Kalmar FF förstärker offensiven med finske Kasper Paananen, 23.
Paananen hämtas in från finska SJK där han är inlånad och med i avtalet finns en köpoption.
- Kasper är en spelare som vi ville ha redan i vintras och som vi nu har hittat en bra lösning med. Vi får in en duktig avslutare som har gjort en hel del mål i Finland, men också en smart fotbollsspelare som är bra på att hitta lediga ytor och som jobbar hårt för laget, säger Kalmar FF:s sportchef Mats Winblad.
Dock kan laget att få behöva vänta in finländaren som har en mindre skada med sig från tiden i Finland.
- Den mindre skada han hade när han kom hit visade sig vara större vad vi först hade fått till oss, vilket har gjort att processen har dragit ut lite på tiden. Han behöver fortfarande några veckor innan han är redo för match, men han är på väg åt rätt håll och vi ser fram emot att få se honom i den rödvita tröjan, avslutar Winblad.
Paananen själv om övergången:
- Det känns väldigt bra att vara här. Jag har väntat på att allt skulle bli klart och verkligen sett fram emot att få komma på plats. Jag vet att intresset från Kalmar FF har funnits under en längre tid och det har betytt väldigt mycket för mig att föreningen visar att de tror på mig,
- Jag har hört väldigt mycket gott om föreningen, faciliteterna och framför allt den mentalitet som finns här med hårt arbete och höga krav.
Det blev 39 mål och nio assist på 102 tävlingsmatcher i SJK. Förra säsongen vann han skytteligan och blev även utsedd till ligans bästa spelare.
ERIK ÖHRNER


