• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Malmö FF värvar från England

Malmö FF har gjort klart med en ny spelare. Det handlar om Jonas Knudsen som närmast kommer från spel i England där han spelat med Ipswich i Championship de senaste fyra säsongerna.

26-åringen kommer gratis då hans kontrakt i England löpt ut.

– Det känns väldigt bra att vi har knutit till oss Jonas. Han har en profil och flera egenskaper som vi har sökt efter länge. Han har en bra vänsterfot och kan användas i hela trebackslinjen men även som ytterback. Det är en spelare på hög nivå som är väldigt professionell i allt han gör och han kommer att hjälpa oss mycket framöver, säger sportchef Daniel Andersson till klubbens hemsida.

Kontraktet sträcker sig till och med 2023.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

OFFICIELLT: IFK Göteborg säljer Benjamin Nygren

IFK Göteborg meddelar på sin officiella hemsida att man nu säljer Benjamin Nygren. 17-åringen har skrivit på för den belgiska klubben Genk.

Denna försäljningen är klubbens största genom tiderna.

– I vanlig ordning kommunicerar eller kommenterar vi inte några summor kring spelare in och ut. Vad vi däremot kan säga om Benjamins övergång är att det innebär den största försäljningen för klubben genom tiderna, säger Blåvitts klubbdirektör Max Markusson till hemsidan.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Storklubben intresserad av Fouad Bachirou

Fouad Bachirou har varit skadad denna säsong och bara spelat sju matcher i Allsvenskan 2019. Men trots det saknas inte intresse för mittfältaren.

Nu skriver SportExpressen att den turkiska storklubben Besiktas visat intresse under våren.

– Jag har hört om deras intresse från vänner runt fotbollen, men jag vet inte exakt hur konkret det är. Jag har inte uppmärksammat det så, även om det är smickrande. Jag vet inte mycket mer än så, om jag ska vara ärlig, säger spelaren själv till tidningen.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Bekräftat: Mikael Lustig lämnar Celtic

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Henrik Larsson: "Vi letar för fullt"

Henrik Larsson är tillbaka i Allsvenskan och Helsingborg med uppdrag att rädda kvar klubben i högstaserien. Hans första uppdrag blir att förstärka anfallet och i en intervju med Kvällsposten berättar han att man letar för fullt.

Det är av anledning att man sålt Andri Bjarnasons som det finns en lucka över och det gör att Celtic-lånet Noel Mbo får visa upp sig mera nu.

– Noel får chansen nu mot IFK Göteborg att visa vad han kan. Sen är det ju ingen hemlighet att vi jagar förstärkningar i anfallet. Det är alla väl införstådda med – den spelaren ska vi identifiera och försöka få hit. Vi letar för fullt, vi har tre, fyra, fem namn som vi vill veta lite mer om och lära oss lite mer av, säger Henrik Larsson.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: MLS-klubb ute efter MFF-stjärnan

Malmö FF sålde Anders Christiansen till Gent i början på 2018 - men bara ett halvår senare hade MFF värvat tillbaka mittfältaren då han inte fått mycket speltid i den belgiska ligan.

Men nu kan stjärnan vara på väg bort från Allsvenskan igen.

Det är SportExpressen som idag går ut med uppgifter som säger att en MLS-klubb lägger bud på 29-åringen. Dock ska ett första bud ha nobbats från MFF. Men enligt tidningen har den ej namngivna klubben inte gett upp.

- Det finns klubbar från ett par ligor utanför Skandinavien som vill ha Anders. Men det är upp till Malmö FF hur de vill göra. Något mer finns inte att säga just nu, skriver spelarens agent Hasan Cetinkaya i ett sms till SportExpressen.

Denna säsong har det blivit fyra mål på tolv matcher i Allsvenskan.