• Hem
  • Dragskott
  • SHL-klubben gick med förlust för andra säsongen i följd
SHL-klubben gick med förlust för andra säsongen i följd

Foto: Pär Olert/Bildbyrån

SHL-klubben gick med förlust för andra säsongen i följd

Timrå har en tuff säsong bakom sig rent sportsligt. Det ekonomiska utfallet blev dessutom dåligt för medelpadingarna.

Tik gjorde en förlust på 0,28 miljoner kronor.

Det egna kapitalet är nere på 7,7 miljoner kronor.

Det positiva för Timrås del är att omsättningen ökade. Den landade på 131 miljoner kronor, vilket är ett nytt klubbrekord.

Klubbchefen Helene Ersson om det negativa resultatet.

- Resultatet är självklart inte tillfredsställande, men det är viktigt att förstå bakgrunden till siffrorna. Under året har vi fattat flera strategiska beslut som påverkar resultatet kortsiktigt men som är nödvändiga för att stärka Timrå IK långsiktigt. Vi har genomfört organisatoriska förändringar, tagit kostnader kopplade till utveckling av verksamheten och hanterat investeringar som ska skapa bättre förutsättningar framåt. Det är satsningar vi bedömer kommer bidra till en starkare och mer hållbar förening över tid, säger hon till klubbens hemsida.

Klubbens kommersiella möjligheter kommer bli bättre.

- Utbyggnaden av Terrassen och fler loger kommer skapa bättre förutsättningar för våra kommersiella affärer, partnerupplevelser och matchdagsintäkter och vi stärker vår position som ett av regionens största besöksmål. Vi ser flera positiva möjligheter framåt för att fortsätta utveckla Timrå IK både som upplevelse och organisation, säger Helene Ersson.

Timrås ekonomiska resultat de tre senaste säsongerna
  • 2025/2026: -0,3 miljoner kronor.
  • 2024/2025: -2,6 miljoner kronor.
  • 2023/2024: +4,6 miljoner kronor.