Liam Almlund Ek lämnar Falu IF i Hockeyettan. Moderklubben Orsa i Division 2 blir nästa anhalt för den 21-årige forwarden.
Almlund Ek har noterats för sju poäng på totalt 19 Hockeyettan-matcher den här säsongen. Det har, utöver FIF, handlat om spel i Tyringe.
Tränaren Jonas Westerling om tillskottet.
- Naturligtvis fantastiskt glad och en försenad julklapp till oss att Liam kommer hem och spelar. En jätteduktig spelare som kommer bli viktig för oss i vår väg att nå slutspel. Dessutom är det en grabb som är ifrån Orsa och det betyder mycket för både föreningen och bygden, säger Orsas tränare till klubbens sociala medier.
Notabelt är att Liam Almlund Ek lirade i Orsa så sent som säsongen 2023/2024 och mäktade med fenomenala 39 (!) pinnar på 27 bataljer den gången.
- Mål: 9.
- Assist: 12.
- Plus/minus: -18.
- Matcher: 54.


