• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Elfsborg: "Inga förhandlingar just nu"

I somras skrev Chinedu Obasi på för allsvenska klubben Elfsborg och hittills har det blivit sju matcher och två mål.

Kontraktet går ut efter säsongen, men Borås-klubben förhandlar just nu inte med 32-åringen, vilket man berättar för Fotbolldirekt.se.

– Det är för tidigt att säga. Vi är glada att ha kunnat ta ett sådant namn som hans och han har bidragit mycket sedan han kom, säger klubbchef Stefan Andreasson till FotbollDirekt.se.
– Nej, inga förhandlingar just nu. Sådana diskussioner får vi ta senare. Nu gör vi allt vi kan så att han trivs och det känns det som att han gör.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Cesc Fabregas väntas byta klubb

Vi har tidigare skrivit om att Serie A-klubben Milan ska vara intresserade av Cesc Fabregas som sitter på ett utgående kontrakt med Chelsea.

Enligt spanska tidningen Sport kommer 31-åringen lämna och att det kan bli en fortsättning i Premier League, men även La Liga eller till och med en klubb i MLS.

Denna säsong har det inte blivit så mycket speltid som mittfältaren hoppats på.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Allsvensk klubb uppges jaga Dennis Widgren

Dennis Widgren sitter på ett utgående kontrakt med Östersunds FK och efter säsongen kan han komma att lämna klubben - för en annan i Allsvenskan.

Det är Östersunds-Posten som skriver att seriekonkurrenten BK Häcken jagar backen.

– Inga kommentarer, säger Häckens sportchef Sonny Karlsson till ÖP.

Förutom spel i Allsvenskan har 24-åringen spelat i Superettan med Östersund och är nu inne på sin sjätte raka säsong med klubben.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Granqvist kopplas ihop med Manchester United - "En nyhet för oss"

I dag avslöjar Fotbolldirekt.se att Manchester United ska ha Helsingborgs mittback Andreas Granqvist på en önskelista inför fönstret som slår upp i januari igen. Själv har han inte hört något.

– Jag vet om att det finns ett stort intresse för mig. Det gör det fortfarande. United är otroligt smickrande men jag har ännu inte hört något konkret, säger Granqvist till Fotbolldirekt.se.

Inte heller klubben har hört något - som räknar med att behålla den 33-årige mittbacken.

– Det här är en nyhet för oss. Vi har inga kontakter med United. För mig spelar Granen med oss 2019, säger HIF:s ordförande Krister Azelius till HD.se.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Försvararen tränar med IFK Norrköping

Av naturliga skäl så tittar IFK Norrköping på nyförvärv inför nästa säsong redan nu. Och en som tränar med laget är Joseph Baffo, som har varit kontraktslös sedan i somras. Det var NT.se som var först med nyheten.

– Baffo och jag hade en tid tillsammans i Halmstad och han har sitt ursprung i Värnamo, vi har ju någon till därifrån här. Han har även varit i Helsingborg och så Halmstad innan dess då. Samt en sväng i Braunschweig där vi också har lite kontakter, säger manager Jens Gustafsson till tidningen.

Efter tre säsongen med Braunschweig i tyska andraligan blev det ingen fortsättning när klubben åkte ner en division.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

BILDEXTRA: Kennedy Bakircioglu gör mål och fångar öl från publiken

Det var under måndagen som Hammarby spelade hemma mot IFK Göteborg. En match man vann med 3-0. Största snackisen efter matchen var Kennedy Bakircioglu som slog in 3-0 på frispark och i sitt målfirande fångade en öl från publiken.

Kennedy Fangar Oel

Foto: Kenta Jönsson / Bildbyrån

Kennedy Dricker Oel

Foto: Kenta Jönsson / Bildbyrån

Kennedy Firar Med Fansen

Foto: Kenta Jönsson / Bildbyrån