Dragskott

Foto: Ludvig Thunman/Bildbyrån

KHL-forwarden ansluter till SHL-klubben

Frölunda förstärker forwardsbesättningen i jakten på SM-guldet och i syfte att ersätta långtidsskadade Jacob Nilsson.

Det handlar om KHL-meriterade Radan Lenc.

Den 30-årige tjecken - som har en hel del landslagserfarenhet och är uttagen i OS-laget - har noterats för 17 poäng på 49 matcher i KHL den här säsongen.

Lenc har i övrigt framför allt ett förflutet i den tjeckiska högstaligan.

Sportchefen Fredrik Sjöström om forwarden som är klar för resten av säsongen.

- Det är en rapp och intensiv forward som passar in i vårt spelsystem. Han har bra attack och ett vasst skott, säger Frölundas sportchef till hemsidan.

Dragskott

Foto: Carl Sandin/Bildbyrån

Leksandstalangen utlånad för spel i HockeyAllsvenskan

Isak Rosén NHL-draftades redan i förstarundan förra året och har goda möjligheter att få en fantastiskt bra hockeykarriär på sikt.

Den 18-årige forwarden är dock alltjämt väldigt ung och konkurrensen om speltid i Leksand är tuff den här säsongen.

Nu står det klart att masen lånas ut till allsvenska Mora i jakten på mer speltid.

Låneavtalet gäller resten av säsongen.

Sportchefen Andreas Hägglund om tillskottet.

- I Isak får vi in en riktigt talangfull teknisk spelare, en duktig skridskoåkare med ett bra avslut. Han har ett bra spelsinne och jag tror att han kommer passa in bra i Mora IK:s sätt att spela, säger MIK:s sportchef till klubbens hemsida.

Notabelt är att Isak Rosén väntas debutera i Mora-tröjan i morgondagens match mot Västervik.

Dragskott

Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån

Återvänder till Linköping

Markus Modigs har varit en framträdande i HockeyAllsvenskan med Modo den här säsongen. Nu står det klart att det blir SHL-spel säsongen ut.

Det blir närmare bestämt en återkomst till Linköping.

"Markus Modigs kom till Linköping som 16-åring för att ta plats på hockeygymnasiet. Det blev totalt fyra säsonger inom LHC:s juniorverksamhet, med det avgörande målet i JSM-finalen som juvelen på kronan", skriver LHC:s hemsida om Modigs förflutna i östgötaklubben.

Notabelt är att Vimmerby-fostrade Modigs har provat på SHL-spel tidigare. Det skedde 2018-2020 under tiden i Oskarshamns organisation.

Dragskott

Foto: Emma Wallskog/Bildbyrån

Succébacken förlänger med Västerås

Västerås-backen Ludvig Östman har klarat av den tuffa omställningen från Hockeyettan till HockeyAllsvenskan på ett riktigt bra sätt hittills.

I dag blev det officiellt med en kontraktsförlängning.

Det nya kontraktet sträcker sig över två säsonger.

Borlänge-sonen har svarat för tio poäng och +10 på 33 allsvenska matcher under tiden i VIK.

Dragskott

Foto: Johan Bernström/Bildbyrån

Växjö-talangen får speltid i det allsvenska laget

Talangfulle Victor Stjernborg - som har haft stora skadeproblem den här säsongen och är i stort behov av speltid - är dubbelregistrerad och kommer spela allsvensk hockey med Troja/Ljungby när han kan gå för fullt inom en inte alltför avlägsen framtid.

Troja-sportchefen Daniel Håkansson om glädjebeskedet för de allsvenska nykomlingarna.

- Han är nu på väg tillbaka och när han är helt spelklar igen kommer vi att få stor nytta av honom. Victor kommer troligen att kunna spela med oss om ett par veckor, säger Troja/Ljungbys sportchef till klubbens hemsida.

Växjö-liraren, som NHL-draftades i fjärderundan förra året, har bokförts för 48 SHL- och SM-slutspelsmatcher de senaste säsongerna och även fått chansen i juniorlandslaget.

Dragskott

Foto: Jesper Zerman/Bildbyrån

Kristianstadsbacken får chansen i SHL

Malmö har några avbräck på backfronten till följd av OS-deltagande. Nu står det klart att skåningarna breddar backsidan av den anledningen.

Det är Kristianstadspjäsen Rikard Olsén som ansluter på lån, meddelar Malmö på hemsidan.

Den 27-årige Arvika-produkten har gjort bra ifrån sig i HockeyAllsvenskan de senaste åren och satte det matchvinnande målet - som säkrade KIK:s allsvenska kontrakt - i kvalspelet mot Väsby i fjol.

Olsén har hunnit med totalt 252 matcher i HockeyAllsvenskan (Vita Hästen i övrigt) genom åren.

Dragskott

Foto: Ola Westerberg/Bildbyrån

Besked om Brendan Shinnimin

Brendan Shinnimin skrev ett 1+1-årskontrakt med Luleå inför den här säsongen. Båda parterna hade - fram till och med den 31 januari - möjlighet att bryta avtalet för det sista året.

Så blir dock inte fallet, utan den rutinerade kanadensaren kommer spela i LHF även nästa säsong, berättar han i en intervju.

Den 31-årige pjäsen har noterats för 19 poäng - varav tio fullträffar - och +9 på 36 SHL-matcher i Luleå-tröjan.

NHL-meriterade Shinnimin har även ett förflutet i Växjö på SHL-nivå och vann SM-guld med smålänningarna 2018.

Dragskott

Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån

Linköpingsforwarden utlånad

Elliot Ekmark är dubbelregistrerad och kan gå mellan Linköping och allsvenska Västervik resten av säsongen.

Tanken är att den NHL-draftade 20-åringen till att börja med ska representera VIK med start nästa vecka, uppger LHC på hemsidan.

Linköpingsprodukten är bokförd för två poäng på 29 SHL-matcher den här säsongen.

Ekmark har även fått chansen i juniorlandslaget.

LHC-talangen är bokförd för totalt 64 SHL-matcher de senaste åren.

Dragskott

Foto: Daniel Eriksson/Bildbyrån

Klart med en ny klubb för Mora-bekantingen

Emil Oksanen - som har lirat i Mora den här säsongen - har klart med en ny klubbadress.

Det handlar om spel i Cracovia Krakow, som huserar i den polska högstaligan.

Kontraktet gäller säsongen ut, uppger klubben via hemsidan.

Den juniorlandslagsmeriterade finländaren stod för sex poäng på 24 matcher i HockeyAllsvenskan under tiden i MIK.

Oksanen har i övrigt bland annat meriter från spel i den finska högstaligan.

Dragskott

Foto: Ludvig Thunman/Bildbyrån

Rögle spetsar backbesättningen

Rögle lägger in ytterligare en växel i jakten på SM-guldet: Valtteri Kemiläinen ansluter till Ängelholmsklubben efter en framgångsrik sejour i KHL.

Den 30-årige backen med landslagsmeriterna - som har mäktat med hela 26 pinnar på 37 bataljer i KHL-sammanhang - är klar för resten av säsongen.

Sportchefen Chris Abbott om spetsvärvningen.

- Det är en spelare som jag följt under ett par år. Han är en rörlig högerfattad offensiv back som gillar att vara med i det offensiva spelet och som har ett bra skott. Han har blivit en toppback i Europa och kommer ansluta till oss efter de olympiska spelen, säger RBK:s sportchef till hemsidan.