• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Försvararen lämnar Brommapojkarna

Det blev bara nio matcher i Superettan med Brommapojkarna - nu meddelar klubben på sin officiella hemsida att försvararen Kyle Konwea lämnar klubben.
– Vi vill tacka Kyle för insatserna i BP-tröjan och önskar stort lycka till framöver, säger sportchef Daniel Majstorovic till hemsidan.

28-åringen kom inför säsongen från Assyriska FF - men följer alltså inte med upp i Allsvenskan.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Tidigare MFF-trio kan bli aktuella för den allsvenska klubben

Alla tre har en sak gemensamt - man har spelat för den allsvenska klubben Malmö FF. Nu kan det bli spel i högstaserien igen för Piotr Johansson, Melvin Frithzell och Deniz Hümmet - och kanske med Trelleborgs FF?
– Jätteduktiga spelare som skulle passa bra in i vår profil, säger Mattias Kronvall, klubbdirektör i Trelleborgs FF, till Sydsvenskan.

Men ifall man varit i kontakt med spelarna vill klubben inte kommentera.

Sedan tidigare hade man kollat på spelare som skulle vara aktuella vid spel i Superettan - men som fortfarande är aktuella.
– Vi hade ringat in spelare tidigt för superettan. Killar som vi nu tror är intressanta även för allsvenskan, säger Mattias Kronvall till tidningen.

Piotr Johansson och Melvin Frithzell har under den gångna säsongen spelat för Gefle IF, medan Deniz Hümmet representerat IFK Värnamo.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Agenten: "Värd minst två miljarder kronor"

Anfallaren Mauro Icardi har haft en strålande bra säsong i Serie A med Inter så här långt - och hittills har det blivit 15 mål på 14 matcher i ligan. Med dessa siffror är han delad etta i skytteligan.
Vid sidan om har det väckt stort intresse från klubbar i Europa. Bland annat ska en klubb som Real Madrid vara intresserade.

– Mauro är en viktig spelare, och det finns toppklubbar som har följt honom en tid, berättar spelarens fru och agent, Wanda Icardi för Corriere dello Sport.

24-åringen har en klausul som gör att klubbar kan köpa loss honom för 110 miljoner euro - men enligt Wanda Icardi är han värd betydligt mer.
– Hur mycket är han värd? Minst € 200m, säger hon till tidningen.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

OFFICIELLT: Sex spelare lämnar Örgryte IS

I dag meddelar Örgryte IS på sin officiella hemsida att hela sex spelare lämnar klubben. Det handlar om David Johansson, Tommie Veljovic, Andreas Östling, Ramsus Andernil Bozic, Sebastian Carlsen och Martin Mutumba.

– Jag är väldigt tacksam för engagemanget och jobbet som spelarna har gjort hos oss. Vi har trivts bra med samtliga spelare, det är fina killar och bra fotbollsspelare. Jag önskar alla ett stort lycka till i framtiden, säger ordförande Joacim Nordh till hemsidan.

Andreas Östling är en av spelarna som blir kvar i Göteborg efter att ha skrivit på för seriekonkurrenten GAIS.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Malmö FF vill värva från Östersund: "Han är inte till salu"

Det var under gårdagen som Kvällsposten rapporterade att Malmö FF är nära en värvning av mittfältaren Fouad Bachirou - men nu meddelar Östersund att han inte är till salu.
– Det där är patetiskt. Det vore omöjligt för han är inte till salu och vi kommer inte sälja någon i januarifönstret. Fouad kommer bara skratta åt det här ryktet, säger Daniel Kindberg, till Sportbladet.

Klubbens ordförande menar att uppgifterna om att han ska vara nära MFF inte kan stämma.
– För det andra så kan jag säga att det omöjligt kan ha varit en kontakt mellan Fouad och någon annan klubb. För Fouad har inte lov – eller någon klausul – som säger att han har rätt att prata med andra klubbar utan vår tillåtelse när han står under kontrakt med oss. Det kan inte stämma, säger Kindberg till tidningen.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Inget nytt kontrakt med IFK Norrköping - överväger att lägga av

Det blir ingen fortsättning i IFK Norrköping för försvararen Marcus Falk Olander, i alla fall inte som spelare. Nu funderar han över framtiden och överväger att lägga av.
Förutom fotbollen har 30-åringen jobbat som personlig tränare vid sidan om.

Hur det skulle kännas att lägga av med fotbollen, det vet han inte.
– Den frågan har jag ställt till mig själv också. Det är olika dag för dag. Ibland känner man att skulle komma att sakna det. Samtidigt är jag ju 30 också och vill satsa rejält på det andra också. Jag vet nog inte hur det kommer kännas förrän jag tar beslutet, säger han till Norrköpings Tidningar.

För tidningen berättar han också att man haft dialog med manager Jens Gustafsson om en ledar- eller tränarroll i klubben, men där är ingenting klart ännu.