Dragskott

Foto: Tobias Sterner/Bildbyrån

Dragskott rankar lagen i HockeyAllsvenskan - plats 5

5. Västerås (11/15)

Målvakter: ++++

Emil Kruse och Jesper Myrenberg.
Målvaktsbesättningen är tämligen intressant. Emil Kruse gjorde visserligen inte direkt någon suverän fjolårssäsong, men är i grunden en kvalitetsmålvakt på den här nivån. Det är ingen tillfällighet att Kruse har fått chansen i SHL och han är alltjämt relativt ung med mycket utvecklingspotential. Jesper Myrenberg är dock det starkaste kortet på förhand. Den juniorlandslagsmeriterade Täby-produkten får betraktas som ett stort utropstecken i fjol och en av VIK:s viktigaste spelare. En målvakt med potential för att bli etablerad på en högre nivå.

***

Backar: +++

Simon Åkerström, August Tornberg, Gustav Berglund, Carl Ehrnberg, Jimmie Jansson Lorek, August Nilsson och Alexander Younan.
En lagdel som inte har någon "superspets", men ändå i allra högsta grad är bra. August Tornberg är ett starkt nyförvärv och långtidslånet Gustav Berglund får betraktas som högintressant. Här finns det mycket kvalitet i övrigt. Inte minst i form av Jimmie Jansson Lorek och Simon Åkerström. Västerås har en hög lägstanivå på backsidan, som utan tvivel tillhör HockeyAllsvenskans övre halva.

***

Forwards: ++++

Joakim Hillding, Lukas Zetterberg, Anthon Eriksson, Rasmus Asplund, Sebastian Benker, Marcus Bergman, Viktor Hertzberg, Henrik Hetta, Fredrik Johansson, Jesper Johansson, Alexander Lunsjö, Isac Skedung, William Wikman och Daniel Öhrn.
Forwardssidan känns - om än med liten marginal - som VIK:s bästa lagdel på förhand. Rasmus Asplund är naturligtvis en jätteförstärkning i det kortsiktiga perspektivet. Joakim Hillding och Henrik Hetta är också tunga namn på den här nivån. Det faktum att Lukas Zetterberg är tillbaka på permanent basis betyder också väldigt mycket. Västerås har kvar många vassa namn från förra säsongens lagbygge och har material till fyra solida kedjor. VIK har sammanfattningsvis en gedigen mix mellan olika spelartyper, en bra bredd och står sig starka sett till spetskompetensen.

Läs även:

Plats 6
Plats 7
Plats 8

Plats 9

Plats 10

Plats 11

Plats 12

Plats 13

Plats 14

Dragskott

Foto: Fredrik Karlsson/Bildbyrån

Anton Rödin hyllas av Daniel Mannberg

Brynäs förlorade SHL-premiären hemma mot Oskarshamn, varpå laget studsade tillbaka på ett imponerande sätt i går när namnkunniga Färjestad bortabetvingades.

Det var delvis Anton Rödins förtjänst.

Stjärnan var tillbaka efter en längre tids frånvaro och bildade en vass kedja med Linus Öhlund och Patrik Berglund.

Daniel Mannberg - tillika forwarden som satte det matchvinnande målet - hyllar Rödin.

Mannberg beundras över att Anton Rödin kunde prestera så pass bra efter den långa frånvaron, berättar han för Hockeypuls.

- Man blir så imponerad av honom. Det är en så fruktansvärt bra spelare. Jag vet själv hur det är, det här var min tredje hela match hittills och man känner att man inte är helt hundra, säger Daniel Mannberg till Hockeypuls.

Dragskott

Foto: Bildbyrån (montage)

Dragskott utser veckans lag i SHL

Målvakt

Niklas Rubin, Frölunda
Räddningsprocent: 100.
Visst - Frölunda har ett starkt försvar och ett antal andra SHL-målvakter var vassa den senaste veckan, men ytterligare en nolla viftar man såklart inte bort. Niklas Rubin spikade igen kassen när göteborgarna bortabesegrade Djurgården.

***

Backar

Stefan Warg, Örebro
Mål: 1. Assist: 1.

Den storvuxne backen är framför allt en stabil pjäs i defensiven, men kan även blixtra till framåt. Det bevisade han inte minst den senaste veckan. Målskytt i hemmavinsten mot HV71 och en jätte när ÖHK vann borta mot Skellefteå.

Mattias Norlinder, Frölunda
Mål: 1. Assist: 0.

Stortalangen - som var framgångsrik i HockeyAllsvenskan i fjol - har varit het även i SHL-sammanhang så här långt. Segerskytt med ett snyggt mål nu senast mot Djurgården och en stark spelmässig insats i allmänhet.

***

Forwards

Marek Hrivik, Leksand
Mål: 0. Assist: 4.

Leksands superkedja bara kör. Marek Hrivik var en gigant när LIF bortabetvingade Malmö. Involverad i fyra (!) mål.

Peter Cehlarik, Leksand
Mål: 1. Assist: 2.

På tal om masarnas redan nämnda superkedja. Nyförvärvet Peter Cehlarik är också inne i ett mäktigt stim och har visat offensiv klass i SHL-inledningen. En av härförarna i matchen mot Redhawks.

Carter Camper, Leksand
Mål: 2. Assist: 1.

Det är mycket LIF nu. Tredjelänken i Leksands minst sagt formstarka kedja måste såklart också lyftas fram här. Segermålskytt mot Malmö och totalt tre pinnar. Snacka om en succévärvning hittills.

Dragskott

Foto: Tobias Sterner/Bildbyrån

Västerås nobbar fler NHL-lån

Västerås har som bekant lånat Buffalo Sabres-liraren Rasmus Asplund - en spelare som kryddar laget rejält.

Många allsvenska konkurrenter har tagit in ännu fler spelarlån från NHL-organisationer och det har även VIK haft möjlighet att göra, men det är inte något som västmanlänningarna är intresserade av.

Tränaren Thomas Paananen om en av anledningarna till detta.

- Viktigt om man ska gå långt är att få ihop gruppen. Och klart det kan bli så att har man för många gubbar som får sitta på sidan om, sen ska de in och leverera i november, det är inte det lättaste när du knappt har spelat, säger VIK:s tränare till VLT-sporten.

Paananen ser Asplund som en komplett spelare med en härlig inställning, som är i laget för att göra skillnad. Färjestadsbekantingen har dessutom spelat med flera Västerås-spelare tidigare i karriären, berättar VIK:s tränare för VLT-sporten.

Dragskott

Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Brynäs-backen avstängd

Brynäs har åkt på ett tungt avstängningsavbräck: Niclas Andersén stängs av i tre matcher för knätacklingen på Gustav Rydahl i gårdagens match mot Färjestad.

Bötessumman landar på 26.500 kronor.

Den stora skaderisken och det faktum att det blev en skada bedöms som nyckelfaktorer till straffet, uppger SHL.se.

Dragskott

Foto: Tobias Sterner/Bildbyrån

Dragskott rankar lagen i HockeyAllsvenskan - plats 6

6. Bik Karlskoga (10/15)

Målvakter: +++

Stefan Steen och Tim Juel.
Värmlänningarna har en högintressant målvaktsbesättning även den här säsongen. Det beror framför allt på Stefan Steen, som är en rätt så tung värvning i allsvenska sammanhang. En burväktare som stundtals har gjort bra ifrån sig på SHL-nivå och är i en bra ålder. Bik Karlskoga har dessutom kvar underskattade Tim Juel sedan tidigare. Jämtlänningen klarade av omställningen från Hockeyettan till HockeyAllsvenskan på ett bra sätt i fjol och besitter mycket utvecklingspotential. En spelare som kan ge Steen en ordentlig match i kampen om förstaspaden.

***

Backar: +++

Victor Berglind, Wilhelm Westlund, Filip Roos, Jesper Alasaari, Arvid Aronsson, Axel Bergkvist, Karl Jonsson och Alexander Leandersson.
Backsidan är inte "flashig", men utan tvivel tämligen stabil. Det faktum att Wilhelm Westlund, som var grym förra säsongen och utvecklades till "SHL-material", är kvar betyder extremt mycket. Här finns det bra kvalitet i övrigt. Inte minst i form av exempelvis Victor Berglund och Filip Roos. Bik har, bortsett från Westlund, inga utpräglade spetsar - men en bra bredd och en backsida som förtjänar en trea.

****

Forwards: ++++

Tor Immo, Carl Berglund, Mikael Eriksson, Sebastian Fakt, August Gunnarsson, Linus Karlsson, Aleksi Rekonen, David Lilja, Joel Kiirikki, David Lindquist, Edwin Lindström, Åke Stakkestad, Gustaf Thorell, Robin Carlsson och Henrik Björklund.
Bik Karlskogas starkaste lagdel på förhand. Här har det värvats riktigt bra. Henrik Björklunds återkomst är väldigt betydelsefull och Aleksi Rekonen - för att lyfta fram ett annat exempel - har potential för att bli en toppspelare i HockeyAllsvenskan. Bik har även kvar många vassa namn sedan tidigare. Till exempel Tor Immo, Gustaf Thorell och Linus Karlsson. Karlskoga-gänget har en spetsig och bred forwardsbesättning. Det är bara ett fåtal lag i serien som överträffar Bik Karlskoga vad beträffar forwardssidan.

Läs även:

Plats 7
Plats 8

Plats 9

Plats 10

Plats 11

Plats 12

Plats 13

Plats 14

Dragskott

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Forwarden förlänger kontraktet med Skellefteå-klubben

Filiph Laine - som svarade för nio poäng på 17 Hockeyettan-matcher i fjol - har beslutat sig för att stanna kvar i SK Lejon.

Den 23-årige forwarden återvände till Skellefteå-klubben förra året efter en sejour i den norska andraligan.

Laine har i övrigt bland annat ett förflutet i Piteås organisation.

Sportchefen Lars Westermark om kontraktsförlängningen med SK Lejon-produkten.

- Riktigt roligt att kunna presentera Laine idag. Det är en forward som bidrar med stenhårt jobb på planen och han kommer med sin erfarenhet att tillföra mycket till gruppen. Frånsett en säsong i Norska ligan har han varit i föreningen sedan 2016, säger SK Lejons sportchef till klubbens hemsida.

Dragskott

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Kumla värvar från seriekonkurrenten

Kumla har gjort klart med forwarden Linus Lundberg från Hockeyettan Västra-seriekonkurrenten Lindlöven.

Den 25-årige Åker/Strängnäs-produkten stod för fyra poäng på 22 matcher förra säsongen.

"Linus kommer närmast från Lindlöven där han spelat senaste tre säsongerna. Han är 25 år gammal och kan spela både center och forward. Över 140 Hockeyettanmatcher har han på CV’t och 41 poäng", skriver Kumla på Instagram.

Dragskott

Foto: Simon Eliasson/Bildbyrån

Filip Gustavsson är tillbaka i svensk hockey

Södertälje har gjort klart med ytterligare ett spelarlån från en NHL-organisation: Filip Gustavsson ansluter till anrika SSK, uppger Ottawa Senators via Twitter.

Den 22-årige målvakten är därmed tillbaka i svensk hockey efter några säsongers spel i Nordamerika (AHL och ECHL).

Västerbottningen representerade Luleå i några år innan flytten utomlands.

Den Tre Kronor-meriterade burväktaren har även ett förflutet i Skellefteå.

Dragskott

Foto: Fredrik Karlsson/Bildbyrån

Lånet från New Jersey Devils organisation lämnar Vita Hästen

Fabian Zetterlund anslöt som bekant till Vita Hästen på lån för ett par veckor sedan.

Nu står det redan klart att den 21-årige forwarden lämnar östgötalaget.

Låneavtalet bryts i samförstånd, rapporterar Vita Hästen via klubbens hemsida.

Färjestadsbekantingen - som lirade i SHL så sent som säsongen 2018/2019 - hann bara med tre träningsmatcher i Norrköpingslaget.

Zetterlund spelade i AHL i fjol och bokfördes för 19 poäng på 46 matcher i NHL:s farmarliga.