• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Stjärnan överens med Real Madrid

Real Madrid är på väg att göra klart med en riktigt start förstärkning enligt uppgifter.

Det är Christian Eriksen som enligt spanska AS är muntligt överens med spanska storklubben. Kontraktet med Tottenham sträcker sig till och med nästa säsong och därför är en försäljning nu ganska lämplig.

Vill Real Madrid ha den 27-årige mittfältaren så kommer man dock få betala. 150 miljoner euro kräver nämligen Tottenham, enligt tidningen.

Denna säsong har Eriksen gjort sju mål och tolv assist på 33 matcher i Premier League.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Marcus Berg nära återkomst till Allsvenskan

Marcus Berg har ett utgående kontrakt med sin nuvarande klubb Al-Ain och nu rapporterar podden Studio Allsvenskan att 32-åringen är nära en återkomst till Allsvenskan och IFK Göteborg redan nu i sommar.

Enligt uppgifterna ska en dialog pågå och en överenskommelse ska nu vara nära.

Om det nu blir av i sommar, blir detta en jättestor förstärkning för Blåvitt.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Pekings stjärnvärvning hoppas på spel mot Malmö FF

Christoffer Nymans återkomst till IFK Norrköping har varit allt annat än problemfri. En skada har gjort att han fått kliva av tidigt både mot Kalmar FF och Falkenberg, och senast mot Djurgården fanns han inte med alls.

Men nu hoppas 26-åringen på spel mot Malmö FF på söndag.

- Det beror helt och hållet på hur det artar sig, men som det sett ut nu, så har det gått väldigt bra. Sedan får vi se hur det känns, men förhoppningsvis, säger Nyman till Fotbollskanalen.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Glädjebeskedet för IFK Göteborg - Viktiga duon är tillbaka

IFK Göteborg spelar match i Allsvenskan borta mot Kalmar FF under torsdagen och nu meddelar klubben att både Robin Söder och Giorgi Kharaishvili är tillbaka i truppen.

Robin Söder har inte spelat de två senaste matcherna på grund av hjärnskakning, medan Giorgi Kharaishvili var avstängd senast efter ett rött kort mot Djurgården.

Poängmässigt har Kalmar FF och IFK Göteborg inlett säsongen nästa lika bra. Kalmar har plockat fem poäng, medan Göteborg spelat in sex poäng.

– IFK Göteborg har av tradition haft det tufft borta mot Kalmar FF, men vi åker dit för att bryta mark och med gott självförtroende efter senaste insatserna, säger Blåvits tränare Poya Asbaghi till klubbens hemsida.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Beskedet: Vladimir Rodic frias från ytterligare bestraffning

Det allsvenska mötet mellan Hammarby och Kalmar FF fick ett stökigt avslut. Hemmalaget fick in en boll i mål och vilt jubel, men domaren Daniel Gustafsson vinkade av offside.

Det fick avbytaren Vladimir Rodic att springa fram till linjedomaren i vild protest. Där och då resulterade det i ett gult kort och nu kommer beskedet att spelaren inte kommer bestraffas ytterligare, vilket Fotbollskanalen rapporterar om idag.

– Beslutet är att disciplinnämnden har avvisat anmälan. Då har man inte ens gjort en prövning av ärendet, man konstaterar att domaren har bedömt situationen vid matchen och ansett att det var värt ett gult kort och det finns inget som framgår att man skulle missat någon del och då finns det inget för nämnden att pröva, säger nämndens vice ordförande Erlend Stavehaug till Fotbollskanalen.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Man Uniteds förstaval om David De Gea lämnar

David De Gea kräver en hög ersättning för att förlänga avtalet med Manchester United, och hittills har man inte kommit överens. Därför kan han komma att lämna klubben i sommar.

Isåfall måste en ersättare in och nu rapporterar brittiska Metro att Jan Oblak är klubbens förstaval om en försäljning av De Gea blir av.

Landslagsmålvakten tillhör för tillfället Atletico Madrid där han har ett avtal fram till 2023.