• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Victor Sköld klar för ny klubb i Sverige

Anfallaren Victor Sköld sitter på ett utgående kontrakt med Örebro SK och någon fortsättning i Allsvenskan ser det inte ut att bli. Istället rapporterar GT att 29-åringen är klar för spel i Superettan med Örgryte IS från och med nästa säsong.

– Jag har inga kommentarer om framtiden utan vill först spela färdigt säsongen med Örebro. Sedan får vi se vad som händer, säger Sköld till GT.

Denna säsong har Sköld bara spelat 14 matcher i Allsvenskan och svarat för två mål.

Kent Carlzon, som är Örgrytes chefscout, vill heller inte kommentera uppgifterna för tidningen.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: IFK Norrköping på väg mot ny storaffär

David Moberg Karlsson slog till två gånger om mot Örebro SK senast och det gjorde att anfallaren nu är uppe i tio mål för säsongen inför den sista omgång.

Med ett år kvar på kontraktet med IFK Norrköping är det flera klubbar som visar intresse.

Det är FotbollDirekt.se som rapporterar om att flera klubbar nu ska vara redo att lägga ett bud på 24-åringen som är inne på sin tredje säsong i klubben.

– Jag har inga kommentarer mer än att det ännu inte finns några bud på David, säger hans agent Per Jonsson till FotbollDirekt.se.

Att det bara återstår ett år på kontraktet drar självfallet ner priset, men med tanke på målproduktionen kan Norrköping komma att få omkring 15 miljoner för sin anfallare.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Försvararen erbjuds inget nytt kontrakt med AIK

Haukur Hauksson sitter på ett utgående kontrakt med AIK och nu ser det inte ut att bli någon fortsättning i klubben. Enligt SportExpressen kommer kontraktet inte förlängas.

Men att det skulle vara klart vill inte sportchef Björn Wesström bekräfta för tidningen.

- Vi kommer sätta oss ner med spelarna som har utgående kontrakt efter säsongen, säger sportchefen Björn Wesström.

27-åringen kom till AIK inför säsongen 2015 och spelade då 23 matcher i Allsvenskan. Sedan dess har det bara blivit färre och färre matcher och denna säsong är han endast noterad för fyra framträdanden.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Christopher Telo: "Börjar kännas bättre"

Christopher Telo har haft en tung tid i Norge sedan han lämnade IFK Norrköping för spel i Molde. Men nu börjar han se ljuset igen efter sin skada.

- Det har varit ett tungt år. Men nu är jag på väg tillbaka och det börjar kännas allt bättre och precis nu har jag tränat för fullt för första gången, säger Telo i en intervju med Fotbollskanalen.se.

Angående framtiden har 29-åringen inte tänkt så mycket. Men en sak är klar: två år kvarstår på kontraktet.

- Jag har inte tänkt så mycket på det. Jag har haft fullt fokus på att ta mig tillbaka från skadan. Men jag har två år kvar på kontraktet i Norge och det är det jag fokuserar på nu. Jag varit borta länge från fotbollen och jag måste ha respekt för det. Jag måste bygga upp kroppen och försöka komma tillbaka., säger han till sajten.

Två matcher återstår av säsongen och Molde ligger för tillfället på en tredjeplats.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Özcan Melkemichel kan lämna Djurgården

Djurgårdens tränare Özcan Melkemichel sitter på ett utgående kontrakt och nu kan det komma att bli en flytt efter säsongen.

Det är SportExpressen som rapporterar om att Tractor Sazi FC i Iran är intresserad av DIF:s tränare.

– Jag är uppdaterad på situationen kring Özcan och vi har en bra dialog. Det är väl egentligen allt jag vill säga om det just nu, säger sportchef Bosse Andersson till tidningen.

Med en omgång kvar av Allsvenskan ligger Djurgården på en sjundeplats.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

AIK-försvararen kan hamna i allsvensk konkurrent

AIK-backen Albin Linnér kan komma att byta klubb i Allsvenskan inför nästa säsong. Just nu tränar 19-åringen med GIF Sundsvall, som kan bli hans nästa klubbadress.

– Det kändes bra idag. Det är alltid speciellt med första träningen och se hur det fungerar. Det verkar vara ett bra gäng och ett lag som det är lätt att komma in i, både spelmässigt och personlighetsmässigt. Det var kul att träffa grabbarna, säger han till ST-sporten.

Joel Cedergren, tränare i GIF Sundsvall, gillar vad han fått se.

– Linnér är en spelare som har bra fart. Han är en offensiv spelare med genombrottskraft, det syns. Han har kvaliteter en mot en, som att bryta fram och den typen av färdigheter, säger han till ST-sporten.