• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Jagas av storklubbar - men stannar i Napoli

Backen Faouzi Ghoulam sitter på ett utgående kontrakt och tidigare har klubbar som Liverpool och Juventus visat intresse. Men enligt uppgifter verkar klubben vara överens om en förlängning med spelaren.

Tidigare har flertalet klubbar visat intresse för Faouzi Ghoulam tjänster. Där bland annat Manchester City, Liverpool, Chelsea och Juventus.
Men nu ser det ut som om att backen stannar i Napoli.

Gazzetta dello Sport rapporterar nämligen att man ska vara överens om en förlängning med 26-åringen. Avtalet ska ge Ghoulam en lön på 3 miljoner euro per säsong och sträck sig fram till och med säsongen 2022.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Lämnar Malmö FF - placeras i ny klubb

Denna säsong har det blivit 20 matcher från start och åtta mål. Men någon fortsättning i Malmö FF blir det inte för Jo Inge Berget - som nu placeras i ny klubb.

Ihop med Erdan Rakip leder Jo Inge Berget den interna skytteligan i Malmö FF och enligt uppgifter till SportExpressen blir det ingen fortsättning i klubben för norrmannen.
Istället ska förhandlingar med MLS-klubben Orlando City pågå, enligt tidningen.

"Enligt SportExpressens uppgifter ligger ett äventyr utanför Skandinavien just nu närmast till hands då MLS-klubben Orlando City har gett spelaren ett kontraktsförslag där förhandlingar ska pågå. Den här säsongen spelade den brasilianske storspelaren Kaka i klubben och var dessutom lagkapten. ", skriver SportExpressen på nätet.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Öppnar dörren för en comeback i Dalkurd FF

ÖFK-stjärnan Brwa Nouri har en bakgrund i succé-klubben Dalkurd FF och nu öppnar mittfältaren upp för en återkomst.
– Klart som fan att man en dag vill vara en del av den, säger han till OP.se.


Han älskar AIK, Östersund, men även Dalkurd. Succé-klubben blev i går klara för spel i Allsvenskan 2018 och nu öppnar Bra Nouri upp dörren för en återkomst i klubben som han spelade för mellan 2009 och 2013.
– Ja du, jag har fortfarande ett och ett halvt år på kontraktet med Östersund. Sen kan mycket hända. Jag kommer inte säga nej i dag, och jag kommer inte att säga ja. Jag befinner mig på en väldigt bra plats just nu, vi spelar väldigt bra fotboll på hög nivå och det vill jag inte byta mot någonting, säger mittfältaren i intervjun som publicerades i dag på OP.se.
– Vi får se i framtiden, men med den kärlek och tacksamhet jag känner, klart som fan att man en dag vill vara en del av den gruppharmoni som finns i Dalkurd, fortsätter han.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Mittfältaren har inte fått nytt kontraktsförslag av BK Häcken

Under tre raka säsongen har Mohammed Abubakari spelat för BK Häcken sedan han värvades in från Åtvidabergs FF. Men nu går kontraktet ut och hittills har han inte hört någonting från klubben.

Framtiden är osäker för Mohammed Abubakari. Kontraktet går ut och hittills har han inte hört någonting från klubben angående en förlängning.
- No, ingenting än. Så är det i fotboll ibland, säger han till Fotbollskanalen.se.

I dag spelar BK Häcken hemmamatch mot Kalmar FF och det kan bli mittfältarens sista match på Bravida Arena.
- Det kommer bli en speciell dag för mig... Jag kommer ge allt om jag får chansen att spela. Det kommer bli tufft, efter tre år i klubben, om det är sista matchen. Men, som sagt: Såhär är det i fotboll ibland. Ena dagen är du här, andra dagen står du på andra sidan. Det är så det fungerar, säger Abubakari till Fotbollskanalen.

För tillfället är klubben på en femteplats i Allsvenskan och har fortsatt chans på en Europaplats.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Everton vill göra ett försök på Alexis Sanchez

Arsenal sitter i en obekväm situation när det gäller Alexis Sanchez - 28-åringen sitter med ett utgående kontrakt och kan lämna gratis efter säsongen. En situation ligakonkurrenten Everton vill utnyttja i januarifönstret.

Arsenal vill behålla sin stjärna, men hittills har man inte lyckas förlänga kontraktet med Alexis Sanchez. Nu kan klubben bli tvungna att sälja 28-åringen i januari - om man vill ha pengar för spelaren.
Enligt The Sun tänker Everton utnyttja situationen genom ett bud under januarifönstret. Enligt tidningen ska klubbens ägare Farhad Moshiri vara beredd att betala drygt 300 miljoner kronor.

Det som dock talar emot en övergång här skulle vara att Everton gått dåligt denna säsong och att man troligtvis inte spelar ute i Europa under nästa säsong.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Två Premier League-klubbar kan tänkas värva från United

Michael Carrick som för tillfället är skadad - har fått sparsamt med speltid denna säsong i Manchester United. Frågan är om han är redo att lämna klubben? Intresse för spelaren ska finnas från två klubbar i Premier League.

90 minuter i cupmatchen mot Burton - annars har det inte blivit någon speltid i Manchester United för Michael Carrick sedan Premier League-säsongen drog igång.
Men är 36-åringen redo att lämna för mer tid på fotbollsplan? Om så skulle vara fallet- finns intresse från flera engelska klubbar.

Enligt Mirror är både West Bromwich och Leicester intresserad av mittfältaren. Även Championship-klubben Aston Villa ska vara intresserad.

Carrick ska snart kunna vara tillbaka efter sin skada som hållit honom borta sedan slutet på september.