Almtuna är för närvarande på tionde plats i HockeyAllsvenskan och har bara fem poäng (och en sämre målskillnad) upp till det översta strecket, vilket är en jätteprestation i paritet till att Uppsala-klubben har mycket begränsade ekonomiska resurser.
Sportchefen Nicklas Danielsson - som är inne på sin andra raka säsong som ansvarig sportchef (var assisterande sportchef säsongen 2023/2024) - om ovanstående.
- Det är ju fantastiskt att vi kan ligga där vi ligger, utifrån den spelartrupp, unga trupp vi har och spelare som inte visat så mycket hittills på den här nivån. Ett härligt gäng som jobbar hårt varje dag. De vill verkligen, de vill bli bättre hela tiden. Så det är en rolig grupp, säger Almtunas sportchef till Hockeynews.se.
Inte nog med att Almtuna gör det bra utifrån förutsättningarna rent poängmässigt. Ais spelar dessutom en underhållande hockey.
Nicklas Danielsson om strategin.
- Om man tar hänsyn till den typen av ekonomi vi har och var vi befinner oss i hierarkin på något sätt, så är det viktigt för oss att utbilda spelarna i spelet. Det vill säga, vi kan inte bara åka runt och knacka ner puckar och jobba hårt, säger han till Hockeynews.se och fortsätter:
- Ibland blir det tokigt, som vi kan se. Men det får bli det hos oss. Vi försöker lära oss och ta lärdom av det men vi vill fortfarande bygga någon form av kreativitet i vårt spel som gör att vi vinner matcher. Vi tror på det över tid och jag tror att vi kommer få bättre och mer talangfulla spelare om vi gör så också.
Noterbart är att Almtuna inte bara har gjort bra ifrån sig - sett till grundförutsättningarna - de senaste åren. Klubben har presterat mycket väl även över tid. Faktum är att Almtuna har haft allsvensk status ända sedan säsongen 2003/2004 och hållit en imponerande hög lägstanivå.


