Modo har redan plockat in toppnamn som exempelvis Tyler Kelleher och Kyle Topping. Det stannar emellertid inte där.
Fler tunga namn lär dyka upp senare innan truppen är spikad för stunden.
Det kan exempelvis handla om AIK-artisten Gerry Fitzgerald, som var suverän i HockeyAllsvenskan-slutspelet den gångna säsongen och vann poängligan. Kanadensaren har även varit vass i HockeyAllsvenskan under tiden i Björklöven och Västervik.
- Vi har visat vårt intresse, eventuellt ska han plocka ut en sign off-bonus och kan inte vara tillbaka i Sverige förrän i november. Vi får se, säger Modo-sportchefen Henrik Gradin till Örnsköldsviks Allehanda.
Albin Lundin - som har varit fullständigt lysande på allsvensk nivå under tiden i Timrå - har förvisso kontrakt med Luleå i ytterligare en säsong, men har haft det tufft i LHF och stundtals varit utanför laget. Det är en del som talar för att han inte kommer stanna kvar i Norrbottenslaget.
Ytterligare en pjäs som Henrik Gradin är intresserad av.
- Definitivt en spelare vi är intresserad av. Som jag sagt tidigare, skickliga centrar kan spela ytterforward, säger Modos sportchef till Örnsköldsviks Allehanda.
- Mål: 91.
- Assist: 114.
- Matcher: 252.


