IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Upp till 20 miljoner kronor för David Moberg Karlsson

Frågan är inte om David Moberg Karlsson lämnar IFK Norrköping, utan när. Alla är förberedda på att anfallaren kommer lämna och det mesta tyder på att det blir klart för spel i Sparta Prag inom kort.

Enligt iDNES handlar det om 15 miljoner kronor för övergången samt bonusar som gör att summan kan stiga upp till 20 miljoner kronor.

Efter en säsong som gick både upp och ner för Moberg Karlsson blev det till sist tio mål i Allsvenskan för 24-åringen.

LÄS OCKSÅ: Alexander Fransson kan lämna IFK Norrköping

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: CL-klubb lägger bud på Alexander Fransson

Det var i somras som Alexander Fransson återvände till IFK Norrköping för att få en nystart på karriären och halvåret i Allsvenskan blev bra och hjälpte klubben till en andraplats i serien.

Men om han är kvar när nästa säsong startar är inte så säkert, för nu avslöjar Fotbollskanalen.se att AEK Aten lagt ett bud på mittfältaren.

AEK Aten vann grekiska ligan förra säsongen och spelar gruppspel i Champions League, dock kommer man inte längre än så denna säsong. I ligan placerar man sig på en fjärdeplats.

Under onsdagen skrev vi också om att klubben, enligt Sportbladet, är intresserade av Simon Thern. Men det ska alltså vara en annan mittfältare i Norrköping som man nu lagt bud på.

24-åringen har kontrakt med Peking till och med sommaren 2021.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Klubben som vill värva Simon Thern

Simon Thern har en bra säsong i IFK Norrköping bakom sig och det har gjort att andra klubbar fått upp ögonen för mittfältaren.

Nu avslöjar Sportbladet att den grekiska mästaren AEK Aten vill värva Thern.

"AEK Aten är ute efter förstärkningar och åter riktas blickarna mot svenska spelare, enligt Sportbladets grekiska källor.", skriver Sportbladet.

Kontraktet med IFK Norrköping sträcker sig till och med säsongen 2020.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Miljonbelopp till IFK Norrköping

IFK Norrköping är en av sex klubbar i Sverige som får ersättning från Fifa för att ha haft minst en spelare med i sommarens Fotbolls-VM.

För Norrköpings del handlar det om Ian Smith som representerade Costa Rica. Även fast det knappt blev någon speltid för 20-åringen så får IFK drygt en miljon kronor, vilket Fotbollskanalen.se rapporterar om.

Övriga klubbar i Sverige som får ersättning är Djurgården, Hammarby, Elfsborg, Malmö och Östersund.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

OFFICIELLT: Förlänger med IFK Norrköping

Nu är det officiellt. Målvakten Julius Lindgren förlänger sitt kontrakt med IFK Norrköping, detta meddelar klubben på sin officiella hemsida.

- Vi är väldigt glada för att ha kunnat knyta Julius till oss under ytterligare tid. Under detta år tog han stora kliv och vi hoppas att den utvecklingen fortsätter här framöver, säger Jens Gistafsson till klubbens hemsida.

21-åringen var under förra säsongen utlånad till IF Sylvia där han fick testa på spel i division 2.

- Det har varit ett väldigt bra år för mig. Jag har utvecklats mycket i både Sylvia och IFK Norrköping. Nu hoppas jag att det ska fortsätta gå bra för miljön i IFK Norrköping med de målvakterna som är och Maths som tränare är väldigt utvecklande och inspirerande, säger Julius Lindgren till hemsidan.

IFK-nytt

Bild från Bildbyrån

Lottningen till Svenska Cupen är klar

Lottningen till Svenska Cupen är klar.

IFK Norrköping hamnar i grupp två och får möta följande lag:

  • AFC Eskilstuna
  • IFK Värnamo
  • Assyriska Turabdin IK

En grupp som IFK Norrköping helt enkelt ska vinna. Ja, till och med ta full pott. Det är känslan inför dessa tre matcher.

Det blir hemmamatch mot AFC Eskilstuna och IFK Värnamo, medan man får spela borta mot Assyriska. Och för er som inte har koll så spelar Assyriska Turabdin sina hemmamatcher i Jönköping.