Fifa dokument avslöjar: AIK har ej fått betalt för Faraj

Bild från Bildbyrån

Fifa dokument avslöjar: AIK har ej fått betalt för Faraj

AIK har drabbats av en ekonomisk smäll då övergångspengarna för Omar Faraj inte har inkommit. Sommaren 2024 sålde AIK anfallaren till egyptiska Zamalek, detta rapporterar Fotbollskanalen.

Enligt dokumenten från Fifa hamnade övergångssumman på 1,1 miljoner dollar men AIK väntar fortfarande på att få in de pengarna på kontot. I svenska kronor är affären värd omkring elva miljoner kronor.

AIK:s vd och klubbdirektör Fredrik Söderberg uttalar sig i en intervju med sajten om läget.

- Ärendet ligger hos Cas, ja. Fifa har gett oss rätt men klubben (Zamalek) har beslutat att gå vidare till Cas av något skäl.

På frågan om det finns någon risk att AIK inte får sina pengar säger Söderberg följande i samma intervju:

- Just nu ser jag inte den risken. Det är en stor klubb det är tal om.
Jag känner till att de har ekonomiska bekymmer men det är så en pass
stor klubb att jag utgår ifrån att de reder ut det, säger Söderberg.

En anledning till att summan har dröjt är att betalningen skulle genomföras i två omgångar, hälften skulle betalas den 30:e juni 2025 medan den andra hälften skulle föras över ett år senare.

Enligt Fotbollskanalen har dock Zamalek ekonomiska bekymmer och frågan är när de har möjlighet att betala affären i sin helhet. Klubben har tidigare straffats av Fifa med transferförbud.

ERIK ÖHRNER