Veteranen Jonas Lindberg har varit med Gais hela resan från de lägre divisionerna upp till toppen av Allsvenskan och nu blir han kvar i klubben då han har signerat ett nytt avtal.
Lindberg har skrivit på ett avtal som gäller över nästa säsong och är upprymd över att få fortsätta spela för Gais. I en intervju med Fotbollskanalen berättar "Myggan" om kontraktet och framtiden.
- Det känns verkligen kul. Det blir samma typ av upplägg med att hjälpa laget på de sätt jag kan. Jag trivs verkligen här och vill vara med ett år till på den här resan, säger han till Fotbollskanalen och fortsätter:
- Från min sida har det aldrig varit någon tanke på att jag inte skulle vilja vara med. Jag tycker att det är så kul med matcher - speciellt så som det är nu. Det ska bli fantastiskt kul. Sen har vi ett Europakval i sommar som bli kul att vara med om.
Mittfältaren har haft problem med skador den senaste tiden men har nu opererat sig och hoppas vara bättre förberedd inför nästa säsong.
- De var inne och tog bort lite pålagringar i foten som har stoppat rörligheten. De skrapade bort lite, sen rättade de till en gammal broskskada med, säger han i Fotbollskanalens intervju.
- De hittade lite smått och gott, men det har gått bra. De var supernöjda efter operationen - och jag har inte någon smärta alls nu efteråt.
Det här är Lindbergs tredje sejour i klubben. Han har även spelat i Skövde, Varbergs BoIS, Ljungskile, Sirius och Sarpsborg 08.
ERIK ÖHRNER


