Det har varit en stökig transferhistoria för Adam Stroud, 20. Först ryktades han till BP, sedan hävdade sportchefen Philip Berglund att man drar sig ur affären. Då var IFK Göteborg det hetaste spåret,nu tvärvänder historien och spelaren är officiellt klar för BP, skriver klubben på sin hemsida.
Affären avslöjades av Fotbollskanalen som i sin artikel hävdade att spelaren själv ringde upp BP och berättade att han inte vill skriva på för IFK Göteborg. Spelaren själv pushade alltså för en flytt till Brommapojkarna, och så blev det alltså.
Sportchef Berglund i en kommentar på hemsidan:
– Adam är en spelare med precis de attribut vi söker – både på och utanför planen. Han har en stark karaktär, är ambitiös och har ett tydligt driv att utvecklas. Att han dessutom brinner för BP och verkligen vill vara här är oerhört viktigt för oss.
– Vi ser att han passar in i BP:s miljö, även på lång sikt. Det är exakt den typen av spelare som kan ta stora kliv i vår utvecklingsmiljö – en miljö som varje dag utmanar och stöttar spelare att ta nästa steg. Med rätt vägval tror vi att Adam kan nå hela vägen till internationell nivå i framtiden.
Det är oklart hur långt kontraktet sträcker sig.
ERIK ÖHRNER


