• Hem
  • Allsvenskan i fokus
Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Friis en toppkandidat för MFF

Det är Expressen som rapporterar att Malmö FF har den danske tränaren Lars Friis som en av huvudkandidaterna till att ta över som ny tränare. Tidningen skriver att parterna träffades under onsdagen.

Malmö FF valde att sparka Henrik Rydström efter en tyngre period och sedan dess har Anes Mravac basat över laget, detta är dock en tillfällig lösning och en permanent tränare kommer att komma in. Enligt Expressen kan det bli Lars Friis som tar över MFF.

Dansken är för tillfället utan jobb och var senast i den tjeckiska storklubben Sparta Prag där han var under cirka ett år. Han har stor erfarenhet och har varit i klubbar som Ålborg, Viborg och Brentfords B-lag. Han är även varit assisterande tränare just i Sparta Prag men även Århus.

Det har även spekulerats från HBO Max-experten Alexander Axén att Gais succétränare Fredrik Holmberg ska finnas på MFF: s radar, han har dock valt att svara inga kommentarer på den typen av uppgifter.

Det återstår att se vem som tränar de himmelsblå nästa säsong.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Tränarrockad på gång i AIK

Sportbladet uppger att Mikkjal Thomassen väntas lämna AIK efter säsongen, samtidigt uppger den danska sajten Campo att AIK har bjudit in Sören Krogh till samtal.

AIK har haft en tung resultatmässig höst och har ett år kvar på sitt kontrakt. Sportbladet uppger nu att det är troligt att tränaren kommer att lämna klubben efter säsongen. Enligt uppgifterna finns det slitningar mellan tränaren och de äldre spelarna i laget, dessutom ska det finnas intresse hos utländska klubbar för Thomassen.

AIK: s vd och klubbdirektör blev intervjuad av Fotbollskanalen och svarade såhär:

- Jag har ingen kommentar till det. Mikkjal har kontrakt och så länge han har kontrakt tränar han AIK.

Har ni inlett förhandlingar om att förlänga hans kontrakt?
- Jag kommenterar inga personalärenden.

Samtidigt rapporteras det alltså från danskt håll att AIK har bjudit in till samtal med förre Odense tränaren Sören Krogh som har varit utan klubb sedan i somras. Han var i Odense mellan 2023 och 2025, han har även varit assisterande tränare i klubben samt haft en liknande roll i FC Nordsjälland.

Det återstår att se om AIK får en ny tränare under 2026.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Officiellt: Faqa tillbaka i AIK

Ahmad Faqa återvänder till AIK efter sin lånesejour i isländska FH.

Mittbacken som varit på lån ett par gånger kommer alltså att återvända och FH aktiverar inte den köpoption som fanns i låneavtalet. Klubben skriver i en kommentar på sina sociala medier:

- Ahmad Faqa har genomfört en lyckad lånevistelse och återvänder nu till AIK.

- Vi tackar honom hjärtligt och önskar honom lycka till.

FH hamnade i mitten av den isländska högstaligan och kontraktet med AIK gäller även över nästa säsong. AIK har ännu inte kommenterat beskedet i sina officiella kanaler.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

IFK Göteborg visar intresse för VSK-ytter

Det är Expressen som rapporterar att IFK Göteborg visar intresse för Västerås SK:s ytter Simon Gefvert, 28.

Det finns dessutom konkurrens från rivalen Örgryte som även spanar in honom. Gefvert som sitter på ett utgående avtal har således möjligheten att prata med klubben direkt om en övergång.

Gefvert kom till VSK då han lämnade Sirius säsongen 2021 och har i år i Superettan gjort ett mål och fyra assist på 17 matcher.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Manchester United i jakt på AIK-talang

Manchester United blickar mot Allsvenskan och AIK: s anfallstalang Kevin Filling, 16. Enligt uppgifterna värderas talangen till omkring 30 miljoner kronor.

Det är den tyske fotbollsjournalisten Florian Plettenberg som kommer med uppgifterna om att Manchester United samt ett antal Bundesligaklubbar visar intresse för AIK: s anfallare. Det finns dock motstridiga uppgifter som en annan journalist, Christopher Michel hävdar att det fanns intresse från den Engelska storklubben men att det var i somras och att det inte är lika intressant längre.

Det återstår att se om intresset växer igen eller att det kommer in andra klubbar i bilden.

Filling som debuterade för AIK i somras gjorde direkt mål i debuten och blev efter det omskriven i media och att det fanns större klubbar som kikade på honom redan då. Han åkte dock på en skada i debuten som gjorde att intresset möjligen svalnade av en aning.

Det har än så länge blivit två mål på sju matcher för Filling i den svartgula tröjan.

ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Gisli Eyjolfsson lämnar HBK

Halmstad BK: s islänning Gisly Eyjolfsson ser ut att lämna klubben trots att han har kontrakt över nästa säsong. 31-åringen har haft en rätt tuff tid i klubben och nu rapporterar fotbolti.net att mittfältaren väntas återvända hem till Island och där det kan bli spel i antingen Breidablik eller IA Akranes.

Eyolfsson kom till Halmstad inför säsongen 2024 och har gjort tre mål samt tre assist på 55 matcher.

ERIK ÖHRNER