Sportbloggare Dragskott

Degraderingen till HockeyAllsvenskan är en mycket hård smäll för ekonomiskt utsatta Karlskrona.

Ordföranden Tobias Larsson om vad som gäller de närmaste dagarna:

"Detta kommer att innebära en enorm omställning för oss som organisation och påverkar personal, spelare, ledare, volontärer och hela vår ungdomssida. Därför ber vi om några dagars tid för att kunna genomföra den aktionsplan vi har tagit fram som börjar med det interna arbetet att rulla igång handlingsplaner kring våra verksamhetsdelar", skriver KHK:s ordförande på klubbens hemsida.

Larsson är hoppfull inför framtiden:

"Vår tanke är naturligtvis att vi ska klara att landa i HA, förvisso stukade, men vid liv, och där kunna vända den idag mörka situationen till en kraft som ger oss ny energi och styrka. Vi har tagit stora kliv i vår utveckling på ungdomssidan upp till J20, och det gäller att fortsätta detta arbetet och att även ha en hållbarhet i ekonomi och organisation. Vi har gjort en otrolig resa på kort tid. En resa att vara stolt över", skriver Tobias Larsson.

Intresset bland andra SHL-klubbar är stort för succétränaren Fredrik Andersson.

Den 50-årige tränaren har visserligen kontrakt med Timrå även nästa säsong, men det finns en så kallad "out-klausul" i avtalet.

Nu står det klart att Andersson inte kommer utnyttja klausulen.

- Det finns en del klubbar som hört av sig, men jag kommer stanna i Timrå. Jag trivs oerhört bra och vill fortsätta bygga vidare på det vi startade i somras, säger Fredrik Andersson till Hockeypuls.

Timrå kommer få behålla många spelare från den gångna säsongens lag, men det blir även en del tapp.

Didrik Strömberg - som har ryktats vara SHL-aktuell en längre tid - är en spelare som sportchefen Kent Norberg redan ser som förlorad.

- Jag tror det faktiskt. Mest troligt kommer han göra en resa, som inte är här. Vi grät tillsammans idag här efter matchen, inte på grund av matchen utan av andra orsaker. "Didde" och jag har en speciell relation, därför så för hans skull så vill han göra något så ska han göra det, säger Timrås sportchef till Hockeypuls.

Den 24-årige backen var suverän hela säsongen, vilket inte minst den eminenta plus/minus-statistiken (+23) säger en del om.

Eric Castonguay förlängde kontraktet med AIK tidigare i år och kommer - för första gången i seniorkarriären - representera en klubb i minst två säsonger i följd.

Kanadensaren var bra rent individuellt den gångna säsongen, men laget underpresterade.

Den rutinerade liraren spänner bågen mycket högt inför nästa säsong - både för sig själv och för laget.

- Jag är ju över 30 nu, jag blir inte yngre samtidigt som spelarna i ligan blir yngre och yngre och bättre och bättre. Mitt mål är att vara ligans bästa spelare och hjälpa laget att vinna. Det är mitt mål nästa säsong, vi ska vara topp två och sen vill jag gå hela vägen. Det är det jag vill uppleva nu, jag vill vinna något. Jag ska jobba på jämnheten också, jag vill vara en ledare i det här laget och en förebild för yngre killar i laget. Överlag vill jag vara bättre. Jag tycker att jag gjorde det okej den här säsongen men jag hade en svacka i oktober-november när jag bara gjorde några få poäng på 12, 13 matcher. Då fick jag höra det av Tomas, han sa åt mig att vakna. Det är vad jag gillar med honom, han var hård och ärlig mot mig trots att jag är en toppspelare i laget, säger Eric Castonguay till Hockeypuls.

SHL-meriterade Castonguay - som går in på sin fjärde säsong i rad i det svenska seriesystemet - mäktade med 47 poäng på 57 matcher den gångna säsongen och blev Gnagets poängbäste spelare.

Två nyförvärv till Timrå

Dragskott Profile Image
Publicerad: 7 april 2018, 15:21

Backtalangen Andreas Söderberg hamnar i SHL. Inget är officiellt ännu, men Sportbladet kan avslöja att det blir spel i Timrå.

Den 21-årige Skellefteå-produkten noterades för elva poäng på 40 allsvenska bataljer och hade hela +14 på plus/minus-fronten den gångna säsongen.

Tik har även gjort klart med Henrik Törnqvist, avslöjar MrMadhawk.se.

Forwarden huserade mestadels i Karlskrona den gångna säsongen och avslutade säsongen i Linköping.

Den 21-årige forwarden stod för tio poäng på 58 SHL- och SM-slutspelsmatcher den gångna säsongen.

Boden - som har en kanonsäsong bakom sig som Hockeyettan-nykomlingar - förstärker målvaktsbesättningen. Det handlar om Oskar Sehlstedt.

Den juniorlandslagsmeriterade burväktaren kan ståta med allsvenska meriter sedan tiden i Oskarshamn.

Sehlstedt har i övrigt gjort väldigt bra ifrån sig på Hockeyettan-nivå - nu senast i SK Lejon.

Sportchefen Rolf Nilsson om klassvärvningen.

- Oskar är en stor målvakt som har bra spelförståelse och ett genuint grundspel. Han har tydliga ambitioner att ta sig tillbaka till allsvenskan, säger BHF:s sportchef i ett pressmeddelande.

Västervik - Huddinge

Matchtips: 1.

Spela på hockeymatcher hos LeoVegas

Västervik har ett gyllene läge att befästa serieledningen. Formen är tämligen god; tre raka trepoängare talar sitt tydliga språk. Huddinge är dessutom på nedgång (förlust nu senast hemma mot Borlänge). HIK ska dock på intet sätt räknas bort. Faktum är att 08-gänget vann när lagen möttes i Björkängshallen. VIK har dock i grunden ett bättre lag och tipset utgörs av att smålänningarna utökar vinstsviten.

***

Piteå - Troja/Ljungby

Matchtips: 2.

Spela på hockeymatcher hos LeoVegas

En måste-vinna-match för båda lagen när det gäller att haka på lagen i kampen om de allsvenska platserna. Piteå har tagit fyra poäng på de två senaste matcherna. Troja/Ljungby är illa ute efter tre förluster på de fyra senaste bataljerna och det återstår att se vad förändringarna i båset får för effekt. Troja vann med hela 7-2 när lagen möttes senast och känslan är att smålänningarna styr upp det här även i kväll.

***

Borlänge - Västerås

Matchtips: 2.

Spela på hockeymatcher hos LeoVegas

Sexpoängsmatch i toppstriden. Borlänge har förvisso två nederlag på de tre senaste matcherna, men är på stark uppgång i och med bortavinsten mot Huddinge nu senast. Västerås är också på rätt väg efter två förluster på de tre senaste matcherna. VIK vann när lagen möttes senast och tipset är att västmanlänningarna vinner igen. Mycket tack vare det vassa målvaktsspelet.

Dragskott tippar dagens semifinalmatch

Dragskott Profile Image
Publicerad: 7 april 2018, 13:55

Djurgården - Skellefteå

Matchtips: 2.

Spela på hockeymatcher hos LeoVegas

Djurgården är mycket illa ute efter två raka förluster. Dif lär dock stå emot betydligt bättre i dag i jämförelse med i den andra matchen och hemmaplansfördelen väger tungt. Känslan är emellertid att Skellefteå återigen blir för svåra. Delvis till följd av västerbottningarnas vassa målvaktsspel.

Trenden med att minst ett allsvenskt lag tar steget upp i SHL fortsätter. Timrås avancemang innebär att det handlar om nio (!) år i följd med minst ett nytt SHL-lag.

Många spelare förtjänar att lyftas fram i lagkollektivet Tik, men supertalangen Jonathan Dahlén sticker onekligen ut lite extra och det är svårt att inte unna jämtlänningen den här framgången.

Dahlén hade förmodligen kunnat få ett kontrakt med precis vilket SHL-lag som helst den här säsongen, men valde att kriga vidare i Timrå i jakten på ett avancemang till högstaligan. Där kan man snacka om genuin klubbkänsla.

***

Henrik Haukeland måste också kreddas lite extra. Norrmannen gjorde det i Leksand säsongen 2015/2016 när masarna tog steget upp i SHL efter att ha vunnit matchserien mot Modo - och var ett monster mellan stolparna även den här gången. Två (!) SHL-avancemang inom loppet av ett par år är sannerligen mäktigt.

***

Vilmos Gallo är ett annat klockrent exempel i sammanhanget. Gallo var förvisso bra även tidigare under säsongen, men har steppat upp ordentligt i SHL-kvalet och visat prov på en imponerande jämnhet. En spelare som visat upp en gedigen spelglädje i match efter match och varit inblandad i ett antal oerhört viktiga mål.

***

Timrås avancemang är sannerligen ett rejält lyft för Norrlandshockeyn. Medelpadingarnas medverkan innebär att det är första gången på fem år som det finns fyra SHL-lag från Norrland (läs: förutsatt att man väljer att definera Gävle som en Norrlandsstad).

Luleå, Skellefteå och Brynäs har anledning att jubla. Dels med tanke på de minskade resekostnaderna, dels med tanke på mer intressanta matcher rent publikmässigt.

***

Karlskrona är därmed ett allsvenskt lag igen och kommer få det tufft - både sportsligt och ekonomiskt.

SHL-pengarna hade varit precis vad ekonomiska utsatta KHK hade behövt för att sanera ekonomin.

Karlskrona var i ett betydligt större behov av SHL-kontraktet än Timrå, som har utvecklats till en stabil klubb på senare år.

Blekinge-klubben ska dock på intet sätt räknas bort i framtiden och förtjänar trots allt mycket beröm för att överhuvudtaget ha huserat i högstaligan i tre säsonger i följd, vilket är en bedrift i sig i paritet till de ekonomiska resurserna.

Matchfakta

Karlskrona - Timrå 0-2 (0-1, 0-0, 0-1)

Första perioden:
0-1 Vilmos Gallo (Johan Persson, Didrik Strömberg).

Tredje perioden:
0-2 Jonathan Dahlén.

Skott: 36-20 (14-2, 11-11, 11-7).
Utvisningar: Karlskrona 2 minuter. Timrå 10 minuter.
Domare: Mikael Sjöqvist och Patrik Sjöberg.
Publik: 4.363.

I morgon är det dags för en riktig sexpoängsmatch i Kvalserien till HockeyAllsvenskan när Borlänge drabbar samman med Västerås.

Det väntas bli fullsatt.

BHF-sportchefen Mats "Horndal" Johansson om det stora intresset.

- Det har ringt väldigt mycket folk från Västerås till oss både i går och i dag. Det kommer nog att bli fullsatt och 1500 åskådare. Vi har sålt omkring 550 förköpsbiljetter på en av sektionerna. Det är lika många västeråsare och folk från Dalarna som köpt biljetter. Det har hörts på dialekterna som ringt, säger Mats Johansson till Hockeypuls och fortsätter:
- Det har märkts att det är VIK som kommer på besök. Det blir nog som mot SSK för två år sedan i kvalserien då det också var tvärfullt i hallen.

Dragskott

Dragskott

@dragskott_

Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL, HockeyAllsvenskan och Hockeyettan.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ