Sportbloggare Dragskott Uppges bryta kontraktet med ytterligare en SHL-klubb
Nikola Pasic Malmo FOTO Emma Wallskog

Foto: Emma Wallskog/Bildbyrån

Uppges bryta kontraktet med ytterligare en SHL-klubb

Dragskott Profile Image
Publicerad: 5 juni 2025, 19:39

Nikola Pasic hade ett år kvar på kontraktet med Luleå, varpå han bröt avtalet för spel i Malmö inför den gångna säsongen.

Nu står det klart att forwarden inte heller kommer fullfölja tvåårskontraktet med Redhawks. Det blir nämligen spel i HV71, enligt uppgifter till Expressen.

Pasic uppges skriva på ett avtal med smålänningarna som sträcker sig ännu längre än en säsong.

Den 24-årige Gislavedsprodukten - som NHL-draftades i sjunderundan av New Jersey Devils 2019 - fick ett poängmässigt lyft under tiden i Malmö och stod för 24 pinnar på 58 bataljer under tiden i Skåne-gänget.

Nikola Pasic har även spelat i Linköping i SHL-sammanhang och det är i LHC som han har mest SHL-erfarenhet hittils.

Noterbart är att Pasic öste in poäng i HockeyAllsvenskan med Södertälje innan han tog steget till Luleå för två år sedan.

Nikola Pasics statistik på SHL-nivå

  • Mål: 19.
  • Assist: 41.
  • Matcher: 200.
Dragskott
Dragskott @dragskott_

Sveriges största hockeyblogg. Fokus på SHL och HA.

Gilla Sportbloggare på Facebook Gilla Följ Sportbloggare på X Följ