Sportbloggare Dragskott

Troja/Ljungby - Kalmar

Matchtips: 1.

Troja/Ljungby har mycket att bevisa efter bortaförlusten mot HC Dalen. Nykomlingarna Kalmar blir en tuff uppgift. KHC har håvat in fyra poäng på två matcher och inlett grundserien på ett bra sätt. Troja har dock i grunden ett bättre lag och hemmaplansfördelen betyder mycket. Tipset utgörs av att hemmalaget studsar tillbaka direkt och vinner redan under ordinarie speltid.

Örebro - som håvade in andra raka vinsten - vann sammanfattningsvis välförtjänt i kväll. Matchen var jämn sett till helheten, men ÖHK var strået vassare även rent spelmässigt och hade mer kyla.

Närke-gänget skapade förvisso inte direkt jättemånga klara målchanser, men visade prov på ett disciplinerat försvarsspel mot ett oerhört trubbigt Luleå i en batalj som var tämligen avslagen.

Det är uppenbart att LHF behöver få tillbaka både Patrick Cehlin och Isac Lundeström inom kort för att det här ska bli hållbart - och helst även spetsa laget än mer.

***

Stefan Steens ingripande i samband med 2-1-målet såg visserligen inte direkt klockrent ut, men Örebro-målvakten var rätt så bra rent helhetsmässigt.

***

Kristian Näkyvä var bäst på backsidan med sin eminenta spelskicklighet och smarthet.

Ett extra plus till matchvinnaren Marcus Björk, som visade upp sitt fina offensiva register och har något bra på gång även i SHL-sammanhang.

***

Aaron Palushaj var bäst på forwardssidan med sin irrationella spelstil, som gav Luleå-försvaret problem gång på gång.

Tyson och Tylor Spink ska också kreddas lite extra av samma anledning.

***

Få spelare klev fram i Luleå-lägret.

Emil Larsson ska lyftas fram mest. Inte minst med tanke på det kyliga målet.

Kreative Jack Connolly är ett annat exempel i sammanhanget.

Matchfakta

Luleå - Örebro 2-3 (0-0, 1-1, 1-1, 0-0, 0-1)

Andra perioden:
1-0 Emil Larsson (Pontus Själin, Oscar Engsund), 1-1 Aaron Palushaj (Shane Harper, Jere Sallinen), spel fem mot fyra.

Tredje perioden:
2-1 Jack Connolly (Johan Harju, Nils Lundkvist), spel fem mot fyra, 2-2 Kristian Näkyvä (Tom Wandell, Aaron Palushaj).

Straffavgörandet:
2-3 Marcus Björk.

Skott: 16-20 (4-4, 5-7, 3-6, 2-4, 0-1).
Utvisningar: Luleå 4 minuter. Örebro 10 minuter.
Domare: Morgan Johansson och Mikael Andersson.
Publik: 5.527.

Björklöven skrev ett avtal med Lindsay Sparks, avslöjar MrMadhawk.se - men klubben ångrade sig.

Nu kan den AHL-meriterade forwarden hamna i en seriekonkurrent istället.

Den 28-årige forwarden förhandlar nämligen med Södertälje, enligt samma källa.

Sparks mäktade med hela 57 poäng på 56 ECHL-matcher och bokfördes även för fem AHL-bataljer förra säsongen.

Flera bilar tillhörande Kiruna AIF-spelare blev sönderslagna under natten mot torsdagen.

Nu har AIF-supportern Robert Fors startat en insamling i syfte att spelarna ska klara sig undan en ekonomisk smäll.

Insamlingen hade inbringat cirka 20.000 kronor inom loppet av ett fåtal timmar.

Robert Fors om initiativet.

- Jag tycker inte att grabbarna ska behöva lägga ut egna pengar på sådant här, de är här och spelar och ställer upp för laget. Det är för jävligt att det har inträffat, säger han till NSD/Kuriren och fortsätter:
- De ska kunna lämna sina bilar och inte känna att det ska kosta dem något. Det är viktigt att man ska känna sig trygg och välkommen här i stan, många spelare kommer utifrån från andra städer.

Luleå har valt att satsa på en marknads- och försäljningschef i jakten på att dra in ännu mer pengar.

Det blir Peter Jidström - tillika LHF:s före detta klubbdirektör - som åtar sig jobbet.

Vd:n Stefan Enbom om organisationsförbättringen.

- Det känns helt underbart att vi nu har resurser att prioritera ytterligare en förstärkning av organisationen för att kunna nå våra offensiva tillväxtmål för framtiden, där Luleå Hockey skall vara ett topplag i både Sverige och Europa över tid, säger LHF:s vd till klubbens hemsida och fortsätter:
- Peter Jidström kändes som ett självklart val utifrån att han har såväl lång erfarenhet som god kompetens för att arbeta med dessa områden. Han känner dessutom vår förening utan och innan sedan sin tid som klubbdirektör, vilket är ett stort plus.

Svagt publikintresse i Timrå

Dragskott Profile Image
Publicerad: 20 september 2018, 11:57

I kväll är det dags för Timrås första hemmamatch i högstaligan på mycket länge.

Suget efter biljetter har dock inte varit alltför stort.

Det hade, så sent som i måndags, bara sålts cirka 2.400 biljetter till matchen mot Växjö.

Biljettansvarige Jonas Larsson om vad det kan bero på.

- Jag vet inte vad det beror på, jag har ingen aning faktiskt. Man har ju trott att det ska vara högt tryck nu när det är första hemmamatchen i SHL, men det är svårt att veta varför det ser ut såhär. Man blir lite orolig, säger han till Hockeypuls.

Jonas Larsson påpekar dock att det är möjligt att väldigt många kommer köpa biljett ett kort tag innan matchstart.

Hockeyettan-nykomlingarna Segeltorp fortsätter att rada upp namnkunniga förstärkningar.

Jonas Vidlund - som har allsvenska meriter sedan tiden i Södertälje - är det senaste namnet.

Den 27-årige backen har i övrigt bland annat lirat i Huddinge och är bokförd för 72 poäng på 184 matcher i Hockeyettan-sammanhang.

Jättetalangen kan bli kvar i Nordamerika

Dragskott Profile Image
Publicerad: 20 september 2018, 10:04

Det har ryktats att Isac Lundeström kommer återvända till Luleå inom kort.

Inget är dock klart, berättar agenten Martin K Nilsson för NSD/Kuriren.

Anaheim jagar en center och om det inte dyker upp något bra namn kan det bli så att Lundeström stannar, berättar Martin K Nilsson för tidningen.

Dragskott tippar kvällens SHL-matcher

Dragskott Profile Image
Publicerad: 20 september 2018, 9:55

Färjestad - Skellefteå

Matchtips: 1.

En mycket svårtippad match mellan två av SHL:s vassaste lag. Färjestad hemmabetvingade HV71 i premiären, medan Skellefteå vann hemma mot Rögle. FBK har i grunden ett bättre lag och hemmaplansfördelen väger tungt. Tipset är att värmlänningarna styr upp det här.

***

Luleå - Örebro

Matchtips: 1.

Luleå jagar - precis som Örebro - andra raka segern. LHF ska ses som favoriter. Inte minst med tanke på att norrbottningarna får tillbaka några viktiga pjäser. Tipset är att Luleå vinner redan under ordinarie speltid. Mycket tack vare lagets starka defensiv.

***

Mora - Malmö

Matchtips: X.

Mora är ute efter revansch efter premiärförlusten hemma mot Örebro. Möjligheterna är mycket goda. Malmö - som var spellediga i premiären - har ett tveksamt lagbygge, åtminstone rent pappersmässigt. Målvaktsbesättningen är dock stark och känslan är att Redhawks kniper minst en pinne i kväll.

***

Brynäs - Frölunda

Matchtips: 2.

Brynäs tar nya tag efter premiärförlusten i Luleå. Frölunda blir en rejäl utmaning. Göteborgarna gjorde det bra som hemmabesegrade Djurgården i premiären och har ett bättre lag än BIF. Känslan är att Frölunda inkasserar ytterligare en vinst. Mycket till följd av lagets vassa defensiv.

***

Djurgården - Rögle

Matchtips: 1.

Två lag som föll i premiären drabbar samman. En väldigt svårtippad match. Djurgården har ett snäppet bättre lag och hemmaplansfördelen betyder mycket. Dif har ett övertag på målvaktssidan och känslan är att det blir just det som fäller avgörandet i kväll.

***

Linköping - HV71

Matchtips: 1.

Linköping jagar lagets andra raka trepoängare. HV71 har mycket att jobba på efter insatsen i Karlstad. Det skiljer relativt lite mellan lagen och är upplagt för en rysare i Saab Arena. Tipset utgörs av att östgötarna drar det längsta strået. Delvis med tanke på det stabila målvaktsspelet.

***

Timrå - Växjö

Matchtips: 2.

En match där Växjö ska betraktas som stora favoriter. Lakers - som var spellediga i premiären - har ett bättre lag på alla fronter. Timrå, som föll borta mot Linköping i lördags, lär dock stå emot bra och har ett hyfsat läge inför hemmapubliken. Tipset utgörs emellertid av att Växjö blir för svåra i slutändan. Delvis med tanke på smålänningarnas vassa offensiv.

Luleås glädjebesked

Dragskott Profile Image
Publicerad: 19 september 2018, 22:17

Luleå saknade några väldigt viktiga spelare i SHL-premiären hemma mot Brynäs.

Nu står det klart att två av dessa pjäser kommer göra comeback i morgondagens match mot Örebro.

Det rör sig om Emil Larsson och Daniel Sondell, uppger NSD/Kuriren.

Noterbart i övrigt är att Isac Lundeström - som har gjort succé i Anaheim - kommer återvända från Nordamerika framöver, avslöjar Hockeynews.se.

Det är dock oklart om det blir spel redan i morgon.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ