IFK låg riktigt illa till i cupmatchen borta mot Tvååker.
Hemmalaget tog ledningen med 1-0 i den 34 minuten efter ett fint anfall och ett svagt försvarsspel. Utökningen till 2-0 kom precis innan paus efter en hörn.
Där och då var det en tung uppförsbacke för IFK Norrköping som inför matchen var stora favoriter till att plocka hem tre poäng.
Och till slut skulle utdelningen också komma, detta genom Alexander Jakobsen.
När man sedan gör 2-2 med 14 minuter kvar på matchklockan - så kan man undra varför man inte bara slutar med dessa korta hörnor som sällan ger bra resultat.
Här slås bollen in direkt in på hörnan, rensas undan och sedan hamnar hos Simon Thern som lyckas få in en drömträff.
Norrköping fortsatte framåt. Tre poäng behövdes för att ha goda chanser till fortsatt spel efter gruppspel.
Chansen kom också, och inne i straffområdet fanns starka mittbacken Jón Gudni Fjóluson, som också tryckte in sin egna retur efter att målvakten räddad första chansen.
3-2 seger och nu lever ett avancemang i allra högsta grad.
Mycket också tack vare att ÖSK och Helsingborg spelat 1-1 i den andra gruppspelsmatchen i dag.
Nu väntar Örebro i sista omgången - hemma på Östgötaporten.
Endast seger gäller för att gå vidare från gruppspelet.


