Dragskott

Bild från Bildbyrån

SHL-backen hyllar Kristianstad

Joel Persson lyckades - imponerande nog - ta det stora steget från Hockeyettan till SHL inför den här säsongen.

Skåningen är tacksam över tiden i Kristianstad.

- Visst utvecklades jag som spelare också. Men jag spelade med många väldigt, väldigt skickliga spelare i laget. Det finns många i det laget som jag tycker hade kunnat spela i allsvenskan, om man mäter på de lagen vi mötte i kvalserien, säger 23-åringen till Hockeysverige.se och fortsätter:
- Spelar man i en bra omgivning medan man fortfarande utvecklas så kan det gå ganska snabbt. Det kändes som att det gjorde det förra året.

Växjö-nyförvärvet svarade för hela 40 poäng på 38 Hockeyettan-matcher och blev den poängbäste backen på den nivån förra säsongen.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

En hård smäll för Skellefteå

Skellefteå har drabbats av en tung skadesmäll. Tre Kronor-meriterade Johan Alm är närmare bestämt handledsskadad och blir borta relativt länge.

Det handlar om 4-6 veckors frånvaro, enligt uppgifter till Expressen.

Backen med den defensiva inriktningen återvände till Skellefteå förra säsongen efter att ha spelat i AHL i två år.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Klassbacken lämnar Skåne-laget

Kristianstad är en klassback färre. Eric Backman har nämligen beslutat sig för att lämna klubben på eget initiativ, uppger klubbens hemsida.

Den 24-årige backen inledde förra säsongen i den norska högstaligan, varpå han värvades till KIK i december.

Backman har i övrigt bland annat ett förflutet i Västervik, där han var med om klubbens allsvenska avancemang förra året.

Kanadensaren får fortsatt förtroende i Blekinge-laget

Dillon Duprey har varit på tryout i Kallinge/Ronneby. Nu står det klart att kanadensaren blir kvar i Krif resten av säsongen.

Sportchefen Mikael Johansson om beslutet att satsa på den 24-årige forwarden.

- Han har lite att lära sig i själva grundspelet. Men han jobbar hårt och är bra tränad för dagen. Så vi har bestämt att han kommer få ett kontrakt säsongen ut, säger Blekinge-klubbens sportchef till Blekingesport.

Duprey lirade i Blekinge-kollegan Olofström i fjol och öste in poäng i Division 2-gänget.

Ett tufft ekonomiskt läge för Hockeyettan-klubben

Hockeyettan Norra-klubben Kalix har det tungt rent ekonomiskt. Klubben redovisade ett underskott på 1,3 miljoner kronor vid det senaste bokslutet, uppger NSD/Kuriren.

Den ekonomiska situationen har dock förbättrats sedan dess och det är ingen risk för konkurs som läget är nu, berättar ordföranden Johan Eriksson för tidningen.

Ovanstående är bland annat ett resultat av att kostnaderna har sänkts rejält, samtidigt som klubben jobbat hårt på att öka intäkterna.

En del av intäktsökningen utgörs av att årsavgiften för juniorspelarna har höjts till 12.000 kronor - dubbelt så mycket som förra året.

Highlights från Borlänges storseger mot Huddinge

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Dragskott rankar lagen i SHL - plats 13

13. Karlskrona (8/15)

Målvakter: +++

Johannes Jönsson och Henrik Lundberg.
En lagdel som är ojämn, men relativt bra rent helhetsmässigt. Johannes Jönsson utvecklades till en toppmålvakt på SHL-nivå förra säsongen och inger stabilitet mellan stolparna. Henrik Lundberg har emellertid alltjämt en hel del att bevisa på den här höga nivån.

***

Backar: +++

Daniel Gunnarsson, Mattias Karlsson, Cory Murphy, David Printz, Alexander Deilert, Victor Aronsson, Henrik Nilsson och Bobbo Petersson.
Karlskronas backbesättning är underskattad. Cory Murphy har visserligen sin bästa tid som hockeyspelare bakom sig, men är alltjämt en kvalitetsback. Stabila namn som exempelvis Mattias Karlsson och Daniel Gunnarsson är dessutom kvar sedan tidigare. KHK:s backsida förtjänar en trea i betyg.

***

Forwards: ++

Joel Kellman, Mattias Guter, Marcus Paulsson, Filip Cruseman, Emil Lundberg, Emil Larsson, Kristoffer Söder, Morten Madsen, Carl Persson, Konstantin Komarek, Joachim Rohdin, Joseph Jonsson, Ludwig Blomstrand och Henrik Törnqvist.
KHK:s svagaste lagdel på förhand. Det finns visserligen mycket karaktär och gedigna rollspelare, men forwardsbesättningen är väldigt trubbig sett till offensiven. En spelare som Mattias Guter får ta ett gigantiskt ansvar. Pjäser som till exempel Joel Kellman och Filip Cruseman måste ta nästa steg i utvecklingen för att Karlskronas forwardssida ska visa sig vara något att hänga i julgranen.

Läs även:

Plats 14

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Södertäljes tränare om målvakten: "Vi måste hitta en annan lösning"

Beskedet att Haninge tappar elitlicensen för spel i Hockeyettan Östra påverkar även Södertälje.

Målvakten Robin Christoffersson är utlånad från SSK till Haninge, men kommer inte vara det framöver.

Tränaren Mats Waltins svar på frågan om det kan bli aktuellt med Division 2-spel för Christoffersson.

- Nej, absolut inte. Vi måste hitta en annan lösning. Det är en skicklig målvakt som är på väg uppåt, han måste få den istiden vi strävat efter, säger Södertäljes tränare till LT.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

Kevin Goumas kan hamna i SHL

Kevin Goumas - som var en av hjältarna bakom Moras SHL-avancemang - är fortfarande kontraktslös på grund av skadeproblem.

Jänkaren med AHL-meriterna räknar dock med att vara redo för spel inom en relativt snar framtid.

Klubbdirektören Peter Hermodsson tar emot den 25-årige forwarden med öppna armar om han vill spela i nykomlingslaget.

- Ja, han har ett liggande kontrakt som väntar. Han är en gedigen person och en bra hockeyspelare. Det är bara för honom att skriva på, säger MIK-bossen till Sportbladet.

Dragskott

Bild från Bildbyrån

NHL-stjärnan skänker pengar till Hockeyettan-klubben

Hockeyettan Östra-klubben Valbo har fått ett välkommet ekonomiskt tillskott av en NHL-spelare.

Nicklas Bäckström har nämligen beslutat sig för att skänka VM-bonusen (75.000 kronor) till moderklubben, uppger Gefle Dagblad.

Den 29-årige artisten har lirat i NHL sedan 2007 och kan stoltsera med hela 728 poäng på 734 matcher i världens bästa liga.