Uppgifter: Storklubben går bet på nyförvärv

AIK går bet på Rasmus Lauritsen, det skriver danska Campo.
Mittbacken har ryktats till klubben där framförallt ett lån ska ha varit aktuellt och trots att rapporter har sagt att spelaren själv varit positivt inställd på en flytt till AIK har klubbar inte kunnat komma överens om de ekonomiska villkoren.
Dansken har ett förflutet i IFK Norrköping där han var framgångsrik och gjorde många mål, men som läget är nu ser det ut att som att backen fortsätter sin karriär i Bröndby.
ERIK ÖHRNER
Tags
Klart: MFF värvar doldis för stort belopp

Det blir en större värvning på Deadline-day för Malmö FF, den ryktade Oscar Sjöstrand, 21 som tillhör Cambuur sägs vara klar för klubben, det rapporterar nederländsk media (Omrop Fryslan).
Det är klubbens tekniska direktör Lars Lambooij, som bekräftar för sajten att det blir en flytt tillbaka till Sverige för Sjöstrand. Övergångssumman väntas landa på omkring 21, 5 miljoner kronor, en fin affär för Cambuur som köpte yttern förra sommaren från Sandviken för "några hundratusen euro".
Sjöstrand har varit en viktig spelare för Cambuur som i dagarna blev klara för uppflyttning till högsta serien i Nederländerna. Sjöstrand själv var dock med det svenska U21-landslaget.
Det har blivit tio mål och sju assist under den gångna säsongen. MFF har ännu inte bekräftat affären.
ERIK ÖHRNER
Tags
Uppgifter: Deadline-day värvning inom Allsvenskan

Det blir minst en deadline-day värvning inom Allsvenskan, Sportbladet uppger nämligen att BP:s Charlie Nildén lämnar för spel i IK Sirius.
Mittfältaren väntas lämna i en affär som är värd omkring en miljon kronor. 19-åringen som är en BP-produkt har det senaste året haft problem med skador, men kanske kommer karriären igång i Uppsala istället.
Totalt har det blivit 12 A-lagsmatcher för BP, Nildén har även representerat Sverige på U17 nivå med fem landskamper.
ERIK ÖHRNER
Uppgifter: Tidigare Hammarby-back aktuell för allsvensk klubb

I morgon stänger det allsvenska transferfönstret och innan dess kan Elfsborg agera på transfermarknaden. Sportbladet uppger nu att klubben visar intresse för den tidigare Hammarby-försvararen Mohanad Jeahze, 28.
Tidningen skriver att klubben har två spelare i sikte varav Jeahze ska vara en av dem. Ytterbacken som främst är förknippad med Hammarby där han spelade mellan 2020-2022, dock fick tiden i Hammarby ett tråkigt slut då spelaren bråkade sig bort från föreningen.
Därefter har han spelat för DC United i MLS och senast har han varit i Norge där han spelat för både Lilleström och Sarpsborg 08. Sedan årsskiftet är han dock kontraktslös.
På landslagsnivå har han representerat Irak fyra gånger.
ERIK ÖHRNER
Allsvenska tipset: Så slutar Allsvenskan 2026

Under tisdagen är det Allsvenskans upptaktsträff och Hammarby är topptippade medan Kalmar FF och Örgryte åker ur om vi får tro på tipsen.
I år kommer nämligen inte tipsen enbart från media utan varje lags tränare är även med och tippar hur tabellen ska se ut. Hammarby är guldfavorit tätt följt av fjolårets vinnare Mjällby medan Gais tippas ta tredje platsen återigen. I botten hittar vi Halmstad på kvalplats medan Kalmar och Örgryte åker ut, intressant nog klarar sig Västerås precis ovanför kvalstrecket enligt tipsen.
Allsvenska tipset 2026 enligt media och tränarna
1. Hammarby
------------------------------
2. Mjällby
3. Gais
------------------------------
4. Malmö FF
5. Djurgården
6. IFK Göteborg
7. Häcken
8. Sirius
9. AIK
10. Elfsborg
11. BP
12. Degerfors
13. Västerås SK
------------------------------
14. Halmstads BK
------------------------------
15. Kalmar FF
16. Örgryte
Media och tränare har även fått utse vem som är allsvenskans bästa spelare samt gissa vem som blir allsvensk skyttekung 2026.
Vem vinner skytteligan?
1. Robbie Ure (Sirius)
2. Erik Botheim (Malmö FF)
3. Nahir Besara (Hammarby)
Vem är allsvenskans bästa spelare?
1. Nahir Besara (Hammarby)
2. Elliot Stroud (Mjällby)
3. Gustav Lundgren (Gais)
Allsvenskan har sin premiärhelg under påsken den 4-6: e april.
ERIK ÖHRNER
Tags
Uppgifter: Storklubben värvar provspelaren

Joel Asoro är i provträning med Djurgården och nu kan Fotbollskanalen avslöja att spelaren kommer allt närmare en deal med klubben då Djurgården sägs ha lagt ett bud på yttern till franska Metz.
Asoro som har en bakgrund i Djurgården innan han gick vidare till Metz där han sitter på ett kontrakt fram till sommaren 2027. Enligt sajten kommer han dock snart vara Djurgårdsspelare igen där det ska handla om ett ettårskontrakt för yttern.
I Metz har det endast blivit åtta framträdanden och de senaste matcherna har han helt saknats från matchtruppen.
ERIK ÖHRNER

Allsvenskan i fokus
Allsvenskan i fokus. Allt om Sveriges bästa fotbollsliga. Erik Öhrner sköter uppdateringarna.





