Uppgifter: MFF ute efter Lundgren

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: MFF ute efter Lundgren

Gustav Lundgren har ett starkt 2025 bakom sig och nu hävdar Sportbladet att Malmö FF visar intresse för landslagsmannen, men även intresse från Al Wasl finns.

Lundgren som har varit med på Gais resa från division 1 till att bli ett topplag i Allsvenskan har hyllats mycket av tyckare och experter de senaste två säsongerna. I höstas blev han även uttagen av Graham Potter i Sveriges A-landslag.

Nu hävdar Sportbladet att Malmö FF är intresserade av att värva den spelskicklige mittfältaren, en första kontakt sägs ha tagits. Det finns även intresse från Förenade Arabemiraten via klubben Al Wasl.

Gais ska dock hålla hårt i sin guldklimp och det ska till ett exceptionellt bra bud för att de ska släppa 30-åringen. Erbjudandet från Al Wasl sägs vara väldigt lukrativt.

Lundgren har gjort 130 matcher i Gais och 18 mål samt 29 assist.

ERIK ÖHRNER