Peter Cehlarik - tillika en av de mer namnkunniga spelarna som lämnar Leksand efter degraderingen till HockeyAllsvenskan - betraktar det faktum att LIF minskade spelarbudgeten rejält den gångna säsongen som en av de största anledningarna till att det gick så illa för laget rent sportsligt.
Cehlarik om resonemanget.
- Förra säsongen tänkte jag på ekonomin, men jag tvivlade aldrig på att klubben skulle lösa det och göra det som behövdes för att överleva. Det har inte påverkat mig så att jag varit orolig för att inte få lön. Det har mer handlat om vart klubben är på väg. Jag skrev på för tre år utan klausul och trodde på att vi skulle bygga något, bli ett slutspelslag, säger Peter Cehlarik till Falu-Kuriren och fortsätter:
- Det har påverkat hur laget byggts och vilka spelare som har lämnat. Lagen i ligan blir bara bättre och lägger mer pengar. Det måste man förstå - för att vara ett topplag krävs det pengar. Så ja, det påverkar vart laget är på väg.
Det är oklart var den NHL-meriterade forwarden hamnar nästa säsong. SHL är emellertid en liga som lockar slovaken, berättar han för Falu-Kuriren.
Det kommer dock krävas att Cehlarik är ute ur landet i minst sex månader i följd till följd av skattereglerna, vilket innebär att han missar säsongsinledningen vid ett eventuellt scenario där han återvänder till svensk hockey i år.
Peter Cehlarik stod för 24 poäng på 49 matcher (inklusive Play Out) den gångna säsongen och var dessutom uttagen i Slovakens landslag, däribland i OS-sammanhang.
- Mål: 87.
- Assist: 102.
- Plus/minus: +21.
- Matcher: 369.
Statistiken inkluderar SM-slutspelet och Play Out.


