Dragskott

Bild från Bildbyrån

Dragskott tippar torsdagens SHL-matcher

Djurgården - Luleå

Matchtips: 1.

En väldigt oviss match. Djurgården kämpar för att närma sig andraplatsen. Formen är god - tre segrar på de fyra senaste matcherna talar sitt tydliga språk. Luleå blir en tuff utmaning. LHF har plusstatistik på Dif den här säsongen och är bortastarka. Norrbottningarna är dessutom grymt formstarka (sju vinster på åtta matcher). Luleå har å andra sidan redan säkrat seriesegern och det inställningsmässiga får betraktas som ett frågetecken. Tipset utgörs av att hemmastarka Djurgården styr upp det här.

HV71 - Oskarshamn

Matchtips: 1.

Derbydags i Kinnarps Arena. En match som betyder väldigt mycket för HV71, som kämpar för att behålla direktplatsen till kvartsfinalspelet. Jönköpingsgänget kan ståta med sju poäng på de tre senaste matcherna och är ett helt okej hemmalag. Oskarshamn har tolv (!) raka nederlag. Lägg därtill att IKO redan är avsågade. HV71 har dessutom 3-0 i inbördes möten och i grunden ett betydligt bättre lag. Tipset är att hemmalaget håvar in tre poäng mot SHL:s sämsta bortalag.

Örebro - Linköping

Matchtips: 1.

En väldigt oviss match. Örebro kämpar för att haka på i topp sex-striden och det här är lite av sista chansen för Linköping i slutspelsjakten. ÖHK har tre förluster på de fyra senaste matcherna, men är på rätt väg i och med bortavinsten mot Oskarshamn nu senast. LHC har tre raka förluster, men är å andra sidan obesegrade under ordinarie speltid i fyra bataljer i följd. Närke-gänget har emellertid 3-0 i inbördes möten och är hemmastarka. Känslan är att Örebro drar det längsta strået. Mycket till följd av det offensiva övertaget.

Rögle - Brynäs

Matchtips: 1.

Rögles jakt på andraplatsen går vidare och Brynäs krigar för att haka på slutspelståget. RBK har blandat och gett på sistone. Brynäs - med tre förluster på de fyra senaste matcherna - är inne i en tuff period. BIF har å andra sidan 2-1 i inbördes möten och grundkapaciteten är hög. Rögle har dock ett bättre spelarmaterial och är starka hemma, samtidigt som Gävle-gänget är halvdana i bortaplanssammanhang. Tipset är att skåningarna håvar in full pott. Delvis tack vare lagets offensiva spetskompetens.

Skellefteå - Malmö

Matchtips: 1.

En batalj som betyder en hel del för båda lagen. Skellefteå kämpar för att behålla andraplatsen och Malmös poängbehov i jakten på en direktplats till kvartsfinalspelet är extremt. SKE föll visserligen nu senast borta mot Frölunda, men har tio (!) vinster på de elva senaste matcherna. Malmö kan ståta med tre raka vinster och är dessutom obesegrade under ordinarie speltid i fyra bataljer i följd. Västerbottningarna har 2-1 i inbördes möten och är ett bra hemmalag. Tipset utgörs av att Skellefteå vinner. Mycket tack vare lagets offensiva spetskompetens.

Leksand - Färjestad

Matchtips: 2.

Leksand är - i praktiken - avsågade och har två raka förluster i bagaget. Färjestad, med mycket att spela för i toppstriden, är också formsvaga (två raka torskar). FBK är obesegrade mot LIF den här säsongen och masarna är SHL:s sämsta hemmalag. Leksand lär stå emot bra, men tipset är att Färjestad återigen blir för svåra. Mycket till följd av värmlänningarnas vassa offensiv.

Växjö - Frölunda

Matchtips: X.

En tämligen oviss sammandrabbning mellan två lag som har oerhört mycket att spela för. Växjö kan ståta med två raka trepoängare och har goda möjligheter på torsdagskvällen. Frölunda - med två vinster på de tre senaste matcherna - är på gång och har i grunden ett bättre lag. Göteborgarna har dessutom 2-1 i inbördes möten. Västkustgänget är dock ett mediokert bortalag och Lakers är helt okej i hemmaplanssammanhang. Tipset utgörs av att smålänningarna krigar till sig minst en pinne.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

SHL-stjärnans lönekrav inför nästa säsong: 3,7 miljoner kronor - netto

KHL-meriterade Dominik Furch har gjort väldigt bra ifrån sig i Örebro den här säsongen och varit en av lagets viktigaste spelare.

Det återstår att se vad som händer nästa säsong för 29-åringen, som har ett utgående kontrakt med Närke-klubben.

ÖHK vill gärna behålla spetsmålvakten - men lönekraven är tämligen höga.

Furch uppges nämligen kräva 3,7 miljoner kronor - netto - nästa säsong, avslöjar Sportbladet.

Det skulle innebära en total kostnad för Örebro på cirka sju (!) miljoner kronor, förutsatt att klubben inte använder sig av expertskatten eller tillämpar möjligheten till sign off/sign on, uppger tidningen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Säsongen är över för SHL-centern

HV71-centern Axel Holmström har haft knäbesvär en längre tid. Nu väntas ett ingrepp för att få ordning få problemet.

Det innebär att säsongen väntas vara över för 23-åringen, meddelar HV71 via hemsidan.

Holmström - som har ett förflutet i Skellefteå - anslöt till Jönköpingslaget inför den här säsongen efter ett par år i AHL.

Det har blivit 20 poäng och +5 på 46 matcher den här säsongen för norrbottningen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Frölunda-forwarden lämnar - SHL-konkurrenten nästa

Jacob Peterson var mestadels utlånad till allsvenska Björklöven i fjol, varpå han plockades tillbaka till Frölunda i SM-slutspelet, där det blev succé. Både individuellt och för laget.

Den här säsongen har varit tuff för 20-åringen, som varit väldigt ojämn och bara svarat för 13 poäng på 39 SHL-matcher.

Nu står det klart att det inte blir någon fortsättning i västkustklubben nästa säsong.

Rivalerna Färjestad blir nästa anhalt, avslöjar Sportbladet.

Peterson - som draftades i femterundan 2017 - har tillhört Frölundas organisation sedan säsongen 2015/2016.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

SHL-stjärnan avstängd i tre matcher

Skellefteå har åkt på ett tungt avstängningsavbräck i jakten på andraplatsen: Joakim Lindström är avstängd i tre matcher till följd av knätacklingen i gårdagens match mot Frölunda.

Böterna landar på 33.750 kronor.

Disciplinnämnden om händelsen:

"När det återstår 1.30 av andra perioden så åker Frölundaspelaren nr 40 Joel Mustonen med pucken under kontroll. Mustonen kroppsfintar mot Skellefteåspelaren nr 10 Joakim Lindström. Lindström sträcker ut sitt vänstra knä och träffar Mustonen över hans vänstra ben", skriver SHL.se.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Den Tre Kronor-meriterade backen på väg att förlänga kontraktet

Daniel Gunnarsson återvände till Leksand inför förra säsongen och blev en viktig kugge i jakten på SHL-avancemang.

Framgångarna har - rent individuellt - fortsatt den här säsongen med ett bra spel och 14 poäng på 38 bataljer.

Nu är den 27-årige backen med Tre Kronor-meriterna nära att förlänga kontraktet med Leksand, avslöjar SportExpressen.

Den storvuxne Köping-sonen har i övrigt ett förflutet i Luleå, Färjestad och Karlskrona på SHL-nivå.

Det har blivit totalt 94 pinnar på 393 matcher i den svenska högstaligan.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Jhonas Enroth aktuell för SHL-klubben

Jhonas Enroth har som bekant relativt nyligen ryktats vara aktuell för Leksand. Det har även förekommit rykten om spel i Örebro nästa säsong.

Det senaste är att den NHL-meriterade målvakten är aktuell för spel i Linköping, enligt uppgifter till Hockeysverige.se.

Den 31-årige målvakten lirade i SHL så sent som under en del av säsongen 2018/2019 - den gången i ÖHK.

Enroth har även representerat Södertälje i SHL-sammanhang.

Noterbart gällande LHC:s målvaktsbesättningen är att SportExpressen nyligen gick ut med uppgifterna att Jacob Johansson är på väg bort, samtidigt som Jonas Gustavsson har en outklausul i kontraktet.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Onsdagens Powerplay-kupong

Onsdag 2020-03-04
Spelstopp: 18.59

108 rader/108 kronor

***

Ta del av motiveringarna till tipsen på Bettingstugan.se

Dragskotts tips:

1. Timrå - Björklöven: 1X2

2. Jonathan Dahlén - Alex Hutchings: 1X2

3. Karlskrona - Bik Karlskoga: 12

4. Modo - Tingsryd: 1

5. Södertälje - AIK: 1

6. Almtuna - Kristianstad: X

7. Västerås - Vita Hästen: 1X2

8. Mora - Västervik: 12

***

I samarbete med Svenska Spel Sport & Casino AB
Spel för dig över 18 år
Spelar du för mycket?
Ring Stödlinjen: 020-819100

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Visby/Roma en seger från Play Off 3-spel

Visby/Roma gjorde en tämligen medioker AllEtta och slutade åtta - endast en poäng från att missa Play Off. Play Off-spelet har dock varit framgångsrikt hittills.

Gotlänningarna slog ut svårspelade Lindlöven i Play Off 1 och nu är Visby på god väg mot Play Off 3. I kväll blev det seger med 3-2 hemma mot Borlänge inför 1.684 åskådare i Visby Ishall.

Det innebär att Visby/Roma bara är en seger från Play Off 3-spel. BHF har dock hemmaplansfördel och Visby måste vinna minst en bortamatch för att ta sig vidare.

Noterbart är att Carl Ericson satte det matchvinnande målet på övertid i powerplay.

Teemu Huttu och Mikael Hedlund blev poängbäst i Visby-lägret med en 1+1-meny var.

Kasper Lindqvist (två assist) tog för sig mest på poängfronten i bortalaget.

Daniel Marmenlind räddade för övrigt 32 av 34 skott i Visby/Roma-kassen.

***

Övriga Play Off 2-matcher:

Vimmerby - Huddinge 5-3
Tranås - Halmstad 2-1 (övertid)
Nybro - Hudiksvall 2-3 (övertid)
Östersund - Mariestad 2-3 (övertid)
Boden - Troja/Ljungby 1-4

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Suveräna Luleå säkrade seriesegern - Filip Hållander, Juhani Tyrväinen och Daniel Sondell visade vägen

Luleå är - redan efter 48 omgångar - klara seriesegrare i SHL, vilket är en extremt imponerande prestation. Snacka om att Tomas "Bulan" Berglunds gäng har gjort en kanonsäsong så här långt, trots att powerplayspelet varit halvdant.

Kvällens seger mot Rögle var sammanfattningsvis logisk även rent spelmässigt. Visst - RBK var spelförande i den första perioden, men LHF spelade ut skåningarna i mittenakten och i den tredje perioden bevakade norrbottningarna ledningen på ett alldeles utmärkt sätt.

Luleå visade upp ett kreativt anfallsspel och en mestadels stabil defensiv mot ett Rögle, som i grunden är ett tämligen skickligt lag och kommer bli spännande att följa i slutspelet.

***

Joel Lassinantti fick ett bra understöd av försvaret sett till helheten, men Rögle blixtrade trots allt till emellanåt och då var Luleå-målvakten säkerheten själv, vilket han förtjänar beröm för.

***

Daniel Sondell var bäst på backsidan med sin företagsamma offensiv och det stabila defensiva spelet.

***

Filip Hållander - som har visat prov på en imponerande hög lägstanivå och varit en av Luleås bästa spelare efter att han kom tillbaka efter långtidsskadan - får betraktas som matchens profil. En spelare som har väldigt mycket hockey i sig och är fantasatiskt allround.

Hårt jobbande Juhani Tyrväinen ska också berömmas lite extra för en eminent insats över hela rinken.

Många andra forwards gjorde också bra ifrån sig. Inte minst Emil Larsson, som tog en del fina offensiva initiativ och bevisade att kapaciteten är hög.

***

Christoffer Rifalk kämpade tappert i Rögle-kassen och höll nere Luleås segersiffror. Bäst i bortalaget - i överlägsen stil.

***

Ingen utespelare övertygade för övrigt på allvar i RBK-lägret. Lirare i stil med till exempel Daniel Zaar och Dennis Everberg var visserligen stundtals bra, men alldeles för ojämna.

Matchfakta

Luleå - Rögle 3-0 (0-0, 2-0, 1-0)

Andra perioden:
1-0 Juhani Tyrväinen (Filip Hållander, Daniel Sondell), 2-0 Filip Hållander (Daniel Sondell, Jack Connolly), spel fem mot fyra.

Tredje perioden:
3-0 Jonas Berglund (Erik Gustafsson), mål i tom målbur.

Skott: 24-12 (3-8, 11-1, 10-3).
Utvisningar:
Luleå 6 minuter. Rögle 8 minuter.
Domare:
Mikael Holm och Mikael Sjöqvist.
Publik:
5.440.