• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Djurgården kallar till presskonferens

Djurgården meddelar med hjälpa av en video på sin officiella hemsida att man i dag kallar till presskonferens.

Det är knappast någon skräll att backen Erik Johansson, senast i FC Köpenhamn kommer att presenteras.

Presskonferensen börjar klockan 15:00.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Hammarby närmar sig en försäljning

Vi har tidigare skrivit om att Pa Dibba kan säljas från Hammarby - till en klubb i Kina. Enligt uppgifter som SportExpressen gått ut med tidigare har klubben fått ett bra bud, ett så pass bra bud så man överväger att sälja.

Nu ska en affär vara nära, väldigt nära.

Nu skriver SportExpressen är Pa Dibba nu på plats i Kina för att genomföra en läkarundersökning.

30-åringen har varit bra i Hammarby denna säsong och blir klart en förlust för den allsvenska serieledaren.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Målvakten förlänger med Hammarby

Hammarby meddelar på sin officiella hemsida att man gjort klart med en förlängning med målvakten Davor Blazevic.

25-åringen kom till klubben inför säsongen från Assyriska och har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig i 1,5 år.

– Det känns mycket positivt att förlänga med Davor. Han har tagit stora steg under det halvår han varit hos oss, och han passar perfekt in i vår strategi sett till hans ålder, att han är en Stockholmskille och att han fortfarande är under utveckling, säger Hammarbys sportchef Jesper Jansson, till klubbens hemsida.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Fyra spelare på väg bort från Everton

Everton kom på en åttonde plats i ligan under den gångna säsongen och nu har Marco Silva tagit över som tränare i Premier League-klubben.

Nu vill han sätta sin prägel på laget och det kan innebära att flera lämnar.

Tidigare har det kommit uppgifter om att Wayne Rooney ska vara på väg bort, då en övergång till MLS är aktuell, men ytterligare tre spelare kan lämna.

Det är Daily Star som menar att Ashley Williams, Morgan Schneiderlin och Yannick Bolasie inte får plats längre.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Stjärnan inte med på resan - på väg bort från IFK Göteborg?

Sebastian Eriksson sitter på ett utgående kontrakt med IFK Göteborg och i sommar han kan lämna helt gratis. Kontraktet går nämligen ut den sista juni.

När Göteborg nu åker på träningsläger till Boden finns stjärnan inte med, vilket klubben meddelar på sin officiella hemsida.

– Det pågår fortfarande samtal med ”Sebban” om den närmaste framtiden och jag ska träffa honom senare i veckan, säger sportchef Mats Gren till hemsidan.

Denna säsong har 29-åringen spelat elva matcher i Allsvenskan för IFK Göteborg.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Guillermo Molins kan återvända till Allsvenskan i sommar

Det var sommaren 2016 som Guillermo Molins lämnade Malmö FF för spel utomlands och där har han varit fram tills nu. Senast i Grekland, men nu står anfallaren utan kontrakt.

Det innebär att 29-åringen skulle kunna återvända till Allsvenskan redan nu i sommar.

Enligt Skånesport har MFF:s sportchef Daniel Andersson varit i kontakt med spelaren angående en övergång.

– Inga kommentarer, säger Andersson i ett SMS till sajten.