Dragskott

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Backen lämnar Karlskrona

Lucas Frank - som anslöt till Karlskrona inför förra säsongen - lämnar Blekinge-klubben.

Det är oklart var den 20-årige backen hamnar framöver.

Erik Belin (sportkoordinator i KHK) om nyheten.

- Lucas har gjort ett bra jobb hos oss men konkurrens är hård och det är bäst för hans personliga utveckling att gå vidare, säger Erik Belin till Karlskronas hemsida.

Dragskott

Foto: Fredrik Karlsson/Bildbyrån

Supervärvningen är i hamn - externa finansiärer har gått in med pengar

Det har varit på gång en längre tid. Nu har Halmstad löst finansieringsfrågan för välmeriterade Alexander Johansson.

En riktig supervärvning med Hockeyettan-mått mätt.

Den 31-årige forwarden med Tre Kronor-meriterna kommer närmast från spel i den tyska högstaligan.

Tvåvägspjäsen har ett förflutet i Färjestad och Växjö på SHL-nivå.

"Ordförande Hans Backman är tydlig med att man fått fram en ekonomisk lösning med externa finansiärer så detta belastar på inget sätt föreningens ekonomi", skriver Halmstad på hemsidan.

Dragskott

Foto: Bildbyrån (montage)

Dragskott tippar lördagens SHL-matcher

Skellefteå - Rögle

Matchtips: 1.

Sexpoängsmatch i toppstriden. Skellefteå kan stoltsera med fyra vinster på de fem senaste matcherna. SKE är dessutom obesegrade under ordinarie speltid i dessa bataljer. Rögle gjorde det oerhört bra som hemmabetvingade självaste Frölunda nu senast och 13 poäng på de sex senaste bataljerna är starkt. Västerbottningarna är emellertid väldigt, väldigt hemmastarka och känslan är att hemmaplansfördelen blir avgörande.

***

Leksand - Färjestad

Matchtips: 1.

Leksand jagar revansch efter bortaförlusten mot Luleå. Möjligheterna är goda. LIF gjorde en - rent spelmässigt - bra insats sett till offensiven och har mycket potential. Färjestad blir en utmaning. FBK kan ståta med fyra segrar på de fem senaste matcherna och har ett bättre spelarmaterial än Leksand. Bortaspelet har dock inte övertygat. Känslan är att masarna studsar tillbaka direkt genom att vinna redan under ordinarie speltid. Till viss del tack vare lagets fantastiska offensiva spetskompetens på forwardssidan.

***

Frölunda - Luleå

Matchtips: 1.

Seriefinal i Göteborg. Ovisst värre. Frölunda har en hel del att jobba på efter två nederlag på de tre senaste matcherna. Luleå blir en extrem utmaning. LHF har håvat in två raka trepoängare och gjort en bättre säsong än västkustgänget hittills. Frölunda är dock fortfarande obesegrade i hemmaplanssammanhang och har ett snäppet bättre lag. Tipset utgörs av att hemmalaget drar det längsta strået den här gången. Delvis till följd av den höga kapaciteten på målvaktsfronten.

***

Oskarshamn - Malmö

Matchtips: X.

En tämligen svårtippad match. Oskarshamn har blandat och gett den senaste tiden, men utan tvivel gjort det bra rent helhetsmässigt den här säsongen hittills. Malmö är inne i en svacka; fyra raka nederlag talar sitt tydliga språk. Redhawks har dock i grunden ett bättre lag än IKO och smålänningarna har inte direkt varit något höjdarlag i hemmaplanssammanhang. Känslan är att skåningarna får med sig minst en poäng. Mycket till följd av målvaktsspelet.

***

Örebro - Växjö

Matchtips: 1.

Två guldkandidater drabbar samman. Örebro har en hel del att förbättra efter fyra förluster på de fem senaste matcherna. Växjö - som har inkasserat två raka trepoängare - blir en synnerligen svår uppgift. ÖHK är dock hemmastarka och har ett offensivt övertag. Tipset är att Närke-gänget vinner detta, lagets halvdana defensiv i serieinledningen till trots.

Dragskott

Foto: Pelle Börjesson/Bildbyrån

Två Covid-19-fall i SHL-laget - men matchen blir inte framflyttad

Skellefteå har två bekräftade fall av Covid-19 i laget inför lördagens hemmamatch mot Rögle.

Några SHL-matcher har som bekant flyttas fram till följd av Covid-19-fall på spelarfronten.

Det innebär dock inte att SAIK:s match mot RBK kommer flyttas fram, uppger Norran.

General managern Erik Forssell om det aktuella läget.

- Utifrån vår totala situation i laget och efter samråd med Rögles medicinska team så anser vi att matchen är genomförbar och det har vi meddelat SHL och planen är att matchen spelas, säger Forssell till Norran och fortsätter:
- Vi har testat hela laget och har stort antal spelare med antikroppar - det har testats sedan tidigare så vi ser matchen som genomförbar.

Dragskott

Foto: Simon Eliasson/Bildbyrån

Luleå återtog serieledningen - Linus Klasen, Erik Gustafsson och Isac Brännström några av härförarna

Luleå är tillbaka i serieledningen efter kvällens 5-2-seger hemma mot Leksand, i kombination med att Frölunda föll borta mot Rögle.

LHF gjorde sammanfattningsvis en riktigt bra match sett till offensiven. Norrbottningarna skapade många målchanser, agerade kreativt och frejdigt. Det hade mycket väl kunnat bli ännu fler mål framåt.

Defensiven var dock ytterst tveksam rent spelmässigt. Leksand - som saknade centergeneralen Marek Hrivik i kväll - initierade många högkvalitativa målmöjligheter, fick många långa anfall och gjorde en mycket bra match sett till spelet när det gäller anfallsbiten.

En prestation som lovar gott för Leksand inför fortsättningen.

***

David Rautio hade en tämligen svår uppgift i Luleå-kassen med tanke på att LIF skapade så pass mycket. En finfin insats av LHF-målvakten.

***

Erik Gustafsson får betraktas som en av de bästa i hemmalägret. Framför allt med tanke på den eminenta offensiven. En riktig sheriff.

Skottstarke Victor Berglund är ett exempel på en annan vass Luleå-back. Snacka om att Berglund har fått en kanonstart på sin SHL-karriär.

***

Linus Klasen gjorde sin bästa match på länge. Artisten låg bakom många målchanser och hade grymt mycket oflyt med ramträffar.

Hela kedjan med Niklas Olausson och Juhani Tyrväinen i övrigt gjorde det bra i kväll.

Kreative Isac Brännström ska också berömmas lite extra på forwardsfronten.

***

Jonas Ahnelöv var hetast på backfronten i bortalaget med sin gedigna offensiv. En back som betyder enormt mycket för Leksand.

***

Peter Cehlarik och Carter Camper visade prov på en bra kemi. En duo som gjorde det svårt för Luleå-försvaret vid flera tillfällen.

Talangfulle Emil Heineman och rutinerade Patrik Zackrisson är för övrigt exempel på andra Leksandsforwards som ska berömmas.

Matchfakta

Luleå - Leksand 5-2 (2-0, 1-1, 2-1)

Första perioden:
Isac Brännström (Filip Hållander, Jack Connolly), spel fem mot fyra, 2-0 Victor Berglund (Erik Gustafsson, Isac Brännström).

Andra perioden:
3-0 Erik Gustafsson (Linus Klasen, Juhani Tyrväinen), spel fem mot fyra, 3-1 Otto Paajanen (Matt Caito, Patrik Zackrisson).

Tredje perioden:
4-1 Arttu Ilomäki (Erik Gustafsson, Oscar Engsund), mål i tom målbur, 4-2 Jonas Ahnelöv (Nils Åhman, Daniel Gunnarsson), 5-2 Linus Klasen (Nils Lundkvist), mål i tom målbur.

Skott: 31-33 (11-10, 14-12, 6-11).
Utvisningar:
Luleå 8 minuter. Leksand 8 minuter.
Domare:
Mikael Holm och Linus Öhlund.

Dragskott

Foto: Andreas Sandström/Bildbyrån

Centern gör comeback

Lucas Carlsson har missat hela säsongen på grund av en knäoperation.

I morgon - när Södertälje tar sig an Timrå i kväll - är 26-åringen redo för spel.

Farsta-produkten tar plats som center i kedjan med Jacob Dahlström och Rasmus Kahilainen, uppger LT-sporten.

Carlsson om den efterlängtade comebacken.

- Jag har nog aldrig kört så hårt på isen som nu. Mentalt har det varit en rätt tung tid. Man har tränat med J20 och hockeygymnasiet. Sedan går man runt och funderar på kvällar när man får spela. Jag har ju inte vetat om det här förrän nu, säger han till LT-sporten.

Dragskott

Foto: Daniel Eriksson/Bildbyrån

Klubbdirektören om publikbeskedet: "Inkomstmässigt betyder det ingenting"

I dag blev det klart att det blir tillåtet med 300 åskådare med start den 1 november.

Det betyder mycket ekonomiskt för många mindre klubbar, men inte allför mycket lite högre upp i seriesystemet.

Mora är ett exempel i sammanhanget.

Klubbdirektören Peter Hermodsson om det nya publikbeskedet.

- Inkomstmässigt betyder det ingenting eftersom att säsongskorten redan är betalda. Vi kanske får lite ökad försäljning i kioskerna, men det är marginellt jämfört med om vi hade haft 3000 i arenan. Men man får ha respekt för utvecklingen som gör att det är så här, säger han till Hockeypuls.

Hermodsson gläds dock åt en annan aspekt.

- Det betyder att det blir lite mer stämning på matcherna. Det är extremt tråkigt med endast 50 åskådare. Idrott ska vara inför publik, säger han till Hockeypuls.

Dragskott

Foto: Gary A. Vasquez

Ytterligare en NHL-spelare till HockeyAllsvenskan

Allsvenska Kristianstad har som bekant redan självaste Joel Kellman på lån.

Nu är det klart med ytterligare ett NHL-lån.

Kristianstadsbladet gick först ut med att Jacob Larsson är högaktuell. Nu är backen helt klar för en utlåning till Skåne-laget, avslöjar Kvällsposten.

Den 23-årige Troja/Ljungby-produkten - som tillhör Anaheim Ducks organisation - bokfördes för elva poäng på 60 NHL-matcher förra säsongen.

Det har blivit totalt 113 bataljer i världens bästa liga de senaste åren.

Juniorlandslagsmeriterade lirade senast i svensk hockey säsongen 2016/2017. Den gången med Frölunda.

Dragskott

Foto: Bildbyrån (montage)

Dragskott tippar fredagens matcher i HockeyAllsvenskan

Västervik - Mora

Matchtips: 1.

En svårtippad match. Västervik jagar revansch efter tre raka förluster. Det handlar dock om idel jämna matcher och VIK har gjort en helt okej säsong hittills rent helhetsmässigt. Mora kan ståta med tre segrar på de fyra senaste matcherna och vann mot Västervik så sent som i tisdags. Lägg därtill att MIK är bortastarka, samtidigt som Västervik inte direkt har övertygat i hemmaplanssammanhang. VIK besitter dock en hög kapacitet och känslan är att hemmalaget studsar tillbaka på fredagskvällen.

***

Tingsryd - Väsby

Matchtips: 1.

Tingsryd är ute efter revansch efter två raka nederlag. Väsby har två förluster på de tre senaste matcherna och är ett halvdant bortalag. Taif är hemmastarka och har i grunden ett bättre spelarmaterial. Tipset utgörs av att smålänningarna reser sig genom att vinna redan under ordinarie speltid. Delvis med tanke på lagets offensiva övertag.

***

Timrå - Södertälje

Matchtips: 1.

Sexpoängsmatch i toppstriden. Timrå - med tolv poäng på de fem senaste matcherna - är inne i en bra period. Södertälje blir en ordentlig utmaning. SSK kan stoltsera med två raka trepoängare och har avancerat till andraplatsen. Södertäljes bortafacit är dock ingen höjdare och Tik är hemmastarka. Medelpadingarna har dessutom ett snäppet bättre lag. Framför allt med tanke på lagets fantastiska offensiva spetskompetens. Tipset är att Timrå drar det längsta strået den här gången.

***

Almtuna - AIK

Matchtips: 2.

Ovisst värre. Almtuna vände den negativa trenden genom att hemmabetvinga Modo nu senast. AIK - som har tagit nio poäng på de fyra senaste matcherna - är på stark uppgång. Gnagets bortafacit är dock halvdant och Uppsala-gänget är hemmastarka. Stockholmarna har dock i grunden ett bättre lag. Tipset utgörs av att AIK styr upp det här. Mycket till följd av lagets vassa forwardsbesättning.

***

Bik Karlskoga - Björklöven

Matchtips: 2.

Definitivt en av fredagskvällens mest intressanta matcher. Bik Karlskoga föll visserligen nu senast, men det handlade om en bortamatch mot starka Södertälje och faktum är att Bik kan ståta med tolv poäng på de fem senaste bataljerna. Björklöven blir ett extremt kraftprov. Sex raka trepoängare inger respekt. Värmlänningarna lär stå emot bra, men tipset utgörs av att gästerna blir för svåra. Mycket till följd av Björklövens mäktiga försvarsspel.

***

Modo - Vita Hästen

Matchtips: 1.

Modos poängbehov är enormt efter endast fyra pinnar på sex bataljer. Vita Hästen blir en tuff uppgift. Östgötarna har inkasserat sex poäng på de tre senaste matcherna och besitter en hög kapacitet i allmänhet. Vita Hästen vann dessutom det senaste mötet lagen emellan. Modo besitter dock en tämligen hög potential och känslan är att vinden vänder under fredagen.

Dragskott

Foto: Bildbyrån (montage)

Dragskott tippar Kiruna AIF-Kalix i Hockeyettan Norra

Kiruna AIF - Kalix

Matchtips: X.

Match i norrettan på fredagskvällen mellan två lag som har inlett seriespelet på ett halvdant sätt. Kiruna AIF har bara tagit tre poäng på lika många matcher. Kalix har fått ihop fem pinnar på fyra bataljer. Det är upplagt för en rysare i Lombiahallen. Kalix har i grunden ett bättre lag och AIF har defensiva besvär. Tipset är att bortalaget får med sig minst en poäng från den här sammandrabbningen.