Dragskott

Foto: Andreas Pranter/Bildbyrån

Stanley Cup-mästaren aktuell som ny Modo-tränare

Modo har fortfarande inte klart med en ny huvudtränare. Nu är det en hel del som talar för att en finländare med fina NHL-meriter som spelare tar den posten.

Ville Nieminen är närmare bestämt Öviksklubbens huvudkandidat i sammanhanget, avslöjar SportExpressen.

43-åringen har varit tränare i den finska högstaligan de senaste åren.

Nieminen - som har spelat i HockeyAllsvenskan med Malmö och Örebro - är mest känd för sin spelarkarriär och kan stoltsera med en Stanley Cup-titel (Colorado Avalanche säsongen 2000/2001) på meritlistan.

Dragskott

Foto: Maxim Thore/Bildbyrån

Klart med en ny klubb för John Henrion

John Henrion anslöt till AIK den gångna säsongen och noterades för 31 poäng - varav 15 mål - på 51 matcher. Det blev han poängbäst med i Stockholmslaget.

Nu är det klart med en ny klubb.

Det rör sig om Ravensburg Towerstars, som lirar i den tyska andraligan, meddelar klubben via hemsidan.

Den 29-årige forwarden har i övrigt ett förflutet i Asplöven på allsvensk nivå.

Henrion har dessutom SHL-meriter från spel i Karlskrona för några år sedan.

Dragskott

Foto: Ulrich Gamel/Bildbyrån

Gilbert Gabor tillbaka i svensk hockey

Gilbert Gabor - som bland annat har ett förflutet i AIK:s organisation på juniornivå - är tillbaka i svensk hockey.

Det handlar om spel i Västervik.

Kontraktet gäller i en säsong.

Den 24-årige forwarden kommer närmast från några säsonger i den slovakiska högstaligan och kan ståta med U17-landslagsmeriter med Slovakien.

Sportchefen Emil Georgsson om värvningen.

- Gilbert Gabor är en skridskostark hårt arbetande forward som är oöm och orädd. Han kliver gärna in där det hettar till och spelar med stort mod, säger VIK:s sportchef till klubbens hemsida och fortsätter:
- Gilbert har spenderat hela sin seniortid utomlands och har byggt på sig en värdefull erfarenhet genom spel i tre säsonger i CHL och blivit slovakisk mästare med Banska Bystrica två säsonger. Han kommer vara en sevärd spelartyp och jag tror att han kommer bli en kommande publikfavorit med sin uppoffrande spelstil. Vi är glada över att han har skrivit på för oss nästa säsong.

Dragskott

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Stefan Söder och Niclas Lehmann förstärker

Vallentuna gör en intressant satsning inför nästa säsong. Ett antal spännande namn presenterades i torsdags - både i form av nyförvärv och kontraktsförlängningar.

Nytillskotten Stefan Söder och Niclas Lehmann sticker ut mest i sammanhanget.

Den förstnämnde har varit en framträdande spelare i Hockeyettan i flera säsonger och fått chansen i både HockeyAllsvenskan samt SHL.

Lehmann - som också har varit vass i Hockeyettan-sammanhang i flera år - kommer närmast från seriekonkurrenten Huddinge, där han stod för hela 47 poäng på 42 bataljer i fjol.

Dragskott

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Den NHL-draftade forwarden byter Hockeyettan-klubb

Mattias Elfström lämnar Troja/Ljungby, men blir kvar i Hockeyettan.

Det blir nämligen en återkomst till Hanhals. Det vill säga samma klubb som han representerade så sent som säsongen 2018/2019.

Den 23-årige forwarden - som NHL-draftades för fyra år sedan - svarade för 24 poäng på 35 matcher i Hockeyettan den gångna säsongen.

Noterbart är att Härryda-produkten har allsvenska meriter från tiden i Västervik samt Pantern och har provat på SHL-spel sporadiskt med Malmö en gång i tiden.

Elfström om återkomsten.

- Jag trivdes mycket bra förra gången jag var här och spelade. Har längtat tillbaka till klubben. Av de spelare jag känner till i truppen så känner jag några från olika sammanhang och sedan är det några spelare kvar sedan jag var här sist. En av anledningarna är förstås att det känns som vi har ett bra lag kommande säsong och det ger oss chansen att gå till Allettan. Jag hoppas ju precis som sist att jag får en stor roll och får spela mycket, säger han till Hanhals hemsida.

Dragskott

Foto: Pär Olert/Bildbyrån

Timrå-backen högaktuell för seriekonkurrenten

SHL-meriterade Gustav Nielsen blir inte kvar i Timrå - men det blir troligtvis en fortsättning i HockeyAllsvenskan.

Den 21-årige backen är närmare bestämt högaktuell för Västervik, avslöjar ST-sporten.

Nielsen bokfördes för 23 matcher i HockeyAllsvenskan med Tik den gångna säsongen.

Hudiksvallsprodukten var även utlånad för allsvenskt spel med Almtuna i 14 bataljer.

Noterbart är att Gustav Nielsen har tillhört Timrås organisation i fem år i följd.

Dragskott

Foto: Christian Örnberg/Bildbyrån

Succébacken förlänger kontraktet med SHL-klubben

NHL-draftade Adam Ollas Mattsson har en succépräglad säsong bakom sig i Malmö.

Den 23-årige backen stod för en stark insats över hela rinken och var en av skåningarnas viktigaste spelare i fjol.

Djurgårdsbekantingen hade tidigare ett kontrakt över nästa säsong. Nu är det klart att avtalet gäller till och med säsongen 2021/2022.

Juniorlandslagsmeriterade lirade i AHL i ett par år innan han anslöt till Redhawks förra året.

Sportchefen Patrik Sylvegård om beskedet att backklippan har förlängt avtalet.

- Han var vår bästa back från jul och framåt och tog stora kliv under säsongen. Vi är dessutom övertygade om att han besitter ytterligare potential och kan utvecklas till en av ligans absolut främsta på sin position, säger Malmös sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Foto: Andreas Sandström/Bildbyrån

Stjärnforwarden har bestämt sig

Ludwig Blomstrand utvecklades till en stjärnforward i HockeyAllsvenskan den gångna säsongen och öste in poäng.

Intresset har varit mycket stort från andra håll.

Nu står det emellertid klart att 27-åringen har förlängt kontraktet med Södertälje.

Kontraktet gäller i en säsong.

Sportchefen Mikael Samuelsson om nyheten.

- Många såg att Ludde hade en bra säsong på isen, det folk inte såg var att han utvecklades mycket även utanför isen i form av ansvarstagande och självinsikt. Han började förstå att han är en stor del av SSK och att folk tittar på hur han beter sig på och utanför isen. Vi ser fram emot att fortsätta den resan och utvecklas tillsammans, säger SSK:s sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Foto: Mathilda Dahlberg/Bildbyrån

Forwarden med 513 allsvenska matcher på meritlistan väntas lägga av

Jens Jakobs har ett mycket omfattande förflutet i HockeyAllsvenskan. Det har blivit hela 513 matcher i den svenska andraligan och Almtuna är den senaste klubbadressen.

Den 35-årige forwarden har dessutom tresiffrigt antal matcher i SHL på meritlistan.

Nu väntas spelarkarriären - åtminstone på elitnivå - vara över för masen.

- Det är en blandning av allt. Det ska vara värt det också. Pengarna i allsvenskan är inte som de var förr, det kan jag ärligt säga. Det handlar inte om pengar, men man ska gå runt och kunna försörja sin familj. Sen har jag varit privilegierad att få spela när allsvenskan mådde som bäst och lagen verkligen hade råd att betala, om du förstår vad jag menar, säger Jens Jakobs till Hockeynews.se.

Nottingham Panthers i EIHL - där han spelade den gångna säsongen - blev troligtvis den sista klubben i Jakobs karriär på en hög nivå.

Dragskott

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Brynäs-talangen till HockeyAllsvenskan

Simon Appelquist - som var en framträdande spelare i Brynäs J20-lag den gångna säsongen - hamnar i HockeyAllsvenskan.

Tingsryd blir nästa anhalt för den 20-årige forwarden med U16-landslagsmeriterna.

Kontraktet gäller i en säsong.

Sportchefen och tränaren Magnus Bogren om rekryteringen.

- Vi har värvat Simon Appelquist från Brynäs. Simon är en ung lovande forward som har näsa för målet och har haft två riktigt bra säsonger i J20 SuperElit där hans målskytte verkligen sticker ut. Simon är även rightare vilket tillför vårt lag en extra dimension, säger han till Taif:s hemsida.