Peter "Piva" Johansson förstärker i båset
Allsvenska Kristianstad får en vass förstärkning i båset: Peter "Piva" Johansson ansluter.
Den 55-årige skåningen har meriter från både SHL och HockeyAllsvenskan som tränare.
Johansson - som närmast kommer från seriekonkurrenten Modo - har i övrigt bland annat hunnit med att vara tränare i den norska högstaligan.
Huvudtränaren Mikael Gath om den vassa rekryteringen.
- Vi har äntligen hittat en lösning med Piva efter flera tidigare försök. Piva känner jag sen tidigare och vet att hans erfarenhet och driv kommer stärka vårat lag, säger KIK-tränaren till klubbens hemsida.
Noterbart i övrigt är att Joel Gistedt har förlängt avtalet som målvaktstränare och videoansvarig för A-laget. Han kommer dessutom hjälpa till med klubbens hockeygymnasium och målvaktsträning på ungdomsnivå.
Backen med 379 SHL-matcher på meritlistan slutar
Christoffer Persson - som i första hand representerade Hockeyettan-klubben HC Dalen den gångna säsongen - har tagit ett beslut om framtiden.
Spelarkarriären är närmare bestämt över för 36-åringen, uppger Göteborgs-Posten.
Den storvuxne backen är mest känd för åren i HV71 och Frölunda, där han var en stabil pjäs på SHL-nivå.
Persson - med två SM-guld på meritlistan - hann med totalt 379 sammandrabbningar i den svenska högstaligan.
Den NHL-draftade amerikanen hamnar i HockeyAllsvenskan
Västervik förstärker backbesättningen med NHL-draftade Michael Brodzinski.
Den 26-årige amerikanen har skrivit på ett kontrakt för en säsong.
Brodzinski kommer närmast från spel i den slovakiska högstaligan, där han noterades för 13 poäng på 31 matcher den gångna säsongen.
Sportchefen Emil Georgsson om tillskottet.
- Michael är en högerskjutande tvåvägsback med bra skott och fint spelsinne. Det är en spelare som vi hoppas kommer få stor nytta av kommande säsongen, säger VIK:s sportchef till klubbens hemsida.
Timrås glädjebesked
Fredrik Andersson har gjort väldigt bra ifrån sig i Timrå som tränare de senaste säsongerna. Nu har tränarprofilen förlängt avtalet med två år, uppger Tik på hemsidan.
Modo-bekantingen kommer dela på ansvaret i båset med Anders Karlsson.
Det är även klart att Michael Zajkowski kör vidare som målvaktstränare, samtidigt som Andreas Molinder blir individuell utvecklare.
Fredrik Andersson om att få fortsatt förtroende.
- Det känns riktigt roligt att ha skrivit på det nya kontraktet och få förnyat förtroende att leda laget in i en ny SHL-säsong! Mina arbetsuppgifter kommer att vara precis som tidigare år att planera, förbereda träningar och coacha laget och då har jag framförallt ansvar över forwards. Timrå IK står inför en härlig utmaning inför nästa säsong som känns väldigt inspirerande att få vara med och påverka. Laget känns redo att kriga om att etablera Timrå i SHL. Men vi vet också att det kommer krävas otroligt hårt arbete för att vi ska skapa ett lag för att lyckas nå framgång i SHL. Vi ser fram emot en ishockeysäsong där vi förhoppningsvis kan bjuda på bra underhållning för våra fantastiska fans, som jag hoppas får vara på plats och stötta oss när serien drar igång, säger Timrå-tränaren till klubbens hemsida.
Västerviksforwarden hamnar utomlands
Ryan Gropp anslöt till Västervik i ett sent skede av den gångna säsongen och gjorde bra ifrån sig i succélaget VIK.
Nu står det klart att det inte blir någon fortsättning.
Den 24-årige forwarden hamnar i Sternen i den norska högstaligan.
Kontraktet är ettårigt, meddelar Sternen på hemsidan.
Gropp noterades för 15 pinnar på 27 bataljer under tiden i Västervik.
NHL-meriterad forward till Örebro
Örebro tog sig hela vägen till SM-semifinal - där laget åkte ut mot svenska mästarna Växjö - den gångna säsongen.
Möjligheterna att bli minst lika bra den kommande säsongen förefaller goda.
Det beror inte minst på värvningen av NHL-meriterade Miikka Salomäki.
Den 28-årige forwarden har skrivit på ett tvåårsavtal med Närke-klubben.
Sportchefen Niklas Johansson om värvningen.
- Jättekul att kunna välkomna Miikka till Örebro Hockey. Vi får in en stor vinnarskalle som har en väldigt hög arbetsmoral. Det är en kraftfull spelare som är väldigt oöm i sin spelstil. Vi tycker att Miikka besitter bra skills som vi kommer få stor användning för. Under sin tid i Nordamerika har han fått ta en annan roll men vi är övertyggade att Miikka kommer vara en viktig pusselbit i vårt lagbygge och vi ser framemot att jobba med honom i vår miljö, säger ÖHK:s sportchef till klubbens hemsida.
Spetsbacken kör vidare i SHL
Välmeriterade Marc-André Gragnani avslutade den gångna säsongen i Djurgården och gjorde succé.
Nu är det klart med en fortsättning i Stockholmsgänget.
Kontraktet sträcker sig över en säsong.
Noterbart är att backklippan inte ansluter förrän i oktober. Detta på grund av skatteskäl.
Sportchefen Joakim Eriksson om nyheten att Gragnani blir kvar.
- Vi känner oss trygga i att han på kort tid kommer att kunna ha en stor roll och mycket istid. Ur ett strategiskt perspektiv gillar vi också att Marc-Andrés senare ankomst till Djurgården ger möjligheter för våra nyförvärv och unga utvecklingsbara spelare. Det här öppnar för dem att ta chansen att tävla om positioner och speltid under inledningen på säsongen, säger Djurgårdens sportchef till klubbens hemsida.
Måns Hermansson är tillbaka i svensk hockey
Hockeyettan-klubben Karlskrona har gjort klart med en finfin förstärkning: Måns Hermansson återvänder till KHK.
Den 28-årige backklippan är därmed tillbaka i svensk hockey efter en säsong i AlpsHL.
Smålänningen har hela 253 matcher i HockeyAllsvenskan på meritlistan genom åren.
Hermansson har - utöver Karlskrona - representerat moderklubben Tingsryd och Almtuna på allsvensk nivå.
Klart med en ny klubb för Jarno Kärki
Nu är det klart att Jarno Kärki lämnar SHL för en återkomst i den finska högstaligan.
Det handlar om spel i Ässät, meddelar klubben på hemsidan.
Kontraktet gäller i en säsong.
Den 26-årige forwarden hade det tufft i Färjestad, varpå han hamnade i Linköping, där det gick desto bättre.
Kärki noterades för 27 poäng - varav 16 fullträffar - på 50 matcher den gångna säsongen.
Det räckte till en fjärdeplats i LHC:s interna poängliga.
Plus i kassan för ytterligare en SHL-klubb
Ett flertal SHL-klubbar har - pandemin till trots - presenterat bokslut med plus i kassan.
Nu tillhör även Malmö den skaran.
Skåne-klubben gick med 2,66 miljoner kronor i vinst den gångna säsongen, meddelar Redhawks på hemsidan.
Olika anledningar ligger bakom plusresultatet.
Dels exempelvis att att en stor del av säsongskortsinnehavarna har valt att efterskänka kostnaden för korten.
De statliga stödpengarna utgör ett annat exempel i sammanhanget.
Tags

Dragskott
@dragskott_Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan.










