• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Peter Hunts diss till Olsson och Mujo: "Vi har fått in två bättre spelare"

På dagens presskonferens presenterades Simon Thern av IFK Norrköping. Klubbens andra stora värvning inför säsongen sedan man tidigare gjort klart med Jordan Larsson.

Peter Hunt, klubbens ordförande, fick en fråga om Kristoffer Olsson och Mujo Tanković som båda var aktuella för "Peking", men som till sista hamnade i AIK och Hammarby.
Då passade Hunt på att dissa duon.

- Vi har fått in två bättre spelare, sa han och syftade på Thern och Jordan Larsson.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

KLART: Simon Thern förstärker IFK Norrköping

I förra veckan var det snacka om att Simon Thern var nära en övergång till IFK Norrköping - nu är den klar. Mittfältaren bekräftar övergången för Kvällsposten.

– Allt känns bra, säger Thern, till tidningen.
– Spännande, jag tror att Norrköping passar mig både som förening och stad. Jag får mera lugn och ro här, det känns bra, säger Simon Thern.

"Bli en av allsvenskans bästa mittfältare"
25-åringen som förra säsongen spelade i AIK har höga förväntningar på sig själv när ett nytt äventyr ska börja.
– Jag ska göra allt för att etablera mig i toppen och bli en av allsvenskans bästa mittfältare, känner att klubben satsar på mig. Jag har haft många givande samtal med tränaren Jens Gustafsson, som tänker mig som en mittfältare som har driv och kan göra en gubbe. De har redan två mera kontrollerande mittfältare, säger han till Kvällsposten.

Klockan 16.00 håller IFK sin presskonferens.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

GAIS flyttar upp talang i A-laget

GAIS meddelar på sin officiella hemsida att talangen Aiden Harvey flyttas upp i A-laget efter att ha spelat i klubbens U19-lag.
Det handlar om ett kontrakt som sträcker sig över tre år.

-Jag är sjukt glad och stolt. Målet sen jag kom hit har varit att en dag tillhöra a-laget. Att få kontrakt överhuvudtaget är stort och ett treårigt visar verkligen på ett förtroende från klubben, det underlättar för mig som spelare, säger Aiden, till klubbens hemsida.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

John Alvbåge på väg bort från IFK Göteborg

John Alvbåge fanns inte med på dagens träning och nu skriver GT att målvakten är på väg bort från IFK Göteborg.
35-åringen var nyligen utlånad till Stabaek och när han återvände var det fyra målvakter hos den allsvenska klubben.

Nu skriver tidningen att Alvbåge är på väg att göra klart med en ny klubb utomlands, en klubb som inte ligger i Norge.
Spelartruppen ska enligt GT blivit informerade om att målvakten är iväg och besöker en annan klubb.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Lämnar AIK - klar för allsvensk konkurrent

Det är Sportbladet som i dag skriver att Amin Affane lämnar AIK - detta för spel i IFK Göteborg. Enligt tidningen är klubbarna överens och övergången väntas presenteras inom kort.

23-åringen som tidigare tillhört den engelska storklubben Chelsea satt på ett kontrakt med AIK som sträckte sig över den kommande säsongen.

Totalt blev det 34 matcher i Allsvenskan med Stockholmsklubben.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Backen har skrivit på för AIK

Under tre säsonger representerade han Helsingborgs IF i Sverige, sedan blev det en flytt utomlands för Joel Ekstrand som hunnit med spel i klubbar som Udinese, Watford och nu senast Rotherham.

Enligt SportExpressen är nu 28-åringen klar för en comeback i Sverige. Tidningen uppger att backen skrivit på för AIK och att klubben kan komma att presentera övergången denna vecka.

Ekstrand kommer som bosman och det innebär att AIK inte behöver betala något för övergången.