Alexis Sanchez och Mesut Özil kan båda lämna Arsenal i januari eller efter säsongen. Det har gjort att Arsene Wenger tittar efter ersättare.
Nu rapporterar Daily Star att man kan värva från Crystal Palace. Enligt sajten han man ställt in siktet på Wilfried Zaha, som tidigare spelat i Manchester United.
Men Londonklubben lär få konkurrent om man skulle vilja avsluta en affär. Även Chelsea och Manchester City ska enligt tidigare uppgifter vara intresserade.

Bild från Bildbyrån
Arsenal uppges vilja värva från seriekonkurrent
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-12-30 18:54 |

Bild från Bildbyrån
Mittfältaren förlänger med Örgryte IS
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-12-30 18:38 |
Under den gångna säsongen spelade Jens Cajuste tre matcher i Superettan med Örgryte IS och nu står det klart att 18-åringen skriver på ett nytt avtal med klubben.
– Jens är ett jättespännande framtidsnamn. I år har jag bara sett honom spela en gång, men det gav verkligen mersmak måste jag säga. Han visade prov på jättebra egenskaper. I grunden ser jag honom som en offensiv mittfältare, men han har storleken och närkampsspelet för att klara av en roll som balanserade innermittfältare också, säger tränaren Thomas Askebrand till klubbens hemsida.
Kontraktet sträcker sig över den kommande säsongen.

Bild från Bildbyrån
Anfallaren ryktas bort från Östersunds FK
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-12-30 18:24 |
Anfallaren Alhaji Gero har ett år kvar på kontraktet med Östersunds FK - men nu ryktas han vara på väg bort från klubben.
Det är Östersunds-posten som nu skriver att han ryktas till den iranska ligan.
Ordförande Daniel Kindberg menar dock att 24-åringen inte ska någonstans.
– Han är kontrakterad hos oss. Han ska ingenstans. Vad fan ska han till Iran och göra? Det är ingen som har kontaktat oss från Iran överhuvudtaget. Seriösa föreningar hör av sig. Däremot har det varit scouter som tittat på honom, men det är från helt andra marknader, säger Kindberg till Östersunds-Posten.
Under den gångna säsongen blev det två mål och en assist på 24 matcher i Allsvenskan.

Bild från Bildbyrån
Uppgifter: Stefan Silva nära den allsvenska klubben
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-12-30 18:10 |
Stefan Silva lämnade GIF Sundsvall i januari för spel i Italien med Palermo. Men lyckan där har uteblivit, endast ett inhopp i Serie A och nu står 27-åringen utan kontrakt.
Nu pekar det mesta på en återkomst till Sverige - för nu rapporterar SportExpressen att AIK förhandlar med Silva.
– Spekulationer om spelare som inte spelar i AIK är inget jag kommenterar, säger Björn Wesström till tidningen.

Bild från Bildbyrån
Uppgifter: Allsvensk klubb vill värva Noah Sonko Sundberg
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-12-29 0:59 |
Under två raka säsonger har försvararen Noah Sonko Sundberg varit utlånad till GIF Sundsvall i Allsvenskan - men till den kommande säsongen kan AIK-backen hamna i en ny klubb.
Enligt Fotbolldirekt.se ska Östersunds FK nu visa intresse för 21-åringen.
– Jag är absolut öppen för Östersund, jag är öppen för allt. Det är som alltid i AIK där konkurrensen kanske är tuffast i hela Sverige på försvarssidan. Det är inget nytt och något jag är van vid. Men jag har inte suttit ned med Björn (Wesström) och Rikard (Norling) ännu så jag vill till att börja med höra vad de säger om min framtid, säger 21-åringen till fotbolldirekt.se.
Sundberg har ett år kvar på kontraktet med AIK.

Bild från Bildbyrån
Virgil van Dijk klar för Liverpool
| Skribent: | Fotbollsilly @sillybloggen_se |
| Publicerad: | 2017-12-27 19:49 |
Liverpool bekräftar i dag på sin Twitter att man vunnit dragkampen om Virgil van Dijk.
Premier League-klubben uppges betala 837 miljoner kronor, enligt Telegraph, vilket är den högsta summan för en försvarare någonsin.
Förutom Liverpool har bland annat Manchester City varit med i jakten på spelaren.
Den 1 januari lämnar Virgil van Dijk Southampton för Liverpool - för då öppnar fönstret igen.

