Sportbloggare Dragskott
Linus Arnesson FOTO Suvad Mrkonjic

Foto: Suvad Mrkonic/Bildbyrån

Linus Arnesson blir som bekant inte kvar i Färjestad efter två säsonger i klubben.

Det blir emellertid en fortsättning i SHL.

Inget är officiellt, men Hockeynews.se kan avslöja att det blir spel i Djurgården nästa säsong.

Den 26-årige backen återvänder därmed till Stockholmsklubben, som han senast lirade i säsongen 2014/2015.

Sportchefen Joakim Eriksson vill varken bekräfta eller dementera uppgifterna, berättar han för Hockeynews.se.

Tre Kronor-meriterade Arnesson är bokförd för totalt 241 SHL- och SM-slutspelsmatcher genom åren (Örebro i övrigt).

Lukas Zetterberg

Foto: Tobias Sterner/Bildbyrån

Zetterberg blir kvar

Dragskott Profile Image
Publicerad: 23 april 2021, 16:39

Västerås lagbygge inför nästa säsong blir allt mer intressant. SHL-meriterade Lukas Zetterberg utgör den senaste pusselbiten.

Den 24-årige forwarden har förlängt kontraktet med två år, meddelar VIK på hemsidan.

VIK-produkten stod för 33 poäng på 54 tävlingsmatcher den gångna säsongen.

Juniorlandslagsmeriterade Zetterberg har i övrigt bland annat representerat Timrå och Brynäs.

Stefan Warg FOTO Jonas Ljungdahl

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Örebro-spelaren avstängd

Dragskott Profile Image
Publicerad: 23 april 2021, 16:31

Örebro-backen Stefan Warg är avstängd på grund av att han åkte in i domaren i gårdagens kvartsfinalmatch mot Växjö.

Avstängningen gäller i en match, uppger SHL.se.

"I samband med att Warg ska bege sig till utvisningsbåset åker han in i domarens högra sida och axel då han ställt upp för att hantera efterföljande byte", skriver SHL.se

Disciplinnämnden hänvisar bland annat till att kontakten med domaren var medveten och otillbörlig när det handlar om nyckelfaktorerna bakom straffet.

Alexander Bergstrom FOTO Mathias Bergeld

Foto: Mathias Bergeld/Bildbyrån

Massvis med spelare kommer - precis som väntat - lämna HV71 efter degraderingen till HockeyAllsvenskan.

Jönköpingsklubben gick nyss ut med att 15 namn lämnar.

Sportchefen Johan Hult om nyheten.

- Vi tackar spelarna för deras tid i HV71 och önskar lycka till framöver. Vår förhoppning är att vi inom kort kan presentera en huvudtränare och ett antal spelare, säger HV71:s sportchef till klubbens hemsida.

Spelarna som lämnar HV71:

Alexander Bergström
Christian Sandberg
Eric Martinsson
Axel Holmström
Niklas Arell
Linus Fröberg
Filip Sandberg
Hugo Alnefelt
Matt Donovan
Jordan Murray
Arttu Ilomäki
Miska Siikonen
Emil Johansson
Johannes Kinnvall
Anton Wedin

Tex Williamsson FOTO Suvad Mc Konjic

Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån

Tex Williamsson avslutade den gångna säsongen på lån i Modo. Nu är han Öviksklubbens spelare.

Kontraktet gäller i två säsonger.

Den SHL-meriterade målvakten om beslutet.

- Jag känner att jag stod lite still i min utveckling under förra året och är väldigt taggad på den kommande säsongen. Det är väldigt roligt att få spela för en sådan anrik klubb som MODO Hockey. Jag hade intresse från SHL men valde att stanna i MODO då jag vill ta en stor roll och hjälpa laget mot nya framgångar, säger Tex Williamsson till klubbens hemsida.

Storvuxne Williamsson har fått flera chanser i Oskarshamn i SHL-sammanhang de senaste åren.

Den 30-årige burväktaren har i övrigt bland annat ett förflutet i Leksand.

Simon Hjalmarsson FOTO Jonas Ljungdahl

Foto: Simon Hjalmarsson/Bildbyrån

Senaste nytt om Simon Hjalmarsson

Dragskott Profile Image
Publicerad: 23 april 2021, 15:12

Frölunda har en tung säsong bakom sig och jobbar hårt för att förbättra lagbygget i jakten på att ta revansch nästa säsong.

Nu har rutinerade Simon Hjalmarsson fått ett besked om framtiden.

Det blir ingen fortsättning i Göteborgsklubben.

- Det är alltid jobbigt att säga hej då och speciellt till en kille som Hjalle. En grym spelare och karaktär som har betytt mycket för oss under många år, men allt har sin tid och det är stor rörlighet i den här branschen, säger Frölundas sportchef till klubbens hemsida.

Den 32-årige forwarden - som svarade för 22 poäng på 58 SHL- och SM-slutspelsmatcher den gångna säsongen - har varit en framträdande spelare i den svenska högstaligan i många år.

Hjalmarsson kan dessutom stoltsera med meriter från KHL. Lägg därtill att Gislavedsprodukten har en hel del Tre Kronor-erfarenhet.

Karl Fabricius FOTO Simon Eliasson

Foto: Simon Eliasson/Bildbyrån

Besked om Karl Fabricius

Dragskott Profile Image
Publicerad: 23 april 2021, 11:35

Karl Fabricius karriär i Luleå är över - åtminstone som spelare.

Det gick LHF ut med via hemsidan under fredagen.

Den 38-årige forwarden har över 1000 (!) matcher i grundserien och SM-slutspelet på meritlistan, varav större delen av dessa bataljer har spelats under tiden i Luleå (Frölunda i övrigt).

General managern Stefan "Skuggan" Nilsson om det tuffa beskedet.

- Att lämna ett negativt besked till någon som Karl Fabricius är det absolut tyngsta med det här jobbet. Samtidigt är det vårt ansvar som sportsligt ansvariga att ta den här typen av beslut om vi tror att det är det rätta att göra, säger "Skuggan" till Luleås hemsida och fortsätter:
- Kalle har gjort otroligt mycket positivt för Luleå Hockey både på och utanför isen och jag har haft den stora förmånen att lära känna honom både som lagkamrat och ledare. Karl Fabricius är en fantastisk människa som det kommer gå oerhört bra för även efter detta.

Adam Ahman FOTO Jonas Ljungdahl

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Adam Åhman - som har ett mångårigt förflutet i HV71 - återvänder inte till Jönköpingsklubben inför klubbens allsvenska sejour.

Det blir dock spel i HockeyAllsvenskan.

Västervik blir nästa anhalt, avslöjar SportExpressen.

Den 21-årige målvakten med juniorlandslagsmeriterna kommer därmed få försöka fylla luckan efter Daniel Marmenlind.

Åhman spelade i Tingsryd den gångna säsongen och bokfördes för 23 matcher, där han räddade 90,45 procent av skotten.

Max Tjernstrom FOTO Erik Martensson

Foto: Erik Mårtensson/Bildbyrån

Tjernström blir kvar i HockeyAllsvenskan

Dragskott Profile Image
Publicerad: 23 april 2021, 10:04

Max Tjernström är en forward med mycket potential. Nu är det klart att 22-åringen blir kvar i Modos organisation.

Det nya kontraktet sträcker sig över två säsonger.

KB65-fostrade Tjernström - som kan ståta med meriter från spel U18-landslaget - stod för tio poäng på 51 matcher i HockeyAllsvenskan den gångna säsongen.

Sportchefen Henrik Gradin är glad över att Max Tjernström blir kvar.

- Absolut, det är otroligt positivt att Max vill fortsätta i MODO och vi vet att han kommer fortsätta utvecklas i sitt spel och i sin roll i klubben. Max har gjort resan genom våra juniorlag och har haft fina framgångar där och det kommer bli spännande att följa honom i vinter, säger sportchefen till klubbens hemsida.

Alexander Lunsjo FOTO Tobias Sterner

Foto: Tobias Sterner/Bildbyrån

Besked om Alexander Lunsjö

Dragskott Profile Image
Publicerad: 23 april 2021, 9:53

Allsvenska Västerås har något väldigt bra på gång inför nästa säsong.

Det beror inte minst på det faktum att Alexander Lunsjö blir kvar i VIK.

Den 24-årige forwarden har skrivit på ett avtal som gäller i två säsonger, meddelar Västerås på hemsidan.

Lunsjö går därmed in på sin tredje säsong i VIK-dressen.

Helsingborgsprodukten stod för finfina 38 poäng - varav 24 fullträffar - på 48 tävlingsmatcher den gångna säsongen. Det var målbäst i VIK-lägret.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ