Hockeysilly

Bild från Bildbyrån

Där vill Jimmie Ericsson spela

Det blev ingen fortsättning i Skellefteå AIK efter förra säsongen - och nyligen var han tillbaka på isen efter sin skada när han spelade med Hockeyettan-klubben SK Lejon. Men det är inte där han vill spela framöver.

Om han själv får bestämma så är det Skellefteå AIK som gäller.
– Min önskan är att spela i Skellefteå. Jag återkommer när eller om jag känner mig bra eller om jag ger upp, säger han i C More, enligt Sportbladet.

Hockeysilly

Bild från Bildbyrån

Lämnade Björklöven - fått succéstart utomlands

Efter elva matcher och bara en poäng i Björklöven blev det klart i början på denna månad att Kim Karlsson lämnar Björklöven för spel i Schweiz. Där har han fått en succéstart i andraligan där han spelar för Langenthal.

Redan efter bara fyra matcher i klubben har 28-åringen bidragit med fyra mål och fyra assist. Så sent som igår kom två poäng när han först assisterade till 1-0, för att sedan göra det matchvinnande 4-3-målet i den tredje perioden mot Lions.

Klubben ligger för närvarande tvåa i andraligan - efter 20 spelade omgångar.

Hockeysilly

Bild från Bildbyrån

Leksand lånar ut till Hockeyettan

I helgen spelar Hockeyettan-klubben Östersund två matcher och till dessa matcher förstärks laget med ett lån från Leksand.
Det handlar om backen Lucas Bylin som gjort 16 poäng på 19 matcher i Leksands J20-lag denna säsong.

- Svårt naturligtvis att bilda sig en klar uppfattning av honom efter bara en träning, men det verkar vara en puck- och spelskicklig spelare som tog för sig direkt under fredagens träning, säger tränare Kjella Andersson till klubbens hemsida.

Hockeysilly

Bild från Bildbyrån

OFFICIELLT: Jimmie Ericsson klar för Hockeyettan-klubben

Jimmie Ericsson är tillbaka. Nu är det officiellt att han skrivit på för SK Lejon i Hockeyettan.
– Ja vad ska man säga, jag behöver inte presentera Ericsson närmare, som spelare känner alla till vem han är och vilken karaktär vi får in i laget, säger sportchef Tobias Carlsson till klubbens hemsida och fortsätter:
– Han kommer så klart bidra med mycket till vårt unga lag, bara med sin erfarenhet och rutin. Sedan så är det bra att våra killar kan se och lära från en som spelat på absolut högsta nivå.

Kontraktet gäller tills vidare och Ericsson är fri att lämna för spel i en annan klubb om han så skulle vilja det.

Hockeysilly

Bild från Bildbyrån

Vita Hästen-duon toppar poängligan i HockeyAllsvenskan

Inför säsongen var Vita Hästen tippade i botten utav många - men tack vare ett väl fungerande powerplay och spelare som levererar match efter match - så ligger man på en playoff-plats efter kvällens seger mot Västervik i Himmelstalundshallen.

Ännu en gång blev det mål i powerplay för Vita Hästen och återigen levererar Marcus Eriksson och Rickard Palmberg. Faktum är att duon toppar poängligan i HockeyAllsvenskan, där Eriksson bidragit med 18 poäng, medan Palmberg hittills fått ihop 17 poäng.

Med 34.55 procent i powerplay är man ohotad etta i Sverige. Fortsätter man med dessa siffror kan Vita Hästen få en mycket trevlig säsong.

Vita Hästen - Västerviks IK 4-2
0-1: Alexander Viklund (Andreas Frisk, Dan Pettersson)
0-2: Lukas Löfquist
1-2: Marcus Eriksson (Rickard Palmberg)
2-2: Rickard Palmberg (Marcus Eriksson, Patrick Nilsson)
3-2: Douglas Lögdal
4-2: Marcus Eriksson (Jens Hellgren, Viktor Kokman)

Hockeysilly

Bild från Bildbyrån

Troja-Ljungby lånar ut forward till Hockeyettan

Troja-Ljungby meddelar på sin officiella hemsida att man lånar ut sin forward Alfred Andersson för att ge honom möjlighet till mer speltid.
Det är Halmstad i Hockeyettan som lånar in 20-åringen.

Denna säsong har det blivit 14 matcher i HockeyAllsvenskan och två poäng från Värnamo-produkten.

Sedan tidigare finns lagkamraten och backen Carl Ernstig i Halmstad - som nu alltså får sällskap.