Filip Dagerstål har öppnat upp för IFK Norrköping. Nu kommer ett stort kliv framåt - han är nämligen uttagen till truppen som spelar i Ligacupen mot IK Sirius idag.
Filip Dagerstål gör framsteg. Idag är han med i IFK Norrköpings trupp som spelar i Ligacupen mot IK Sirius. Mittbacken har tidigare öppnat dörren för IFK Norrköping, om han nu skulle bli frisk.
- I mitt huvud är det så att om jag skulle bli frisk här nu i närtid så vill jag dra på mig IFK-tröjan igen, har Dagerstål sagt till NT-sporten på Instagram tidigare i år.
Dagerstål ska klara av att spela 10-15 minuter idag.
En annan som är på plats och med i truppen är Mbaye Cissé.
- Idag är vi mycket glada över att Filip Dagerstål kommer att dra på sig matchtröjan igen, även om han kommer bara spela 10-15 minuter som en del av hans rehablititeringsprocess. Vi har väntat länge på Cissé, nu är han äntligen här och kan anpassa sig till vår miljö. I övrigt det en blandning av unga killar, från A-laget och akademin, och ett par provspelare med i truppen, säger sportchef Henrik Jurelius till klubben på sin hemsida.
- 1. Emil Göthe
- 4. Filip Dagerstål
- 6. Viggo Fälth
- 7. William Bergman
- 8. Åke Andersson
- 10. Tim Prica
- 11. Leo Lif
- 12. Filip Werner
- 13. Hugo Ringsten
- 14. Romanus Nzubechi
- 15. Anton Sturhmann
- 19. Kenan Skepi
- 20. Algot Hjelm
- 22. Mbaye Cissé
- 30. Anton Häggdahl
- 31. Abdoulie Tamba
- 32. Tarik Jusic
- 33. Kylian Seka
- 35. Alfred Odinaka
- 40. David Andersson


