• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

GAIS vill förlänga med anfallaren

Anfallaren Edin Hamidovic har gjort nio mål i Superettan med GAIS denna säsong och klubben har gått ut med att man är intresserade av att förlänga avtalet.

I en intervju med Göteborgs-Posten berättar nu 24-åringen hur han ser på läget.

– Givetvis pratar vi, men inget är skrivet i sten än. Det är en öppen dialog. Vi vet var vi har varandra. Sedan är det min agent som sköter det där, säger han till tidningen.

Han berättar också om sin första tid i GAIS.

– Jag är nöjd. Det har gått bra hittills. Vi har haft en dipp nu, jag också, men jag känner mig stark, i en uppåtgående formkurva. Jag har gjort elva poäng. Det är okej, men kunde ha varit fler. Samtidigt kom jag från division 1 och det känns ändå som att jag har gjort mig ett namn och satt avtryck, säger Hamidovic till GP.

Det nuvarande kontraktet sträcker sig även över kommande säsong.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Milan uppges vilja värva från Barcelona

Serie A-klubben Milan är ute efter en ny mittfältare när fönstret öppnar upp i januari och det har redan kommit rapporter om att man ska vara intresserade av Chelseas Cesc Fàbregas.

Men det ska finnas fler spår än så.

För nu skriver Calciomercato.it att Milan funderar på att lägga bud på Denis Suarez som för tillfället tillhör FC Barcelona.

24-åringen spelade 26 matcher i La Liga förra säsongen med en notering på ett mål.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Örgryte vill förlänga med försvararen

Örgryte IS har flera spelare som sitter på utgående kontrakt, en av dessa är försvararen Jacob Ericsson. Honom vill man behålla.

Klubben har erbjudit nytt kontrakt till 25-åringen, vilket Thomas Askebrand berättar för GP.se.

– Vi har erbjudit Jacob ett kontraktsförslag, men vi har inte fått något svar än. Det är där vi är, berättar Thomas Askebrand.

Denna säsong har vänsterbacken spelat 23 matcher i Superettan - men senaste två matcherna har han fått sitta bänk.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Nytt tränaruppdrag för Henrik Larsson

Det var i samband med att Helsingborg åkte ur Allsvenskan 2016 som det stod klart att Henrik Larsson lämnar sitt tränaruppdrag i klubben. Nu har han klart med nytt jobb.

Det är division 1-klubben Ängelholms FF som på sin hemsida meddelar att Henrik Larsson ihop med Leif Troedsson förstärker ledarstaben.

De båda kommer finnas till hjälp för huvudtränare Alexander Tengryd.

– Jag har en relation sedan tidigare med både Leif och Henrik. Två starka personligheter som kommer att komplettera mitt ledarskap och tränarskap på ett optimalt sätt. Jag känner stöd från både spelare och ledning och vi tror starkt på att vi ska kunna säkerställa vår division 1-status till 2019, säger huvudtränaren Alexander Tengryd till hemsidan.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

”Jag har inte fått något förslag från ÖFK"

Dennis Widgren sitter på ett utgående kontrakt med Östersunds FK hittills har han inte hört något från klubben angående en förlängning, vilket han berättar i en intervju med Östersunds-Posten.

– Det funkar jättebra med Ian. Jag trivs med laget och ledarna, men jag har inte pratat med Kindberg så mycket. Jag har inte fått något förslag från ÖFK heller, säger han till Östersunds-Posten.

Tidigare i dag skrev vi om att den allsvenska klubben BK Häcken var intresserad av försvararen. Men något beslut om klubb verkar inte komma än.

– Jag kommer ta det lugnt och fortsätta att fokusera på fotbollen, sedan kommer det ett viktigt beslut som jag kommer att behöva ta. Det ska inte vara vilken klubb som helst utan det ska vara en klubb som passar både sportsligt och utanför fotbollen också. Jag ska ta ett beslut i lugn och ro, men kontraktet går ut i december så det är klart att det börjar närma sig, säger han till ÖP.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Elfsborg: "Inga förhandlingar just nu"

I somras skrev Chinedu Obasi på för allsvenska klubben Elfsborg och hittills har det blivit sju matcher och två mål.

Kontraktet går ut efter säsongen, men Borås-klubben förhandlar just nu inte med 32-åringen, vilket man berättar för Fotbolldirekt.se.

– Det är för tidigt att säga. Vi är glada att ha kunnat ta ett sådant namn som hans och han har bidragit mycket sedan han kom, säger klubbchef Stefan Andreasson till FotbollDirekt.se.
– Nej, inga förhandlingar just nu. Sådana diskussioner får vi ta senare. Nu gör vi allt vi kan så att han trivs och det känns det som att han gör.