Sebastian Fuchs och Peter Wallmark får inte fortsatt förtroende i Hockeyettan-laget Piteås tränarstab. Det blir självaste Tomas Holmström som tar över som huvudtränare. Daniel Rankvist blir assisterande.
Holmström är mest känd för sin långa och framgångsrika spelarkarriär i Detroit Red Wings, där han var med om att vinna Stanley Cup fyra (!) gånger.
Legendarens tidigare tränarerfarenhet utgörs dels av att vara huvudtränare i Norrbottens TV-puckslag. Dels av att att vara assisterande tränare i Piteås J18-lag.
Sportchefen Anton Wallsten om nyheten.
- Det är givetvis ett tråkigt besked att behöva ge. Vi har inte fått ut den potential som truppen besitter och vi måste se till både de sportsliga resultaten och vad som är bäst för föreningen. Det är inte ett enkelt beslut att ta men med tanke på rådande situation så har vi gjort en samlad bedömning av läget och vi har landat i det här beslutet, ett oerhört tråkigt beslut för alla parter. Fokusen nu ligger på laget, kommande matcher och det gemensamma arbete vi måste göra framöver, säger PHC:s sportchef till klubbens hemsida.
- Tabellplacering: 16.
- Vinster: 9.
- Förluster: 12.
- Målskillnad: -8.


