Kristoffer Olsson ska träna med IFK Norrköping

Bild från Bildbyrån

Kristoffer Olsson ska träna med IFK Norrköping

Kristoffer Olsson, 29, bröt för en tid sedan sitt kontrakt med Midtjylland och har efter det återvänt till hemstaden Norrköping. Där har han tränat med moderklubben IK Sleipner men nu ska han alltså träna med stadens stora lag IFK Norrköping.

Detta trots att Olsson bara för en vecka sedan hävdade att klubben inte hade kontaktat honom, något som rapporterades av NT i en intervju. I dag meddelar däremot IFK Norrköping på sin hemsida en kommuniké om Olsson och hans träningsupplägg.

Olsson säger följande i en kommentar:

- Jag är jättetacksam mot IFK och att jag får vara med och träna. Vi tar det inte egentligen så mycket längre än så. Vi tar det här och nu. Det är såklart lite speciellt. Jag har varit med och tränat tidigare under vintrar och somrar men nu är det ett annat läge. Då har det bara varit för att hålla igång. Nu är det för att bygga upp mig själv igen.


Mittfältaren kom fram i IFK Norrköpings akademi för att sedermera gå till Arsenal FC och sedan fortsätta karriären via danska ligan, AIK, Krasnodar och Anderlecht. Det har även blivit 47 landskamper för Sverige. I februari 2024 drabbades Olsson av flera mindre blodproppar i hjärnan och han vårdades i respirator. Det återstår nu att se om Olsson kan komma att göra en comeback på fotbollsplanen.

ERIK ÖHRNER