Sportbloggare Dragskott

Karlskrona-duon utlånad

Dragskott Profile Image
Publicerad: 5 november 2019, 17:41

Hockeyettan Södra-laget Kallinge/Ronneby får ett par fina förstärkningar framöver.

Det rör sig om André Nordstrand och Hugo Lefvenius, som lånas in från allsvenska Karlskrona.

KHK:s assisterande tränare om utlåningen av duon.

- KRIF har skador på forwardssidan och med tanke på att vi är spellediga denna veckan passar det bra att killarna får lite extra istid. Först och främst gäller utlåningen onsdagsmatchen, sen får vi se vad som händer, säger Arto Miettinen till Karlskronas hemsida.

Björklöven-backen Alexander Deilert delade ut en huvudtackling på Västerås-forwarden Marcus Bergman i den senaste matchen.

Nu står det klart att klassbacken straffas hårt för tilltaget.

Det handlar om sex matchers avstängning och 25.875 kronor i böter, avslöjar SportExpressen.

Snacka om en tung smäll för Västerbottenslaget.

Den 30-årige liraren har mäktat med hela elva (!) poäng på tio matcher den här säsongen och har det högsta poängsnittet av samtliga backar i HockeyAllsvenskan.

2. Bik Karlskoga

Det är inte direkt oväntat i sig att Bik Karlskoga skulle vara bra... men så här pass bra? Det ÄR definitivt oväntat!

Värmlänningarna är bara en poäng från serieledningen i HockeyAllsvenskan och har överträffat vissa mer namnkunniga lag den här säsongen hittills.

Det faktum att inget annat lag har mäktat med fler mål än Staffan Lundhs gäng sticker onekligen ut.

Många spelare har klivit fram i Bik-lägret och laget besitter en imponerande offensiv bredd.

Wilhelm Westlund - som har fått en nytändning efter några mindre bra år - är en av spelarna som stuckit ut lite extra. Westlunds genombrott symboliserar Karlskoga-klubbens förmåga att vidareförädla spelare som stagnerat, vilket Bik har varit oerhört duktiga på i många år.

Karlskogaiterna har dessutom två bra målvakter och om laget kan förbättra defensiven, inte minst det bristfälliga boxplayspelet, är det inte uteslutet att Bik Karlskoga kan rubba högstaligamotstånd i ett eventuellt SHL-kval till våren.

Läs även:

Plats 3

Ville Leskinen snittade närmare en poäng per match i den finska högstaligan i fjol och var en tilltänkt spetsvärvning för Färjestad.

Succén har dock uteblivit än så länge och finländaren med A-landslagsmeriterna fick bara ett fåtal minuters speltid i den senaste SHL-matchen.

General managern Peter Jakobsson om situationen med Leskinen.

- Det är klart att det är en jättetråkig situation för Ville. Och för oss. Ville hade hoppats spela bättre, jag tror han hade större förhoppningar än så här. Och det är klart att vi gärna hade sett att han kommit upp lite till också, säger FBK:s general manager till NWT.

Peter Jakobsson svar på frågan om hur länge situationen är hållbar.

- Otroligt svår fråga. Men det är klart det är en tråkig situation för alla inblandade. För oss. För mig som tagit hit honom. För honom själv. Han vill spela hockey och bidra, och det är svårt att göra när man bara får fyra minuter eller inga minuter alls, säger Färjestads general manager till tidningen.

Noterbart är att den 25-årige forwarden inte bara har kontrakt med FBK den här säsongen, utan avtalet sträcker sig även över nästkommande säsong.

Sam Perstedt - som har allsvenska meriter från tiden i Almtuna - lägger av med hockeyn, trots att han bara är 25 år.

Frölunda-bekantingen har haft stora skadeproblem de senaste åren, men det är inte den största anledningen till beslutet.

- Jag kände inför säsongen att innan har jag alltid haft som tändvätska att ta mig uppåt i karriären, inför i år kände jag mer att jag nöjer mig här, att jag inte ville vidare med hockeyn på samma sätt. Jag tycker inte jag har haft den där sista procenten riktigt. Jag har funderat på det här ett tag, säger Sam Perstedt till Hockeynews.se.

Det är dock mycket möjligt med en comeback i framtiden. I så fall lär det emellertid ske på en lägre nivå än Hockeyettan, berättar han för Hockeynews.se.

Perstedt har representerat Lindlöven den här säsongen och har hunnit med totalt 161 bataljer i Hockeyettan-sammanhang.

Division 2-laget Arboga förstärker backbesättningen: Mathias Linnarud - som har provat på spel i HockeyAllsvenskan med Västerås en gång i tiden - ansluter.

Den 24-årige backen kommer närmast från Hockeyettan-spel med Surahammar.

VIK-produkten lirade i Arboga så sent som i fjol när laget hade Hockeyettan-status och stod för finfina 19 poäng på 32 bataljer den gången.

White Angels - som är Hockeyettan-klubben Kallinge/Ronnebys supporterklubb - har gjort sig kända för att skapa en väldigt trevlig inramning till Krif:s matcher i Soft Center Arena och även emellanåt när Blekinge-laget spelar på bortaplan.

Nu har White Angels anmälts till Ronneby kommuns miljö- och byggnadsförvaltning för att de lever om för mycket, uppger P4 Blekinge.

Anmälaren motiverar bland annat anmälan med att det finns barn i klacken och att deras hörsel kan ta skada.

Styrelseordföranden Mattias Johnsson om det sistnämnda.

- Till viss mån så kan jag förstå det, men man behöver inte stå precis bredvid klacken där det låter som mest. Ståplats är ju stor, så man kan stå en bit bort om man är känslig för ljud, säger White Angels styrelseordförande till P4 Blekinge.

Mattias Johnsson är stolt över klackens stora engagemang.

- Det är bra med en levande supporterkultur. Man måste få leva om på matcherna och visa laget sitt stöd, så jag tycker inte att det är så högljutt, nej, säger han.

Modo-forwarden Tobias Åhström lånades ut till seriekonkurrenten Almtuna för några veckor sedan.

Avtalet sträckte sig inledningsvis bara över åtta matcher.

Nu står det klart att låneavtalet förlängs och gäller säsongen ut.

Den 20-årige liraren har gjort succé i Uppsala-laget genom att mäkta med hela sju poäng på åtta matcher.

Det är Åhström fjärde poängbäst i laget med - trots att han spelat betydligt färre matcher än de flesta andra i Ais.

Backen lämnar det allsvenska laget

Dragskott Profile Image
Publicerad: 4 november 2019, 19:43

Anton Sundin - som värvades från Frölundas organisation inför den här säsongen - har fått ytterst begränsat med speltid under tiden i Västervik.

Nu stor det klart att den 20-årige backen bryter kontraktet med VIK.

Det är oklart var han hamnar.

Sportchefen Emil Georgsson om nyheten.

- En ung och utvecklingsbar back som Anton behöver speltid för att fortsätta utvecklas och vi kan inte erbjuda tillräckligt mycket tid här i VIK just nu, därför har vi kommit överens med Anton om att bryta kontraktet här och nu, säger Västerviks sportchef till klubbens hemsida.

SHL nästa för den VM-meriterade finländaren

Dragskott Profile Image
Publicerad: 4 november 2019, 17:32

Växjö förstärker laget ytterligare i jakten på att lämna bottenträsket i SHL: Miika Koivisto är det senaste tillskottet, meddelar finländarens tidigare klubb (SC Bern) via Twitter.

Den 29-årige backen - som har inlett säsongen i den schweiziska högstaligan - lirade i KHL så sent som i fjol.

Koivisto har en hel del erfarenhet från spel i det finska landslaget och kan ståta med två raka VM-turneringar på meritlistan.

Den rutinerade pjäsen har i övrigt ett förflutet i den finska högstaligan och den finska andraligan på seniornivå.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ