En av allsvenskans största följetonger under vintern har varit i vilken klubb som Ibrahim Diabate ska spela i, nu står det klart att det blir La Liga klubben Deportivo Alaves som lånar in anfallaren.
Det har funnits mycket intresse kring den allsvenske skyttekungen och så sent som för bara några dagar sedan uppgavs han vara klar för Sharjah i Förenade Arabemiraten. Anfallaren ska dock enligt uppgifter ha önskat stanna i Europa och så blir det nu.
Deportivo Alaves lånar in anfallaren, men avtalet innehåller en köpoption vilket gör att han kommer att lämna Gais permanent.
- Det här är ett steg som vi tror är väldigt bra för Ibrahim Diabates
fortsatta utveckling. Han får möjlighet att mäta sig på högsta nivå i en
av Europas främsta ligor, samtidigt som avtalet är strukturerat på ett
sätt som är bra för alla parter, säger Magnus Sköldmark teknisk direktör i Gais.
- Idag avslutar jag ett viktigt kapitel. Tack till klubben, tränarna, mina lagkamrater och alla som alltid har stöttat mig. Jag tar med mig värdefulla lärdomar, oförglömliga stunder och mycket utveckling, både på och utanför planen. Jag önskar er all lycka och all framgång i framtiden, säger Diabate i en kommentar.
Det blev 18 mål under 2025 då han vann Allsvenskans skytteliga tillsammans med August Priske. Deportivo Alaves är tia i La Liga.
ERIK ÖHRNER


