Marcus Rohdén, 35 är tillbaka i Allsvenskan och det väntar spel i Elfsborg de närmaste åren.
Rohdén som lämnade Elfsborg 2016 för Crotone i Italien och han har sedan dess varit runt i fotbollseuropa och spelat i både Turkiet och Cypern. Nu blir det dock Sverige och Elfsborg igen då mittfältaren har signerat ett avtal över säsongen 2028.
- Det har varit ett ganska enkelt beslut. Jag och familjen kände att det var dags att komma hem och jag är väldigt glad över att jag ska få representera Elfsborg igen. Man har ju spenderat många år i föreningen och det är en mäktig känsla att vara tillbaka, säger Rohdén till klubbens hemsida.
Rohdén har en lång historia i klubben sedan tidigare då han har hela 167 tävlingsmatcher och var med och vann SM-guld 2012 samt cupen 2014.
- Det man kommer tillbaka till när man tänker är ju SM-guldet såklart som jag var med och vann första året jag kom upp i a-laget. Sen så klart även cupguldet var en mäktig upplevelse, och att få spela i Europa. Så man har väldigt mycket minnen från Elfsborg, säger mittfältaren och fortsätter:
- Det var ju det man drömde om, att få representera Elfsborg. Jag kommer ihåg när jag var sex år gammal och farfar tog med mig till Ryavallenför att kolla på Elfsborg. Jag har varit ett stort fan sedan jag var liten och har fortsatt följa laget när jag varit utomlands också. Så Elfsborg betyder och har alltid betytt mycket för mig.
Elfsborgs manager Björn Hamberg om övergången:
- Vi är glada över att Marcus har valt att vända hem till Elfsborg. Han kommer in med många goda kvalitéer och erfarenheter från många år ute i Europa, som direkt kommer bidra positivt till truppen. Hemvändare är en viktig del i IF Elfsborgs identitet, som hjälper föreningen att stärka vår identitet och utveckla våra unga spelare.
Elfsborgs klubbchef Stefan Andreasson:
- Efter 10 år utomlands så kan vi nu välkomna en riktig hemvändare tillbaka till IF Elfsborg. Marcus Rohdéns karriär sedan han lämnade oss sommaren 2016 har varit imponerande inte minst då han också varit en bärande spelare i de klubbar han representerat,
- Med hundratals matcher i Italienska Serie A och B, ett 20-tal A-landskamper för Sverige, spel i Turkiska Super Lig och nu senast i AEK Larnaca på Cypern, som gjorde starka insatser både i ligan och i Europaspel, så får vi hem en mycket meriterad och erfaren spelare som kommer stärka vår trupp ytterligare.
Senaste klubbadressen är AEK Larnaca på Cypern som enligt uppgifter ville ha kvar mittfältaren, där spelade han från sommaren 2024 och fram till nu. I Turkiet blev det spel med Fatih Karagümrük, och i Italien var det Crotone samt Frosinone som var klubbadresserna.
Rohdén har även 19 A-landskamper och två mål och han var med i VM-truppen för Sverige 2018, dock utan speltid.
Han är spelklar den 7 juli för Elfsborg och kan som tidigast debutera mot Gais på bortaplan den 12 juli i omgång 12.
ERIK ÖHRNER


