• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Hammarby förhandlar med den allsvenska klubben

Flera spelare har ryktas på väg bort från Hammarby under sommaren där Pa Dibba redan har lämnat. Men klubben har även planer på att plocka in spelare också.

Detta kan man komma att göra från en allsvensk konkurrent, för nu rapporterar Fotbolldirekt.se att man är i förhandlingar med Brommapojkarna om Tim Söderström.

24-åringen som tidigare representerat Djurgården, Jönköping Södra och Assyriska, har denna säsong spelat tolv matcher i Allsvenskan för BP.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Två jättebud på Ghoddos

Ken Sema har redan lämnat Östersunds FK för spel i Premier League-klubben Watford. Nu kan Saman Ghoddos också snart vara såld.

Nu skriver Sportbladet att den allsvenska klubben fått in två konkreta bud på anfallaren som ska motsvara cirka 40 miljoner kronor. Det ena från Frankrike och det andra från en klubb i Tyskland.

Under måndagen spelar klubben i Stockholm mot Hammarby, återstår att se om 24-åringen finns med då.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Allsvenska klubben håller ögonen på Sargon Abraham

Det var inför förra säsongen som Sargon Abraham skrev på för Degerfors IF i Superettan och sedan dess har 27-åringen gjort stort avtryck.

Tolv mål på 30 matcher i Superettan förra säsongen och denna säsong är han redan uppe i tio fullträffar på 15 spelade matcher.

Det har gjort att intresse från Allsvenskan har funnits och finns. En av klubbarna som är intresserade är nämligen Örebro SK.

– Vi har ett kartläggningsarbete med spelare som kan bli intressanta att lyfta in på både kortare och längre perspektiv. Vi följer våra egna akademispelare som spelar ute i distriktet, men vi tittar även på andra som är duktiga i närområdet. Han är en av dem, säger sportchef Magnus Sköldmark till NA.se och fortsätter:

– Jag vill inte gå in på någon spekulation. Han representerar Degerfors och vi har en bra relation med dem. Vi vet att de är bra på att fostra spelare. Om det är aktuellt så har jag den dialogen med Degerfors och inte med media.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Duon kan komma att lämna Östersunds FK

Den allsvenska klubben Östersunds FK kan komma att tappa två nyckelspelare under sommaren.

Först gick SportExpressen ut med uppgifter om att Ken Sema är på väg till Premier League och Watford. Spelarens agent Patrick Mörk ska ha syns till på Arlanda ihop med Sema.

Nu finns det även uppgifter från Östersunds-posten som menar att klubben kan komma att sälja Saman Ghoddos till Kina.

– Det handlar om betydligt större summor än Ken Semas tjugo miljoner kronor, säger Sportens Niclas Åkerström, till tidningen.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Robin Olsen aktuell för Barcelona

Sommaren 2015 ämnade Robin Olsen Malmö FF för spel i Grekland med PAOK. Efter endast en säsong lämnad han den klubben och skrev på för FC Köpenhamn, som han fortfarande tillhör.

Men efter en minst sagt lyckosam tid i landslaget där han stått för flera fina insatser har intresset växt för målvakten.

Det har ryktas om både klubben i Serie A och Premier League. Men nu skriver spanska tidningen Sport att FC Barcelona ska vara intresserad av svensken.

Tanken skulle isåfall vara att ha Olsen som andramålvakt.

Tidigare har det rapporteras om både Liverpool och Roma, men nu kommer alltså ytterligare en storklubb in i bilden.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

KLART: Leeds lånar ut Pawel Cibicki

Pawel Cibicki har fått ont med speltid sedan han lämnade Malmö FF för spel i engelska klubben Leeds. Därför har han nu kommit överens om att låna ut den 24-årige anfallaren.

Det är norska klubben Molde som blir ny klubbadress.

Lånet gäller över den kommande säsongen.

Under säsongen 2017 blev det 20 matcher i Malmö FF och fem mål.