• Hem
  • Fotbollsilly
Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Malmö FF nobbar bud på Carlos Strandberg

I dagarna gick Sportbladet ut med uppgifter som sa att turkiska klubben Alanyaspor var intresserad av Carlos Strandberg.

Nu har man lagt ett bud på anfallaren, åtta miljoner kronor samt 15-20 procent i vidareförsäljning, men MFF har nobbat budet, allt detta enligt Sportbladet.

23-åringen är denna säsong utlånad till Örebro SK där det blivit fyra mål på tolv matcher. Om det lånet kommer att förlängas i sommar eller ej, det återstår att se.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Fouad Bachirou placeras i ny klubb

Fouad Bachirou har kontrakt till och med 2022, men kan försvinna från Malmö FF redan i sommar.

Det är sajten Superhaber i Turkiet som skriver att 29-åringen är överens med Besiktas. Samtidigt ska Malmö FF mottagit ett bud på 1,5 miljoner euro, som man varken tackat ja eller nej till.

Mittfältaren kom till MFF inför förra säsongen och har totalt gjort 29 allsvenska matcher med klubben.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Arsenal förbereder bud

Wilfried Zaha uppges vilja lämna Crystal Palace och nu kommer uppgifter om att Arsenal förbereder ett bud på anfallaren.

Det är trovärdiga Sky Sports som går ut med uppgifterna.

26-åringen gjorde förra säsongen nio mål på 29 matcher i Premier League och uppges kosta mer än vad Arsenal har råd att erbjuda just nu. Därför måste man först sälja av med spelare.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Ravel Morrison kopplas ihop med Premier League-klubb

Ravel Morrison skrev på ett halvår med Östersunds FK och nu har det avtalet löpt ut. Klubben har skrivit på sin hemsida att samtal pågår, men mest troligt är att mittfältaren lämnar i sommar.

Nu kopplas han istället ihop med Premier League-klubben Sheffield United.

26-åringen spelade sex matcher i Allsvenskan under våren.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Skriver på för IFK Göteborg - fram till 2022

IFK Göteborg meddelar på sin officiella hemsida att mittfältaren Patrik Karlsson Lagemyr förlänger sitt avtal med klubben.

Nu har han kontrakt med Blåvitt till och med säsongen 2022.

– För det första har ”Paka” visat att han håller toppklass i allsvenskan. Det är givetvis extra glädjande med tanke på att i många år kämpat med rehab efter tuffa skador. Sedan är det också kul att förlänga med ytterligare en akademispelare. Slutligen känns det bra att vi ligger i framkant då det gäller ett antal avtal och därmed innehar den lilla kontroll som är möjlig sett över tid, säger sportchef Kennet Andersson till klubbens hemdia.

Fotbollsilly

Bild från Bildbyrån

Allsvensk målvakt bekräftar intresse

Den allsvenska målvakten Kalle Joelsson sitter på ett utgående kontrakt med Helsingborgs IF och för Fotbollskanalen berättar nu 21-åringen att man förhandlar om ett nytt avtal.

– Vi är i förhandling. Jag gillar HIF. Jag känner att det är här jag har fått det mesta av min fotbollsutbildning. Först i Lödde, sedan Helsingborg. Det hade absolut varit kul att stanna, säger Joelsson till Fotbollskanalen.

Samtidigt bekräftar han intresse både från Sverige och utlandet.

– Det har absolut funnits intresse. Mer än så vill jag inte gå in på, men både från Sverige och utifrån, säger målvakten till Fotbollskanalen.

Denna säsong har målvakten spelar tolv matcher i Allsvenskan.