• Hem
  • Olins Englandblogg
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Officiellt: Dahlberg till Lilleström

IFK Göteborg meddelar att Pontus Dahlberg lämnar klubben för spel i Norge och Lilleström.

Affären har varit på gång ett tag men blev officiellt under gårdagen och 26-åringen lämnar i en affär som sägs vara värd omkring 2-3 miljoner kronor enligt Sportbladet.

Dahlberg själv är glad över att övergången gick igenom.

- Det känns riktigt bra. Det är fantastiskt att allt är på plats nu, säger Dahlberg till Lilleströms hemsida och fortsätter:

- Jag har fått ett väldigt bra intryck av klubben. Sedan fick jag en presentation av hur laget spelar och projektet som pågår från tränarteamet och det var väldigt tilltalande. Så jag ser fram emot att bidra med min kunskap och erfarenhet på den resan.

Sportchef Espen Olsen om värvningen:

- Han var vad alla ville ha. Vi gick igenom några rundor, tittade runt
lite och Pontus utmärkte sig tidigt. Och efter några samtal med honom
var han allt vi ville ha. Så vi är väldigt nöjda med att ha fått ihop en
bra och rimlig affär med IFK och Pontus själv.

Dahlberg uttalar sig även på IFK Göteborgs hemsida:

– Det känns spännande att ta steget och att få chansen i ett annat lands liga. Lilleström har verkligen gått som tåget och vann ju även norska cupen. Det lät intressant direkt som frågan kom. Det ska bli kul att testa något nytt. Samtidigt som det alltid är speciellt att lämna när man känner så mycket för en förening som jag gör för Blåvitt. Laget som jag lämnar nu har en grym grupp med spelare som jag kommer att sakna, säger målvakten och fortsätter.

Under åtta säsonger har det blivit 115 matcher i IFK Göteborg.

– Det var här jag gjorde min seniordebut på elitnivå och det är här jag har vuxit upp på många sätt. Det känns bra att ha varit med och bidragit till att laget har tagit kliv framåt, och att vi är med och utmanar i toppen av Allsvenskan igen. Jag har alltid följt Blåvitt, var jag än har varit, och det kommer jag att fortsätta göra. Jag vill särskilt tacka supportrarna, alla kollegor på Kamratgården och mina lagkamrater, avslutar han.

ERIK ÖHRNER

Olins Englandblogg

Foto: Suvad Mrkonjic/Bildbyrån

Har fått in drygt fem miljoner kronor på tolv dagar

Nybros ekonomiska kris är över. Klubben har fått in drygt fem miljoner kronor inom loppet av endast tolv dagar, vilket är ruskigt imponerande med tanke på att det handlar om en relativt liten klubb.

Flera privatpersoner och företag har gått in med pengar till HockeyAllsvenskan-klubben, Däribland till exempel Ingemar Andersson som har skänkt en miljon.

Klubbdirektören Anders Westring om vilka som har bidragit med pengar.

- Ingemar Andersson skänkte en miljon, en miljon kommer från medlemmarna. Det andra kommer från företag och fler privatpersoner som donerat pengar. Någon har slängt in 100 000 och någon annan 200 000 kronor. Det har varit helt fantastiskt! säger Nybro-bossen till Barometern.

Det återstår hur som helst en hel del arbete för att skapa en riktigt stark ekonomi. Nybro behöver se över kostnaderna.

Det återstår exempelvis att se om spelarbudgeten sänks nästa säsong.

- Vi behöver fortsätta att arbeta och tänka kostnadseffektivt över alla poster. Hur det slår på spelarbudgeten är för tidigt att säga när halva säsongen återstår, säger Anders Westring till Barometern.

Olins Englandblogg

Foto: Pär Olert/Bildbyrån

Besked om den NHL-meriterade svensken

Rutinerade Pontus Åberg har varit framgångsrik på SHL-nivå och gjort många säsonger i andra riktigt bra ligor utomlands.

Nu står det klart vad som händer under resten av säsongen.

Det blir nämligen en fortsättning i ZSC Lions i den schweiziska högstaligan.

Den 32-årige forwarden hade tidigare ett avtal med ZSC fram till årsskiftet.

Sportchefen Sven Leuenberger om nyheten att den NHL-meriterade forwarden stannar kvar.

- Pontus har en målskicklig touch och behövde, som förväntat, ingen tid för att komma in i laget, eftersom han redan var välbekant med den schweiziska ligan och Zürich, säger klubbens sportchef till hemsidan.

Åberg har svarat för 16 poäng och +3 på 31 matcher i Schweiz den här säsongen.

Farsta-produkten gjorde sin senaste SHL-säsong 2021/2022 med Timrå och har även lirat i Färjestad samt Djurgården i den svenska högstaligan.

Pontus Åbergs statistik i Schweiz
  • Mål: 28.
  • Assist: 45.
  • Plus/minus: +21.
  • Matcher: 112.
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

5 snackisar från SHL-veckan som gick - detta blev omtalat


1. Jakub Vrana fick hjärnsläpp det kostade nästan segern för Linköping

Jakub Vrana ställde till det ordentligt när han kastade klubban oprovocerat i ett läge där det stod 3-3 i matchen. Tilltaget gav Skellefteå en straff som Oliver Oikular distinkt satte till 4-3. Men Linköping kvitterade och vann sen på straffar, så Vrana klarade sig från att bli syndabock.

**

2. Christian Folin talade upprört det filmas för mycket i SHL

Christian Folin gillar när det smäller, det ska vara hårt och schysst, men inga filmningar. Efter matchen mot Brynäs konstaterade Fohlin att det filmas mer än någonsin tidigare i SHL denna säsong. Och ingenting görs åt detta pinsamma beteende menar han.

**

3. Robin Kovac räckte långfinger till Djurgården för obscent för SHL:s disciplinnämnd

Robin Kovacs kärlek till AIK är i nivå med hans avsky för Djurgården. När Linköping mötte Djurgården rann bägaren över och Kovacs visade Djurgårdsklacken långfingret innan han åkte in för pausvila. Det kostade honom två matcher avstängning för ”grovt osportsligt uppförande”, eftersom en sådan gest inte hör hemma i SHL, enligt disciplinnämndens uppfattning.

RK

Robin Kovacs långfinger kostade honom två matchers avstängning

**

4. Leksand åkte på dubbla förluster har tio matcher utan trepoängare

Leksand har inte vunnit på ordinarie tid under de senaste tio omgångarna. Denna vecka förlorade man på straffar mot Malmö och sedan med uddamålet mot Örebro. Laget ligger hopplöst sist i tabellen och precis allt talar för att Leksand kommer att tvingas spela en play-out serie för att kunna behålla sin SHL-plats.

5. Luleå vinner dubbelt på bortaplan hemma bra men borta bäst igen

Luleå tog full poäng på bortais denna vecka. Det är ingen slump. Luleå är ett lag som av allt att döma trivs bättre på bortais än på hemmais enligt poängfördelningen. Såväl förra säsongen som denna säsong så har laget tagit fler segrar på bortaplan än på hemmaplan.

Luleahockeycooparena FOTO Simon Eliasson

Hemmaplansfördel är inget Luleå känner av. Foto: Simon Eliasson /Bildbyrån

Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Spelschemat för Superettan är ute - IFK Norrköping inleder mot Värnamo

Spelschemat till Superettan 2026 är nu ute. För IFK Norrköpings del väntar hemmamatch mot IFK Värnamo i premiäromgången.

Både IFK Norrköping och IFK Värnamo ramlade ur Allsvenskan och nu ställs man mot varandra i premiären av Superettan 2026. Därefter väntar bortamatch mot nykomlingen Ljungskile, som vann sin Division 1-serie.

IFK Norrköpings spelschema i Superettan 2026:

  • Omgång 1: IFK Norrköping - IFK Värnamo
  • Omgång 2: Ljungskile - IFK Norrköping
  • Omgång 3: Örebro SK - IFK Norrköping
  • Omgång 4: IFK Norrköping - Landskrona
  • Omgång 5: Falkenberg - IFK Norrköping
  • Omgång 6: GIF Sundsvall - IFK Norrköping
  • Omgång 7: IFK Norrköping - Nordic United
  • Omgång 8: IK Brage - IFK Norrköping
  • Omgång 9: IFK Norrköping - Öster
  • Omgång 10: Helsingborg - IFK Norrköping
  • Omgång 11: Oddevold - IFK Norrköping
  • Omgång 12: IFK Norrköping - Varberg
  • Omgång 13: Östersund - IFK Norrköping
  • Omgång 14: IFK Norrköping - Norrby
  • Omgång 15: IFK Norrköping - Sandviken
  • Omgång 16: Landskrona - IFK Norrköping
  • Omgång 17: IFK Norrköping - Helsingborg
  • Omgång 18: IFK Norrköping - Brage
  • Omgång 19: Sandviken - IFK Norrköping
  • Omgång 20: IFK Norrköping - Falkenberg
  • Omgång 21: Nordic United - IFK Norrköping
  • Omgång 22: IFK Norrköping - Ljungskile
  • Omgång 23: Varberg - IFK Norrköping
  • Omgång 24: IFK Norrköping - Oddevold
  • Omgång 25: Öster - IFK Norrköping
  • Omgång 26: IFK Norrköping - Sundsvall
  • Omgång 27: IFK Norrköping - Örebro SK
  • Omgång 28: Norrby - IFK Norrköping
  • Omgång 29: IFK Norrköping - Östersund
  • Omgång 30: IFK Värnamo - IFK Norrköping
Premiäromgången av Superettan 2026
  • Helsingborgs IF – Östers IF
  • IFK Norrköping FK – IFK Värnamo
  • Örebro – Landskrona BoIS
  • IK Oddevold – Sandvikens IF
  • GIF Sundsvall – Nordic United FC
  • Norrby IF – IK Brage
  • Varberg BoIS FC – Östersund
  • Falkenbergs FF – Ljungskile SK Herrfotboll
Olins Englandblogg

Bild från Bildbyrån

Uppgifter: Robin Quaison i kontakt med AIK om comeback

Robin Quaison slog igenom i AIK innan han 2014 flyttade till Palermo, nu uppges anfallaren vara på väg mot en comeback i AIK, det rapporterar Expressen.

Quaison som senast representerade grekiska Aris har även tillhört Mainz och Al-Ettifaq. Enligt uppgifterna är det inte skarpt läge vad gäller förhandlingar men att Quaisons namn har diskuterats som ett alternativ för AIK.

Ett hinder för att övergången skulle kunnat gå igenom tidigare har varit att Quaison representerats av agentfirman Universal Twenty Two, en agentur AIK sedan tidigare har gjort klart att man inte gör affärer med. Dock ska detta enligt tidningen inte vara ett bekymmer längre då Quaison skulle kunna använda andra representanter.

Tiden i AIK (2011-2014) var lyckosam där han gjorde 63 matcher åtta mål och fem assist, han har även 52 A-landskamper för Sverige med 14 mål.

ERIK ÖHRNER