Uppgifter: Juventus vill värva tillbaka Pogba
Paul Pogba kan komma att röra på sig i sommar. Det har tidigare kommit ut uppgifter om att Real Madrid är intresserade av mittfältaren, men det är även hans tidigare klubb Juventus, vilket Sky Italia rapporterar.
Enligt sajten kommer Juventus göra ett försök att värva tillbaka 26-åringen.
Kontraktet med Manchester United sträcker sig fram till sommaren 2021.
Liverpool kan snuva Manchester United på mittfältaren
Under flera säsonger har mittfältaren Adrien Rabiot spelat för franska storklubben PSG, men nu i sommar löper kontraktet ut och han är fri att lämna.
Manchester United är en av klubbarna som är intresserade av 24-åringen, men enligt engelsk media vill han hellre till ligarivalen Liverpool.
Den gångna säsongen blev det bara 14 ligamatcher i Frankrike och en notering på två mål.
Spelare i allsvenskan misstänkt för rattfylla
En spelare i Allsvenskan är misstänkt för rattfylla, det skriver SportExpressen idag som har pratat med en representant från den aktuella klubben.
- Vi är fruktansvärt besvikna på spelaren och tar avstånd från det spelaren har gjort. Vi har pratat med honom och klargjort att det inte är något vi accepterar, säger en representant från klubben till tidningen.
Klubben kommer nu agera.
- Vi kommer att agera, men vi vet i nuläget inte hur. Vi behöver några dagar för att komma fram till det.
Enligt tidningen ska spelaren blivit stoppad av polis efter att ha spelat sin sista match inför uppehållet.
Tags
OFFICIELLT: Mikael Boman återvänder till Sverige
Efter några år i IFK Göteborg och danska klubben Randers står det nu klart att anfallaren Mikael Boman återvänder till Halmstads BK, det meddelar klubben på sin officiella hemsida.
– Det känns fantastiskt. Det känns grymt att vara tillbaka. Det är ett gäng spelare kvar i truppen som jag har spelat med och några jag känner som jag inte har spelat med men som jag känner sen innan. HBK är en jättefin klubb och jag hade det fantastiskt bra här när jag spelade här sist. Jag trivs i stan och på Örjans så det känns helt grymt att vara tillbaka, säger 30-åringen till hemsidan.
Kontraktet med HBK sträcker sig över 2,5 år.
Sökte tillstånd för pyroteknik - fick avslag
Det var inför derbyt mot GIF Sundsvall som Östersunds supporterklubb Falkarna sökte om tillstånd att använda pyroteknik. Men man fick avslag, det rapporterar Östersunds-Posten om idag.
Supporterklubben ska ha fått positiva signaler från både supporterpolisen och ÖFK om att använda ”kalla pyroteknikpjäser”, samtidigt som man skulle hålla ett bra avstånd till publik och även ha tre personer från räddningstjänsten på plats.
Polisen i sin tur menar att personerna som tänkt använda pyrotekniker inte har rätt utbildning.
Anders Ringfelter i Falkarnas tifogrupp säger till tidningen:
- Vi vill verkligen understryka vilken hjälp vi fått av ÖFK och Jocke (Joakim Jansson, säkerhetsansvarig i ÖFK reds anm.) i det här. Vi ska inte ge upp debatten utan ansöka igen när vi har utbildad personal. Polisen har att vinna på i renommé, i att de hänvisar till dialog och vi vill ha dialog, så varför lönar det sig inte då? Vi har gett dem tid och möjlighet att göra det här under ordnade former, säger han till Östersunds-Posten.
Lämnar Arsenal - efter en säsong i klubben
Det var inför denna säsong som Arsenal plockade in Stephan Lichtsteiner gratis från Juventus. Försvararen skrev på för ett år och nu när avtalet går ut står det klart att det inte blir en fortsättning.
35-åringen meddelar på sitt Instagram-konto att han nu lämnar.
Visa det här inlägget på InstagramEtt inlägg delat av Stephan Lichtsteiner (@stephanlichtsteiner)

Fotbollsilly
@sillybloggen_seFokus på senaste spelarövergångar inom svensk fotboll & europeisk fotboll.






