• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Emil Forsberg vill lämna Leipzig efter bråk med tränaren

Emil Forsberg är tillbaka efter skada och har den sista tiden fått speltid i både ligan och Europa League. Men nu rapporterar Calciomercato.it att 26-åringen är i bråk med tränaren och att Forsberg nu vill lämna klubben.

Enligt sajten ska storklubbar som Arsenal, Juventus, Bayern München och Monaco vara intresserade av svensken.

När Janne Andersson, förbundskapten i svenska landslaget, får höra om uppgifterna blir han förvånad.

- Det har jag ingen som helst aning om, säger han till Fotbollskanalen.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Talangen får A-lagskontrakt med Helsingborgs IF

Helsingborgs IF meddelar på sin officiella hemsida att talangen Mattias Almeida får A-lagskontrakt med klubben. 18-åringen har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över tre år.

– För mig var det såklart väldigt viktigt att jag skulle ta mig hela vägen i HIF så för mig är det ett mål som uppnåtts. Jag är såklart oerhört stolt över mig själv, säger Almeida till klubbens hemsida.

Helsingborgs huvudtränare, Per-Ola Ljung, säger följande till hemsidan:

– Det är naturligtvis mycket glädjande. Mattias är en stor talang. Vi ser mycket fram emot möjligheten att få jobba tillsammans med honom i HIF för att han ska utvecklas och ta nästa steg i sin karriär.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Liverpool vill värva mittfältaren

I januari blev det klart att Philippe Coutinho lämnar Liverpool för Barcelona och ännu har den engelska storklubben inte plockat in en ersättare.

I sommar lär man göra det och nu skriver tyska Bild att Jürgen Klopp vill värva från PSG. Det handlar om Julian Draxler som denna säsong gjort 26 matcher i ligan för Paris och tre mål.

Enligt uppgifterna väntas en övergång kosta Liverpool cirka 500 miljoner kronor.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Jonas Olsson: "Ska mycket till om jag ska flytta härifrån"

Jonas Olsson återvände till Djurgården inför förra säsongen efter flertalet säsonger i Premier League-klubben West Bromwich. Nu har 35-åringen ett avtal som går ut efter säsongen och hur framtiden blir vet han inte. I intervjun med Fotbollskanalen berättar han att det känns som karriären kommer avslutas i DIF.

- Det känns som att jag med all säkerhet kommer avsluta karriären här. Sen vet man inte, men det ska mycket till om jag ska flytta härifrån. Jag trivs bra i Stockholm och jag trivs jättebra i klubben. Det görs en satsning som är kul att vara en del av. Men det är för tidigt att säga något om framtiden. Vi får se under säsongen. Det brukar falla sig ganska naturligt, säger han till Fotbollskanalen och fortsätter:

- Jag vet hur jag är som människa. Inte impulsiv, men jag är ganska sökande. Jag kan känna något i dag, sen känna helt annorlunda om en vecka och sen om månad kan jag vara tillbaka i att känna att det är hur kul som helst. Det där är inget beslut jag kommer fatta nu.

Förra säsongen blev det 22 matcher i Allsvenskan och tre mål.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Tesfaldet Tekie lämnar återbud: "Känner sig inte hundra"

Sveriges U21 ska spela om en plats i EM till sommaren 2019 och ska den 23 mars spela mot Turkiet för att sedan spela mot Cypern den 27 mars. Men landslaget får klara sig utan två spelare.

Först lämnade Carlos Strandberg återbud och nu har Tesfaldet Tekie gjort det också.

- Carlos valde att stanna hemma. De väntar barn snart och han ville inte chansa och åka på den långa resan till Turkiet och Cypern. Och Tekie valde också att stanna hemma och köra rehab under uppehållet som blir nu. Han känner sig inte riktigt hundra för de här landskamperna, säger förbundskaptenen Roland Nilsson till svenskfotboll.se.

Det är Felix Beijmo som ersätter Strandberg, medan Svante Ingelsson ersätter Tekie.

Brasse förstärker division 1-klubb

Det är division 1-klubben Linköping City som i dag meddelar att brassen Matheus Garcia Fernandes är klar för klubben.

– Matheus är en spelare som kan spela på flera positioner i anfallet. Han kan egentligen spela på alla fyra positioner där uppe. Han har gjort det riktigt bra och blivit bättre och bättre, säger tränare Melke Alan och fortsätter:

– Han är en spelare som lyssnar och organiserat håller sig till ramarna och är målfarlig. Vi behöver spelare som inte är så låsta till en position utan kan alternera och vara flexibel.