar att det är ett bra lag vi möter. Samtidigt tar de inte bara poäng. De spelar en väldigt bra fotboll också. Det är en av de klubbarna som har varit ledande under de senaste åren. Deras arbete påminner lite om det vi gjorde från 2004 och framåt.

Jens Gustafsson, tränar i IFK till IFKNorrkoping.se:

- Det är en tuff bortamatch mot ett lag med många bra spelare så vi förväntar oss en tuff matchbild, vi förväntar oss en match där det kommer bli kamp om bollinnehavet där Kalmar också har en stark fysik i laget så vi behöver verkligen se till att vi kommer upp i en bra prestation i det vi är bra på och att vi arbetar som ett lag hela vägen fram.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Ian Smith förlänger med IFK Norrköping

IFK Norrköping meddelar under fredagen att man förlänger med Ian Smith. 20-åringen har denna säsong gjort två mål på 16 matcher i Allsvenskan.

- Det känns jättebra, jag har bara varit i IFK Norrköping i tio månader men känner att jag utvecklats väldigt mycket. 2018 har varit ett fantastiskt år där jag både fått spela mycket i Allsvenskan och också fick spela i VM, säger backen till klubbens hemsida.

Smith har en väldigt fin potential och att redan nu förlänga kontraktet är helt rätt. Nu gäller det nya avtalet till och med 2022 och det innebär att det återstår tre år efter säsongen.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Peter Hunts sista tid i IFK Norrköping närmar sig

Peter Hunt har både haft en viktig roll och gjort ett mycket bra jobb för IFK Norrköping. Men snart är hans tid i klubben som ordförande förbi.

En förfrågan från valberedningen om han vill ställa upp för omval för två år har kommit och om han har tackat ja. Men sedan är det dags att lämna över till någon annan, vilket han säger i en intervju med Norrköpings Tidningar.

– Jag ser en bortre gräns för vad jag ska göra i föreningen. Det behövs säkert nya krafter. Yngre personer med nya tankar men det finns några projekt som jag är inblandad i som jag vill slutföra. Sedan känns det som det kan räcka, säger han till NT.se.

Men skulle det bli SM-guld nästa år, kan han komma att lämna redan då.

– Jag har sagt så här: "Ett SM-guld till och jag avgår". Klarar vi det avgår jag gärna om ett år. Det vore underbart att se det en gång till, säger Hunt till tidningen.