• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Försvararen: "Jag vill spela i Liverpool hela min karriär"

Den egna Liverpool-produkten Trent Alexander-Arnold har fått mycket beröm under denna säsong och under lördagen slog han till med sitt första Premier League-mål för säsongen.

I dag är 20-åringen ordinarie och nu drömmer han om att få vara kvar i klubben - under hela sin karriär.

– Att spela för Liverpool är en dröm, mitt mål och jag ärligt talat kan jag inte se det förändras. Så länge som möjligt vill jag ha en relation till Liverpool, att vara en Liverpool-spelare. Att få säga att jag har gjort det hela karriären är något jag har drömt om att få säga, säger han till Sky Sports.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Djurgården öppnar upp för att värva tillbaka spelaren

Tidigare i dag skrev vi om Elliot Käck som var besviken efter att ha åkt ur norska högsta ligan med IK Start. För Fotbollskanalen sa han att han inte känner sig jättesugen för spel i andraligan. Det gör att en flytt kan bli aktuell.

Dörren för Djurgården är inte stängd, vilket sportchef Bosse Andersson säger i en intervju med FotbollDirekt.se.

– Självklart inte, Elliot har spelat i Djurgården och har haft Kim (Bergstrand) och Tolle (Thomas Lagerlöf) som tränare i Sirius. De har god kunskap om Elliots kvaliteter. Om det sedan blir en återkomst, ja det får framtiden utvisa, säger sportchefen till fotbolldirekt.se.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Man United och Inter i en bytesaffär?

Under helgen har det kommit in uppgifter som säger att Serie A-klubben Inter är ute efter Manchester Uniteds Paul Pogba.

Nu skriver Daily Mirror att man kan försöka få United att släppa sin stjärna genom att erbjuda två andra spelare i utbyte. Det ska enligt tidningen handlar om Ivan Perisic och Milan Skriniar.

25-åringen har denna säsong gjort tolv matcher i Premier League och svarat för tre mål.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Tidigare DIF-backen Elliot Käck om framtiden

Försvararen Elliot Käck lämnade Djurgården och skrev på för IK Start i den norska ligan. Men igår blev det klart att klubben åkte ut högstaligan.

En besvikelse för 29-åringen som lämnade Allsvenskan efter att ha kommit trea med Djurgården. Vad som händer i framtiden kan han av naturliga skäl inte ge svar på just nu, när han dagen efter blir intervjuad av Fotbollskanalen.se.

- Det är klart att det är väldigt, väldigt tråkigt att gå från att komma trea i allsvenskan till att åka ur norska ligan. Jag hade inte räknat med det men kan inte säga något om framtiden nu, så här kort efteråt. Jag får smälta det här och se vad som händer., säger han till Fotbollskanalen.

Kontraktet med den norska klubben sträcker sig till och med 2020, men Käck känner sig inte jättesugen på spel i andraligan.

- Det är väl inget man är jättesugen på att göra, men samtidigt har jag ett avtal, så vi får se vad som händer, säger han till sajten.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Så mycket kräver Djurgården för att släppa Aliou Badji

Aliou Badji ser ut att bli nästa spelare att lämna Djurgården, där både Rennes och Galatasary uppges vara intresserade, men för att släppa anfallaren vill klubben ha betalt. Bra betalt.

Enligt sajten FotbollDirekt.se kräver Djurgården 4 miljoner euro, motsvarande 41 miljoner kronor, för sin 21-åring.

Under den gångna säsongen blev det åtta mål och tre assist på 28 matcher i Allsvenskan.

Under sommaren sålde Djurgården Felix Beijmo till Werder Bremen för 30 miljoner kronor och Tino Kadewere för 25 miljoner kronor till Le Havre. Detta kan alltså bli klubbens nästa storaffär.

LÄS OCKSÅ: Ryktas till Djurgården: "Håller alla dörrar öppna"

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Ryktas till Djurgården: "Jag håller alla dörrar öppna"

I veckan gick SportExpressen ut med uppgifter som sa att Djurgården vill värva in GIF Sundsvalls målvakt William Eskelinen som ersättare till Andreas Isaksson.

Själv håller 22-åringen alla dörrar öppna, vilket han säger i en intervju med FotbollDirekt.se.

– Jag håller alla dörrar öppna och vill inte stänga något på förhand. Jag vill hitta en miljö där jag utvecklas. Om det är i Giffarna, en annan allsvensk förening eller någon utländsk klubb… nej, jag vet inte det i dag. Jag måste ha något att ta ställning till först och främst. Sen får man tänka igenom vad som är det mest optimala steget, säger han till sajten.

Målvakten som har ett år kvar på kontraktet stod för en mycket bra säsong där han bland annat höll nollan i bortamatchen mot AIK i slutet på Allsvenskan.