Dragskott

Bild från Bildbyrån

Den allsvenska klubben riskerar att gå back med cirka 2,5 miljoner kronor

Mora har en tuff säsong bakom sig. Inledningen var usel och MIK krigade i bottenträsket ett bra tag, varpå det värvades rejält och förändrades i båset, vilket ledde till ett sportsligt lyft.

Det räckte dock inte till slutspelsserien för masarna, som hamnade i ingenmansland i HockeyAllsvenskans grundserie.

Nu riskerar Mora att gå back med uppemot cirka 2,5 miljoner kronor.

Det handlar i bästa fall om en vinst på ungefär en miljon kronor.

- Vi har tre olika scenarion. Ett "worst case", ett "most likely" och ett "best case scenario", där det skiljer 3,5 (miljoner) mellan "best- och worst case". Där det kommer vara små grejer som avgör, säger klubbchefen Peter Hermodsson till Hockeypuls.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Så spelas Play Off 3

I går avgjordes det som bekant vilka de två sista lagen i Play Off 3-spelet blir.

Nu står det klart hur matchserierna - där tre platser i Kvalserien till HockeyAllsvenskan står på spel - kommer spelas.

De lägst rankade lagen har hemmaplansfördel på tisdag.

De högst rankade lagen har hemmaplansfördel i returmötena på fredag.

Dessa lag har även hemmaplansfördel om det krävs en tredje match för att få till ett avgörande:

Play Off 3-matchserierna:

Troja/Ljungby - Visby/Roma
Mariestad - Tranås
Hudiksvall - Vimmerby

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Dragskott utser veckans lag i HockeyAllsvenskan

Målvakt

Niklas Lundström, Vita Hästen
Räddningsprocent: 100.

Dundersuccén fortsätter för Vita Hästens sena nyförvärv. Den SHL-meriterade målvakten avslutade grundserien på ett imponerande sätt. Två raka nollor och 64 räddningar säger en hel del.

***

Backar

Mattias Norlinder, Modo
Mål: 1. Assist: 2.

Guldgallervinnaren blir en av lagets viktigaste kuggar på backsidan i jakten på en SHL-plats. En spelare som har övertygat i såväl offensiven som defensiven den här säsongen och troligtvis kommer bli etablerad på - i sämsta fall - SHL-nivå på sikt.

Erik Ullman, Västervik
Mål: 2. Assist: 1.

Västervik avslutade grundserien på ett tämligen heroiskt sätt och lyckades knipa den sista slutspelsserieplatsen. Erik Ullman klev fram lite extra på backfronten genom att mäkta med tre poäng på två matcher. Involverad i två mål när VIK hemmabetvingade Södertälje.

***

Forwards

Peter Krieger, Västervik
Mål: 2. Assist: 1.

Ytterligare ett exempel på en av härförarna i jakten på slutspelsserieavancemanget. Peter Krieger var en stark offensiv kraft i slutspurten. Inte minst i sexpoängsmatchen mot Mora - en match där han satte det matchvinnande målet och noterades för två pinnar.

Brendan Ranford, Mora
Mål: 2. Assist: 3.
Säsongsavslutningen blev ett riktigt bottennapp för Mora som lag, men Brendan Ranford avslutade säsongen på ett suveränt sätt rent individuellt. Fem (!) poäng på två matcher inger respekt. Kanadensaren - som anslöt till masarna så sent som i november och har varit en tillgång i allmänhet - var därmed inblandad i fem av MIK:s sex mål i grundserieavslutningen.

Adam Tambellini, Modo
Mål: 2. Assist: 3.

Modos succévärvning bara kör. Det faktum att Adam Tambellini blev femma i HockeyAllsvenskans poängliga - trots att han bara spelade 37 matcher, det vill säga betydligt färre än konkurrenterna - säger en hel del om insatsen. Inblandad i fem av Övikslagets mål den senaste veckan.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Visby/Roma och Troja/Ljungby klara för Play Off 3

I går säkrade som bekant fyra lag Play Off 3-avancemanget. I kväll blev det klart vilka två övriga lag som kommer spela Play Off 3.

Det handlar dels om Visby/Roma, som bortabetvingade Borlänge med hela 8-2 (!). Snacka om en enorm revansch för gotlänningarna efter gårdagens nederlag.

Fredrik Sandberg (även en assistpoäng i kväll) mäktade med det matchvinnande 3-0-målet i den andra perioden inför 706 åskådare i Borlänge Ishall.

Teemu Huttu klev fram mest på poängfronten med en mäktig 1+3-meny.

Adam Eriksson (1+2), Mikael Hedlund (två mål), Ryker Leer (två assist), Nikolas Kobersten (två assist) och Einar Engström (två assist) var också heta på poängfronten.

***

Troja/Ljungby - som föll i går - är också klara för Play Off 3. I kväll blev det 5-4 hemma mot Boden i en riktig rysare.

Matchen avgjordes inte förrän i den tredje (!) övertidsperioden och Martin Fransson (även en assistpoäng i den här bataljen) blev matchvinnare inför 1.341 åskådare i Ljungby Arena.

Kevin Karlsson (1+1) och Alexander Edström (två assist) stod också för två pinnar var i Troja-lägret.

Viktor Sandberg (1+2), Marcus Sandström (två mål), Sebastian Huczkowski (två assist) och Per Savalahti Nagander (två assist) blev poängbäst i bortalaget.

Notabelt i övrigt är att Claes Endre räddade hela 69 av 74 skott i BHF-kassen.

Övriga lag i Play Off 3:

Hudiksvall
Vimmerby
Tranås
Mariestad

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Tolfte (!) raka hemmasegern för Luleå - Konstantin Komarek, Jonas Berglund och Nils Lundkvist visade vägen

Luleå fortsätter att vinna på hemmaplan. Kvällens vinst mot Örebro var LHF:s tolfte (!) raka i hemmaplanssammanhang. Imponerande var ordet.

Matchen var sammanfattningsvis jämn, men LHF var snäppet vassare även rent spelmässigt i en match där båda lagen försvarade sig rätt så bra och det inte direkt kryllade av högklassiga målchanser.

Norrbottningarna förtjänar mycket respekt för att hålla uppe spelet på en någorlunda vettig nivå i ett läge där seriesegern redan är säkrad och ta ansvar i tabellplaceringsstriden där andra lag är involverade.

***

Nils Lundkvist kan visserligen betydligt bättre sett över en hel match, men högstanivån var tämligen hög i kväll och målet oerhört snyggt, vilket han förtjänar mycket beröm för.

Erik Gustafsson var, som vanligt, bra och tog ett stort ansvar i defensiven i en batalj där flera andra backar också var starka bakåt.

***

Konstantin Komarek briljerade med sitt eminenta passningsspel och var bäst i Luleå-lägret. Komarek har onekligen gjort bra ifrån sig i LHF-återkomsten hittills och bevisat att det är befogat med en kontraktsförlängning.

Jonas Berglund gnuggade på bra och blixtrade till rejält med segermålet. En spelare som gått framåt oerhört mycket den här säsongen i offensiven.

Juhani Tyrväinen är ett annat exempel på en LHF-spelare som ska kreddas. I hans fall för en finfin tvåvägsinsats.

***

Rasmus Rissanen var bäst i ÖHK på backsidan med sin placeringssäkerhet och stabila defensiv i allmänhet.

***

Jordan Boucher klev fram mest i bortalaget med sitt kreativa anfallszon och gjorde det svårt för Luleå-försvaret.

Spelare som exempelvis Robin Kovacs och Ryan Stoa var glimtvis tongivande, men väldigt ojämna i en batalj där LHF neutraliserade Närke-gängets offensiva toppar relativt bra.

Matchfakta

Luleå - Örebro 3-2 (1-0, 0-1, 1-1, 1-0)

Första perioden:
1-0 Nils Lundkvist (Konstantin Komarek, Erik Gustafsson), spel fem mot fyra.

Andra perioden:
1-1 Ryan Stoa (Jonathan Andersson, Sakari Salminen).

Tredje perioden:
1-2 Jordan Boucher, 2-2 Jesper Sellgren (Petter Emanuelsson, Filip Hållander).

Övertid:
3-2 Jonas Berglund (Konstantin Komarek, Erik Gustafsson).

Skott: 33-28 (8-6, 13-10, 10-12, 2-0).
Utvisningar: Luleå 4 minuter. Örebro 8 minuter.
Domare:
Wolmer Edqvist och Christoffer Holm.
Publik:
5.289.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Modo-centern inför finalserien: "Jag tycker ändå att vi har en bra känsla mot dem"

I går säkrade som bekant Modo platsen i den allsvenska finalen och på tisdag drar matchserien mot seriesegrarna Björklöven igång.

Västerbottningarna är favoriter, men det är upplagt för en riktig rysare.

Det står 2-2 i inbördes möten och faktum är att Öviksgänget är obesegrade under ordinarie speltid mot Björklöven den här säsongen.

Tvåvägscentern Kalle Jelvert är optimistisk inför det som komma skall.

- Det är ju ett skickligt lag och det gäller att se upp hela tiden. Men jag tycker ändå att vi har en bra känsla mot dem. Vi vet att vi har gjort bra insatser mot dem under säsongen och vi kliver in i matchserien med en bra feeling, säger 24-åringen till Hockeypuls.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Luleå-stjärnan: "Sånt vill jag inte ta i media. Det tar jag internt"

Joel Lassinantti förlängde kontraktet med tre säsonger i slutet av 2016. Avtalet med Luleå går med andra ord ut till våren.

Nu talar mycket för en flytt från LHF.

Spel i NHL eller KHL är inte direkt långsökt.

Stjärnmålvakten om vad som händer nästa säsong.

- Sånt vill jag inte ta i media. Det tar jag internt, säger Joel Lassinantti till Hockeynews.se.

Lassinantti siktar på att ta nästa steg i utvecklingen, berättar han för Hockeynews.se.

Luleå-målvaktens svar på frågan om han kan fortsätta utvecklas i SHL.

- Jag tror att oavsett var man spelar försöker man utveckla sig själv. Det är svårt att svara på i dagsläget, säger 27-åringen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Dragskott tippar lördagens Play Off 2-matcher

Borlänge - Visby/Roma

Matchtips: 1.

En av två tämligen ovissa Play Off 2-matcher under lördagen, där en Play Off 3-plats står på spel. Borlänge svarade för en heroisk insats i det andra mötet och tog revansch. Det skiljer lite mellan dessa lag och är upplagt för en riktig rysare i Dalarna. Känslan är att BHF:s hemmaplansfördel avgör.

***

Troja/Ljungby - Boden

Matchtips: X.

Boden gjorde det riktigt bra som studsade tillbaka tidigare i kväll och tog revansch mot namnkunniga Troja/Ljungby. Det var framför allt målvaktsspelet som imponerade för BHF. Mycket talar för ytterligare en match där små marginaler kommer avgöra. Tipset är att den här matchen inte får ett avgörande redan under ordinarie speltid.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Hudiksvall, Mariestad, Tranås och Vimmerby klara för Play Off 3

I kväll blev fyra Play Off 2-lag klara för Play Off 3. Hudiksvall tillhör den skaran efter lagets 4-3-seger på övertid hemma mot Nybro.

Noterbart är att HHC - som låg under med 0-3 (!) inför den tredje perioden - svarade för en riktig supervändning i en batalj som Erik Flood (2+1 i kväll) avgjorde inför 1.101 åskådare i Glysishallen.

Mathias Hellgren och Alexander Pettersson svarade för de övriga Hudik-målen.

***

Mariestad var också illa ute, men lyckades vända ett underläge i den tredje perioden och vinna med 2-1 mot Östersund redan under ordinarie speltid.

Lucas Jidenius mäktade med båda Bois-målen inför 1.642 åskådare i Mariehus Arena.

Lukas Söderlund stod också för två poäng.

En annan intressant notering är att Tobias Sandberg räddade 24 av 25 skott i Mariestadskassen.

***

Säsongen är över för Halmstad efter kvällens 3-6-förlust hemma mot Tranås.

Snacka om snöpligt för Hammers, som vann AllEttan Södra och tog sig till Hockeyettan-finalen att åka ut i Play Off 2.

Halmstad ska å andra sidan vara stolta över en bra prestation den här säsongen sett till förväntningarna på laget.

Rasmus Koskinen (även en assist i kväll) mäktade med det matchvinnande 4-2-målet i slutet av den andra perioden inför 1.850 åskådare i Halmstad Arena.

Anders Skoog blev poängbäst med 2+1.

Emil Backman (två mål), Pontus Eklöf (1+1), Fredrik Lindström (två assist) och Max Rapp (två assist) stod också för två pinnar var i Tranås-lägret.

Kevin Loppatto blev för övrigt poängbäst i Halmstad med två assist.

***

Vimmerby tog sig inte ens till AllEttan, utan tvingades gå via vårserien för att ta sig till Play Off.

Väl där har det blivit en dundersuccé. Först betvingades Kallinge/Ronneby i Play Off 1 och i kväll slog VH ut Huddinge ur Play Off 2.

Segersiffrorna skrevs till 4-3 redan under ordinarie speltid inför 754 åskådare i Björkängshallen.

Roman Semjonov (även en assist i den här bataljen) satte det matchvinnande målet knappt sju minuter in i den tredje perioden.

Kristoff Kontos (1+1) svarade också för två pinnar i Vimmerby-lägret.

Anton Kalte (1+1) och Dennis Nordström (två assist) blev för övrigt poängbäst i hemmalaget.

***

Övriga Play Off 2-matcher:

Borlänge - Visby/Roma 4-3
1-1 i matcher.

Troja/Ljungby - Boden 1-2
1-1 i matcher.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Så spelas slutspelsserien

Nu är det klart vilka lag som tar sig till slutspelsserien och på onsdag drar serien igång.

Sex lag gör upp om seriesegern.

Timrå inleder med tre bonuspoäng, Bik Karlskoga har två pinnar och Västerås en. Övriga lag börjar utan poäng.

Hela spelschemat:

Omgång 1: Onsdag 11 mars 19.00
Timrå - Bik Karlskoga
Västerås - Vita Hästen
Södertälje - Västervik

Omgång 2: Fredag 13 mars 19.00
Bik Karlskoga - Västerås
Vita Hästen - Södertälje
Västervik - Timrå

Omgång 3: Söndag 15 mars 15.00
Timrå - Vita Hästen
Bik Karlskoga - Västervik
Västerås - Södertälje

Omgång 4: Tisdag 17 mars 19.00
Vita Hästen - Västervik
Södertälje - Bik Karlskoga
Västerås - Timrå

Omgång 5: Torsdag 19 mars 19.00
Timrå - Södertälje
Bik Karlskoga - Vita Hästen
Västervik - Västerås