• Hem
  • Allsvenskan i fokus
Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Malmö FF budar på Superettan-talang

Det är Nerikes Allehanda som avslöjar att en "skandinavisk toppklubb" har budat på talangen Linus Alperud, 19. Expressen var inte sena med att följa upp att det är Malmö FF det handlar om.

Alperud som spelar i Örebro SK har gjort tre mål och två assist på elva omgångar i Superettan i år.

Sportchefen Enes Ahmetovic till NA:

– Det stämmer men det bud som finns på bordet nu är inte tillräckligt
bra för att det ska övervägas eller att det ska bli en lösning för alla,
den köpande klubben, den involverade spelaren och framförallt för ÖSK.

Örebro har alltså nekat ett första bud, det återstår att se om MFF eller någon annan klubb återkommer med ett bättre bud. Expressen antyder att så kommer att ske för skåningarna, men att det också finns fler intresserade klubbar.

Alperud har kontrakt över 2026.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Storklubbar med Peprah Oppong på sin radar

Det är uppgifter ifrån turkiska Fanatik om att det är flertalet storklubbar ute i Europa som har ögonen på IFK Norrköpings unge mittback Kojo Peprah Oppong, 20.

Intresset kommer främst från storklubben Galatasaray som spelar sina matcher i Istanbul. Men, intresset stannar inte där utan det finns även ett intresse från större lag som Chelsea, Borussia Dortmund och RB Leipzig. Listan fortsätter även med intresserade klubbar som danska FC Köpenhamn och FC Midtjylland som Expressen har skrivit om tidigare.

Det är med andra ord ett starkt intresse och med tanke på att IFK Norrköping inte har den bästa ekonomin kan man bli nödgade att sälja talangen redan nu i sommar. Oppong har spelat elva matcher under vårsäsongen och har varit ordinarie under tränare Martin Falk.

Hans kontrakt går ut efter 2026 säsongen.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Vårens lag Allsvenskan 2025 - del två

Här kommer den andra delen i vårens lag Allsvenskan 2025. Den första delen kan du hitta här. Del två fortsätter med mittfält och anfall.

Missa inte att läsa allt om Allsvenskan här på Sportbloggare.

BB250526 KJ044

Innermittfältare: Nahir Besara

Det är nog lätt att ta för givet att Besara alltid är där och gör sina poäng men att gemene man kanske inte höjer på ögonbrynen alltför mycket. Faktum är dock att Besara ligger högt upp i skytteligan med sex gjorda mål och han har även två assist än så länge, ett väldigt imponerande facit och det gör att han sticker ut som innermittfältare. Han är dessutom oerhört viktig för sitt lag, vilket gör att han har en självklar plats i det här laget.

BB250423 MB094

Innermittfältare: Nicklas Röjkjaer

Den något anonyme dansken var imponerande redan när han anslöt till Mjällby förra säsongen men fick kanske inte full utdelning på sina passningar och skott. Den här säsongen har däremot siktet varit bättre inställt och utdelningen har därmed kommit. Vital på Mjällbys mittfält och mycket av spelet går via hans fötter. Fem mål och tre assist än så länge gör att han liknar sin mittfältskollega i det här laget, nämligen Besara och det är inte dumt att bli jämförd med honom.

BB250419 AM079

Innermittfältare: Besfort Zeneli

Den tredje innermittfältaren blir unge Besfort Zeneli som har slagit igenom med dunder och brak på Elfsborgs mittfält. Han är en väldigt komplett mittfältare som är både aggressiv och teknisk, dessutom har han fått bära kaptensbindeln i ett gäng matcher. Väldigt förvånande om han spelar i Allsvenskan även under höstsäsongen.

Bubblare: Leo Walta, Otto Rosengren, Silas Andersen

BB250525 MI088

Anfallare: Max Fenger

Det har visat sig att Max Fenger var precis det som IFK Göteborg behövde, inte sedan Marcus Berg spelade har man haft en duktig och självklar anfallare som inte bara gör mål men även är jobbig för motståndarna med sitt aggressiva spel och lurighet.

BB250531 MN048

Anfallare: Ibrahim Diabate

Ja, leder man skytteligan är man automatisk med i det här laget. Den så olycklige Diabate från 2024 där han hade riktigt fina underliggande siffror men knappt kunde träffa bollen har nu förbyts mot en anfallare med bröstet utåt som nosar till sig chanserna och sätter dit dem med en självklarhet. Det ryktas redan om klubbars intresse ute på kontinenten och frågan är hur många fler mål ivorianen hinner med att göra i Gais-tröjan.

BB250601 MA157

Anfallare: Abdoulie Manneh

Det tog även lite tid för unge Manneh som kom till Mjällby inför fjolåret, då blev det lite speltid men i år har gambiern slagit igenom och uppvisar en oerhört skottvillighet. Kan han bara lära sig att värdera möjligheterna med lite mer klokskap är det en begynnande storspelare vi har fått bevittna under våren.

Bubblare: Yannick Agnero, Robbie Ure, Christoffer Nyman.

Vårens lag Allsvenskan 2025 i sin helhet

4-3-3

K. Nordfeldt

H. Johansson - V. Eriksson - F. Benkovic - E. Stroud

N. Röjkjaer - N. Besara - B. Zeneli

A. Manneh - I. Diabate - M. Fenger

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Stort intresse för Ibrahim Diabate

Det är franska 225foot som avslöjar att det är flera klubbar som är intresserade av Gais skyttekung Ibrahim Diabate, 25.

Intresse kommer ifrån Belgien i form av Genk och Union Saint-Gilloise, från Nederländerna finns intresse från Herenveen och även tyska klubbar i form av Fortuna Düsseldorf och Hamburg. Prislappen sägs ligga runt tre miljoner Euro.

Diabate som hade fina underliggande siffror redan förra året när han tillhörde Västerås SK har i år kunnat omsätta de siffrorna in till mål och det har ökat intresset kring anfallaren som är en produkt från ASEC Mimosas akademin från Elfenbenskusten.

Diabate har gjort åtta mål och leder alltså skytteligan när Allsvenskan tar uppehåll.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Det bästa från Allsvenskan omgång 12

Den avslutande våromgången av årets Allsvenska är färdigspelad och det blev en rätt målrik omgång, där en av de stora vinnarna var Hammarby som besegrade Elfsborg på bortaplan för första gången på 18 (!) år.

Allsvenskan tar nu uppehåll men vi kommer att fortsätta att producera innehåll här på Sportbloggare, så häng med och läs om Allsvenskan!

Det visade sig att försvar är bästa anfall för Stockholmarna då man valde att använda sig av en fembackslinje, vilket gjorde att man fick ett kraftigt bollinnehav och kunde trycka ned Elfsborg under stora delar av matchen. Det kunde dock blivit en annorlunda matchutgång om Taylor Silverholts skott hade gått stolpe in istället för stolpe ut på en sån där klassisk Elfsborg kontring.

Det tog dock ett tag för Hammarby att bryta ned Elfsborg men till slut var det - såklart - Simon Strand som sköt in ledningsmålet. Viktig seger för Hammarby som kanske är den största utmanaren till Mjällby om det där SM-guldet. Mjällby som avfärdade Värnamo till slut och behåller serieledningen över uppehållet.

På Grimsta blev det ytterligare en förlust för Brommapojkarna och man avslutar alltså vårsäsongen med sex raka förluster (!), en riktig mardröm för ett lag som många nog trodde skulle vara betydligt högre upp i tabellen. Det blir intressant att se om BP kommer att vara aggressiva i transferfönstret eller om man litar på de spelare man har att kunna vända på den negativa trenden. IFK Göteborg har däremot lyckats vända på sin negativa trend och man spelar mer rakt och självklart, vilket har resulterat i fler poäng.

På Studenternas i Uppsala tog ett annat "krislag" i form av Sirius emot ett AIK som nog hade sett fram emot att få avsluta vårsäsongen med en ny tre-poängare. Så blev dock inte fallet utan Sirius var mycket effektiva och gjorde tre mål trots låga xG siffror, AIK hade chanser men slarvade bort de flesta av dem. En rätt bisarr situation med en skadad Filip Benkovic som fick halta runt på planen i flera minuter gjorde även att Sirius kunde gå upp i en tidig tvåmålsledning. Väldigt märkligt av den annars mycket skicklige matchcoachen Mikkjal Thomassen. I intervjun efter matchen var han också självkritisk till beslutet och medgav att AIK behöver bli bättre med bollen om man ska vara ett topplag vid årets slut.

I botten av tabellen tog Öster en rejäl skalp i form av bortaseger mot nykomlingskonkurrenten Degerfors. Faktum är att Öster har bäst form av bottenlagen och det känns som att det kan bli riktigt stökigt där nere i form av olika lag som kommer att turas om att ligga under strecket tillsammans med Värnamo.

Nu väntar ett längre uppehåll (varför kan man undra) och för en del lag kommer det vara oerhört välkommet, medan andra nog gärna hade velat fortsätta spela. Om vi trots det redan nu blickar lite mot omgång 13 ser jag fram emot Mjällby mot Malmö FF. Tänk att den här matchen kan komma att avgöra huruvida MFF har något med guldet att göra redan i den 13: e omgången. Den matchen kommer att bli glödhet och förhoppningsvis sevärd. Vi har även ett Göteborgsderby mellan Gais och BK Häcken samt klassikermötet AIK mot IFK Göteborg, så visst ser det ut att bli roliga matcher även efter uppehållet.

ERIK ÖHRNER

BB250531 JJ087

Omgångens försvarare: Simon Strand

Släkten var som sagt värst på Borås Arena och Simon Strand fick lite oväntat chansen i startelvan. En genomgående bra insats med ett avgörande mål som belöning.

BB250601 AE048

Omgångens mittfältare: Kolbeinn Thórdarson

Islänningen personifierar mycket av det IFK Göteborg vi får se i dag. Hårt arbetande och duktig på att vara på rätt plats när det gäller. Tvåmålsskytt på Grimsta gör att han blir omgångens mittfältare.

BB250601 MA090

Omgångens anfallare: Alexander Johansson

En annan tvåmålsskytt var Alexander Johansson, som med kyliga avslut skickade hem segern för Mjällby. Frågan är om Johansson egentligen ska vara startanfallare? Han har uppenbarligen en näsa för mål.

BB250531 MN043

Omgångens mål: Harun Ibrahim

Förmodligen en kandidat till Årets mål redan nu. Ibrahim tar emot bollen precis utanför straffområdet och drar till på volley direkt in i mål. En riktig pärla som du kan se här!

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Vårens lag Allsvenskan 2025 - del ett

Det går fort när man har roligt och nu är den Allsvenska vårsäsongen 2025 till ända. Vi på Sportbloggare kommer därmed att skriva en del sammanfattade artiklar i form av listor och rankingar. Först ut är det som vi kallar för vårens lag, där del ett börjar med målvakt och backlinje.

Följ gärna Allt om Allsvenskan för att hänga med på allt som skrivs!

ERIK ÖHRNER

BB250601 AM067

Målvakt: Kristoffer Nordfeldt

Det sägs ofta att i AIK: s DNA finns det ett bra försvarsspel och ett bra försvarsspel utgår främst ifrån vilken målvakt som laget har och den här vårsäsongen har det inte varit något snack om att Kristoffer Nordfeldt har varit en av de allra bästa. Det har varit många nollor, matchavgörande räddningar och dessutom har han tagit en straff.

Bubblare: Warner Hahn, Noel Törnqvist.

BB250601 MA152

Högerback: Herman Johansson

Det har varit en oerhört imponerande vår av Herman Johansson där han har visat upp både en fysik som är oerhört bra men även kyla och skicklighet i avslutsmomenten. I vissa matcher dyker han upp i straffområdet som en extra anfallare, i andra matcher håller han bredden och står för farliga inlägg. I princip en komplett wingback, eller ytterback som han får vara i det här laget.

Bubblare: Mads Thychosen, Alex Timossi-Andersson

BB250511 EW090

Mittback: Victor Eriksson

En väldigt stark vår av Eriksson som nyligen blev uttagen i det svenska landslaget. Han har liknats vid Virgin Van Dijk och visst finns det en del likheter i det duellstarka försvarsspelet och modet han visar på planen. En viktig pusselbit för Hammarby och en stor anledning till att man har ett av de bättre försvaren i serien.

BB250414 MT067

Mittback: Filip Benkovic

Det var lätt att ta sig en kik på Benkovics tidigare klubbar och känna att wow, vilken värvning av AIK. Frågan var dock hur skulle kroppen hålla och vilken nivå är det som gäller i dag? Den frågan har fått sig ett snabbt och tydligt svar att ja, det är en högkvalitativ mittback som har vunnit dueller och även bidragit till det offensiva spelet i form av fina fötter.

Bubblare: Sotirios Papagiannopoulos, Axel Norén

BB250515 EW062

Vänsterback: Elliot Stroud

Om Herman Johansson är den "perfekta wingbacken" till höger är frågan om Stroud inte är detsamma fast till vänster. Stroud är dock aningen vassare i det offensiva spelet och orkar även löpa upp och ned längs kanten lika mycket. Det känns även som att det finns än mer utvecklingspotential hos Elliot Stroud och frågan är om han spelar kvar hela säsongen i Mjällby.

Bubblare: Shaquille Pinas, Niklas Hult